Audi S tronic çift debriyajlı şanzıman

Çift debriyajlı şanzıman S tronic neredeyse hiç çekiş gücü kesintisi yaratmadan hızlı vites değişimlerine ve verimli kullanıma olanak tanır. Daha 1985 yılında Walter Röhrl bu teknolojiyi spor quattro S1’de test etmişti ve çok istekliydi. Heyecanını Audi sürücüleri bugün dahi paylaşmaktadırlar. Zira modern S tronic vitesleri şimşek hızında değiştirmektedir. Bunun için farklı vitesleri kumanda eden iki lamelli kavrama entegre edilmiştir. Büyük bir kavrama bir masif bir mil aracılığıyla torku tek sayılı viteslerin dişlilerine aktarmaktadır. Kompakt bir ikinci kavrama içi boş bir mil üzerinden çift sayılı vitesleri sağlar.

Her iki kısmi şanzıman sürekli aktiftir, ancak bunlardan sadece birisi kavramanın kavramasıyla motora bağlanır. Sürücü örneğin üçüncü viteste hızlanırsa, ikinci kısmi şanzımanda önceden dördüncü vitese takılır. Vites değiştirme işlemi kavramaların değişmesiyle gerçekleşir, ikinci kavrama çok hızlı şekilde kavrarken birinci kavrama ayrılır. Vites değişimi sadece birkaç yüzde bir saniye sürer ve hemen hemen çekiş kesilmesi olmadan tamamlanır.

Sürücünün nerdeyse hiç algılayamayacağı tarzda akıcı ve konforlu şekilde gerçekleşir. Sürücü D (Drive) ya da S (Sport) programları ile viteslerin vites kolu ya da opsiyonel kulakçıklar kullanılarak elle değiştirildiği tam otomatik modu seçmiş olsa bile, vites değişimi kesin ve sportiftir. Tüm dinamizmine rağmen, S tronic aynı zamanda verimlidir de. Çünkü yüksek etki derecesi ile yakıt sarfiyatı azalır ve zararlı gaz emisyonları da düşer.

Audi 2016 Fiyat Listesi
Audi Modelleri
Yeni Audi A6
Audi A3 Sedan
Audi Kampanyası