Dünyanın Dört Kentinde Dizel Araçlara Yasak

Meksika’nın başkenti Meksiko’da yapılan C40 Kentleri Belediye Başkanları Zirvesi, kentlerde hava kalitesinin geliştirilmesi ve karbon emisyonlarının azaltılması amacıyla tarihi bir adıma tanıklık etti.

Paris, Meksiko, Madrid ve Atina belediye başkanları, tüm dizel motorlu taşıtları 2025 yılı itibarıyla tümüyle yasaklamayı taahhüt etti.

C40 Kentleri olarak da bilinen “Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu” tarafından yapılan açıklamaya göre, zirveye katılan Paris, Meksiko, Madrid ve Atina belediye başkanları yayımladıkları ortak bildiriyle dizel yakıtlı araçları 2025 itibarıyla trafikten tamamen men etmeyi taahhüt ettiği bildirildi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Meksiko Belediye Başkanı Miguel Angel Marcera, Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena ve Atina Belediye Başkanı Giorgos Caminis tarafından imzalanan bildiride başkanlar, “Elektrik, hidrojen ve melez yakıtlı araç kullanımını ellerindeki tüm yetki ve imkanlarla teşvik etme” sözünü verdi.

Liderler ayrıca bisiklet kullanımını ve yaya ulaşımını teşvik etmek için de adımlar atacaklarını ifade etti.

Almanya elektrikli otomobil üretimini teşvik için benzinli ve dizel araçların satışını 2030 yılından itibaren yasaklamayı planlarken, Hollanda Parlamentosu 2016 yılı Nisan ayında onayladığı bir yasa tasarısıyla, 2025 yılından itibaren dizel araçların satışını yasaklamıştı.

Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin
Otomobil Tavsiyesi
En Çok Satılan Otomobiller
Lüks Otomobil Markaları
Araç Bakımında Neler Değişir ?