2017 Trafik Cezaları

2017 Yılı Trafik Cezaları
Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranı kapsamında 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları yeniden düzenlendi. Buna göre 2017 yılında trafik cezaları yüzde 3,83 zamlı olacak. Buna göre, 2017 yılında trafik kurallarına uymayan sürücüler, ödemeleri gereken cezaları önceki yıla göre % 3,83 oranında zamlı ödeyecek.

2017 yılında en düşük trafik para cezası 75 TL ile “taşıma sınırı üstünde yolcu alan” sürücülere, en yüksek trafik para cezası 14.908 TL ile “geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usül ve esaslara aykırı hareket edenlere” uygulanacak.

Alkollü araç kullanmanın cezası 2017 yılında 876 TL’ye yükselirken, ehliyetsiz araç kullananlara 1.763 TL, trafikte seyir halinde cep telefonu kullananlara 95 TL para cezası verilecek. 2017 yılında belirlenen trafik cezaları kapsamında; karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara 427 TL, yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlara 10.383 TL para cezası kesilecek.

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası olmadan karayoluna çıkaranlar, 2017 yılında uygulanacak trafik cezaları kapsamında 876 TL ile cezalandırılacak. Ruhsatsız araç kullanan ve tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 95 TL, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 427 TL ceza uygulanacak. Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 92 TL, tescilli aracı plakasız kullananlar ise 1.763 TL para cezası ödeyecek.

Ayrıca 2017 trafik cezalarına göre aracına sahte plaka takanlar 5.191 TL, aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkaranlar, karayolunda geçici kullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlar veya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullananlar 206 TL para cezasına çarptırılacak. 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak 2017 yılı trafik cezaları ile kamyon, çekici ve otobüslerde takograf, taksi otomobillerinde taksimetre bulundurmayanlar ile bunları kullanmayanlara 427 TL para cezası verilecek. Bu cihazları bozuk imal edenlere, bozulmasına neden olanlara ve bozuk durumdaki cihazları araçlarında kullananlara 6.660 TL para cezası uygulanacak.

2017 yılı trafik cezaları kapsamında; araçlarının muayene süresini geçirenlere 95 TL ceza verilecek.  2017 yılında muayene istasyonları için işletme şartlarına uymaz ya da gerektiği şekilde araçları muayene etmezse ilkinde 6.989 TL, ikincisinde 11.658 TL ve üçüncüsünde 23.318 TL para cezası uygulanacak. Sürücü belgesiz yani ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2017 yılında 1.763 TL olacak. Trafik kurallarına uymayarak, kırmızı ışık kuralını ihlal edenlere 206 TL ceza verilecek. 2017 trafik cezaları, aracında emniyet kemeri bulundurmayan veya kullanmayanlar ile motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikleti kasksız ve gözlüksüz kullananlara 95 TL ceza verilmesini düzenliyor.

2017 trafik cezalarında alkollü araç kullanımı ile ilgili; hususi otomobili 0,50, hususi olmayan otomobilleri 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanan sürücülere ilkinde 876 TL, ikincisinde 1.098 TL, üçüncüsünde ve daha fazlasında 1.763 TL para cezası uygulanacak. Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 4.514 TL ceza verilecek. Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını veya alkolün kandaki miktarını tespit için gereken teknik cihazları kullanmayı reddeden sürücülere 2017 yılında 2.507 TL para cezası verilecek.

Trafik kurallarına aykırı davranarak, araçları kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısız şekilde kullanana, aracından bir şey atana ya da dökene, seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullananlara 95 TL para cezası uygulanacak. Trafik işaretçilerine uymayanlar 206 TL, trafik işaret ve levhalarına uymayanlar 95 TL para cezası ile cezalandırılacak. 2017 trafik cezaları ile yönetmelikte belirlenen hız limitlerini % 30’dan fazla aşanlar 427 TL, radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara 1.763 TL’den 2.658 TL’ye kadar para cezası verilecek.

Dönüş kurallarına uymayan sürücülere 95 TL, yasak alanda sollama yapanlara 206 TL, önündeki aracı yeterli takip mesafesinde izlemeyen sürülere 95 TL ceza kesilecek. Kavşaklara geldiğinde yavaşlamayanlar ve kavşak geçiş önceliği kuralına uymayanlar, otobüs, tramvay ve taksi duraklarında bekleyenler ve yasak alana park edenler 95 TL para cezası ödeyecek. Engelli park yerlerine aracını park edenlere 109 TL ceza verilecek. Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenleyen kişilere 427 TL para cezası uygulanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış ticari araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 1 Aralık itibarıyla uygulanan 602 liralık ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 3,83’lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2017 itibarıyla 625 lira olacak. Kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, söz konusu araçlarda her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanılıyor. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek.

2017 trafik para cezalarını 15 gün içerisinde ödeyen kişilere % 25 indirim yapılacak.

2017 Trafik Cezaları Tablosu

Trafik Cezası Adı Ceza Miktarı
Alkollü araç kullanmak ilk seferde 876 TL
Alkollü araç kullanmak ikinci seferde 1.098 TL
Alkollü araç kullanmak üçüncü seferde 1.763 TL
Alkolmetreyi üflemeyi reddetmek 2.507 TL
Seyir halinde cep telefonuyla konuşmak 95 TL
Taşıma sınırı üzerinde yolcu almak 75 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak 1.763 TL
Yetkisi olmadan tescil plaka basmak 10.383 TL
Sahte plaka kullanmak 5.191 TL
Ruhsatsız araç kullanımı ve tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takmak 95 TL
Yönetmeliğe aykırı plaka takmak 427 TL
Okunmayan plaka kullanmak 92 TL
Tescilli aracı plakasız kullanmak 1.763 TL
Taksimetre bulundurmamak 427 TL
Bozuk taksimetre kullanmak 6.660 TL
Muayene süresini geçirmek 95 TL
Kırmızı ışıkta geçmek 206 TL
Kamunun rahat ve huzurunu bozacak ya da kişilere zarar verecek şekilde araç sürmek 95 TL
Trafik işaretçilerine uymamak 206 TL
Uyuşturucu kullanarak otomobil kullanmak 4.514 TL
Hız sınırını % 30’dan fazla aşmak 427 TL
Radarın yerini belirleyen cihaz kullanmak 1.763 TL
Yasak yerden dönmek 95 TL
Yasak alanda sollamak 206 TL
Takip mesafesini ihlal etmek 95 TL
Engelli yerine park etmek 109 TL
İzin almadan yarış ve koşu düzenlemek 427 TL
Geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket etmek 14.908 TL
Kara yoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atmak ile trafik işaretlerine zarar vermek 427 TL
Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası olmadan kara yoluna çıkarmak 876 TL
Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkarmak 206 TL
Motorlu bisiklet ve elektrikli bisikleti kasksız ve gözlüksüz kullanmak 95 TL

 

Ceza puanı uygulaması nasıl yapılmaktadır ?
Ceza puanı uygulaması sürücünün işlemiş olduğu son suç tarihinden geriye doğru 1 yıl hesaplanarak yapılmaktadır. Bu puanlar silinmemekte bilgisayar kayıtlarında yer almaktadır.

Yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim ?
Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz; o ilde bulunan Trafik Mahkemesi’ne, bunların bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapılmaktadır.

Trafikte beni tehlikeye düşüren bir durumla karşılaştığımda ne yapabilirim ?
Trafikte tehlikeye düşürülen bir durumla karşılaşılması halinde, durumun en yakın trafik zabıtasına veya bulunmaması halinde Alo 155 Polis – 156 Jandarma Hattı’na bildirilmesi gerekir.

Sürücü belgeme ve aracıma uygulanan trafik cezalarına ilişkin bilgileri nasıl öğrenebilirim ?
www.turkiye.gov.tr adresindeki “Sürücü Ceza Puanı” isimli ekrandan, sürücü belgesi ceza puanı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Araç tescil plakasına uygulanıp tahsilatı yapılamayan ihbarlı trafik cezaları ise www.gib.gov.tr adresindeki “İnternet Vergi Dairesi” ekranından sorgulanabilmektedir.

Araçların tescil plakasına ceza yazılıp yazılamayacağı ?
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 116. maddesinde; “Trafiği tehlikeye düşürecek, engel olacak şekilde veya yasaklanmış yerlerde park etmiş araçlara veya trafik kural ve yasaklarına aykırı davranışları belirlenmiş bulunan, karayolları ağırlık kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı sistemine girmeden seyrine devam eden ve sürücüsü tespit edilemeyen araçlara, tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir.”

Para cezasının ödenmesi gerektiği hallerde, trafik kaydında araç sahibi olarak görülen kişiye cezayı ödemesi için posta yoluyla tebligat yapılır, bu şekilde tebliğ edilemeyen tutanaklar ilgili tahsil dairesinin ilân asmaya mahsus yerinde liste halinde ilân edilir, ilân tarihini takip eden otuzuncu gün tebligat yapılmış sayılır ve bu cezalar 114 ve 115’inci maddelerde belirtilen şekilde takip ve tahsil olunur.” Hükümleri yer almaktadır. Ayrıca idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır ilkesi çerçevesinde yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen trafik para cezalarına itiraz için 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 27. maddesi uyarınca, cezanın tebliğ tarihinden itibaren (tebliğ edildiği gün dahil) 15 gün içerisinde yetkili Sulh Ceza Hakimliklerine itirazda bulunmanız mümkündür.


Trafik Cezası Sorgulama
son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını içermektedir
Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama
Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama


Türkiye’de Yasal Hız Sınırları
Trafik Ceza Puanı (Sürücü Ceza Puanı)
HGS -OGS’den Kaçak Geçiş
Sürücüler için Yasal Alkol Sınırı
Trafik İşaretleri