Elektrikli Otomobiller

Elektrikli Araçların Geleceği
Otomobil üreticileri, elektrikli modeller konusunda giderek artan düzeyde yaptıkları geliştirme çalışmaları sonucunda önemli mesafeler kaydettiler. Geçtiğimiz yıl düzenlenen pek çok otomobil fuarında boy gösteren önemli markaların elektrikli otomobil modelleri, yakın bir gelecekte bu teknolojinin hayatımıza yaygın olarak gireceğinin göstergeleri olarak değerlendirilebilir.

British Petroleum (BP), çevre dostu elektrikli araçların sayısının dünya genelinde 2035 yılına kadar 100 milyonu bularak, küresel araç filosunun % 5,5’ini oluşturacağını açıkladı.

BP’nin Enerji Görünümü raporunda, 2015’te 1,2 milyon olan elektrikli araç sayısının 2035 yılına kadar yaklaşık 100 milyonu bulacağı öngörüldü. Raporda, bu rakamın dörtte birini hibrit araçların, geri kalanını ise sadece elektrikle çalışan araçların oluşturacağına dikkat çekildi.

Dünyadaki toplam otomobil filosunun 2035’e kadar gelir artışı ve altyapıdaki iyileştirmelerle 1,8 milyar adete çıkacağının belirtildiği raporda, elektrikli araç sayısının aynı dönemde toplam filonun yüzde 5,5’ini oluşturacağı ifade edildi.

İlgili raporda, elektrikli araçların petrol talebindeki büyümeyi az da olsa yavaşlattığına dikkat çekilerek, 2015’te trafikteki araçların günlük 19 milyon varil akaryakıt talebi olduğu ve bu rakamın küresel petrol talebinin beşte birine denk geldiği kaydedildi.

Gelecek 20 yılda araç sayısının ikiye katlanmasının aynı şekilde akaryakıt talebini de artıracağı belirtilen raporda, “Elektrikli araç sayısındaki 100 milyonluk artış petrol talebini günlük 1,2 milyon varil düşürecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Elektrikli araç ve şarj edilebilir hibrit elektrikli araç satış rakamları
Dünya genelindeki elektrikli araç ve şarj edilebilir hibrit elektrikli araç satış rakamları, pazara geniş giriş yılı olan 2011 yılındakini ikiden fazlaya katlayarak 2012 yılında 100.000 adet olarak gerçekleşmiştir.

Hibrit elektrikli otomobilller (şarj özelliği bulunmayan) yıllık satış rakamında 1 milyon bariyerini geçerek etkileyici bir yıl geçirmiştir (2011 satışı 830.000’den % 43 artış ile 1.2 milyona ulaşmıştır). Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri toplam elektrikli araç pazarının % 62 ve % 29’unu (740.000 ve 355.000 araç) satarak pazarın liderliğini devam ettirmişlerdir. Toyota’nın dünyadaki toplam otomobil satışlarının %15’ini hibrit otomobiller oluştururken, bunun % 40’ı Japonya’da gerçekleşmiştir. Prius, şu anda dünya genelinde en iyi satan üçüncü otomobil modeldir.Elektrikli araç satış kümülatif hükümet hedefleri, Hindistan’ın 2020 yılında 6 milyon elektrikli ve hibrit araç parkı hedefini açıklamasıyla, 2012 yılında yükselmiştir. Hindistan hükümeti bu hedefi 3.6 – 4.2 milyar USD bütçe ile destekleyecektir ki bu gerekli yatırımın yarısından fazlasına denk gelmektedir.

Batarya geliştirmedeki maliyet azaltımları 2012 yılında yüksek hızla devam ederek yılsonunda 500-600 USD/kWh’ın altına inmiştir. US Department of Energy batarya geliştirme maliyetlerinin 480 USD/kWh (kar ya da garanti maliyetlerini içermiyor) mertebelerinde olduğunu ve üç dört yıl içerisinde pazar fiyatlarını yakalayacağını tahmin etmektedir.

Uluslararası Enerji Ajansı 2DS senaryosunda, araçların kilometre başına yakıt kullanımının ve CO2 emisyonlarının azaltılmasını sağlamak için oluşturduğu temel hedeflerinden biri, sıfır egzoz emisyon salınımına sahip araçların (bataryalı elektrikli araçlar ve şarj edilebilir hibrit elektrikli araçlar dahil) pazara kuvvetli bir giriş yapmasıdır.

Ulaştırma sektörünün 2020 yılında karbonsuzlaştırma yol haritasındaki ana unsurlardan biri yakıt verimliliği olsa da, 2DS senaryosu; 2020 yılında yollarda 20 milyon elektrikli araç olacağını ve yıllık satış rakamının da yedi milyona ulaşacağını tasavvur etmektedir. Bu durum, 2020 yılında elektrikli hafif ticari araç ve otomobil satışlarının toplam pazarın % 10’u olarak, elektrikli aracın pazara hızlı bir giriş yapacağını göstermektedir.

Elektrikli araçların 2020 yılına doğru göstereceği bu gelişim, 2025 sonrası dönemde de ilerlemeyi devam ettirmesi için çok önemlidir. 2DS senaryosu 2020’li yılların ortalarından itibaren konvansiyonel içten yanmalı motorlu araçların yerinin elektrikli araçlar tarafından alınmaya başlanacağını, 2050 yılında yeni araç satışlarının yarısının elektrikli araçlar ve yakıt pilli araçlar olacağını kabul etmektedir.

Hibrit elektrikli araçlar, yakıt verimliliğinin geliştirilmesi için bu senaryoda geçiş sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu senaryo yıllık hibrit elektrikli araç satışının ve küresel pazar payının 2020 yılında 10 milyon ve % 12 olacağını, elektrikli araç ve yakıt pilli aracın yayılımının artması ile 2040 yılında 40 milyon ve % 30 olacağını öngörmektedir.

2017 yılında Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla, ABD’nin piyasa değeri en yüksek otomotiv firması oldu. Tesla’nın bu yılın ilk çeyreğinde teslim ettiği araç sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre % 69 yükselerek 25 bine ulaştığına ve bu alanda şirketin kendi içinde bir rekor kırdığına işaret eden uzmanlar, yatırımcıların firmanın geleceğine güvendiğini, bu nedenle de şirketin hisselerine talebin arttığını belirtiyor.

Elektrikli araçların şarj sorunlarına yeni çözümler ekleniyor
Continental, Frankfurt Motor Show’da sergileyeceği önemli yeniliklerin ön tanıtımını Contidrom Test Merkezi’ndeki Continental TechShow 2017 etkinliğinde gerçekleştirdi. Geliştirilen çözümle, şarj etme gücü, zemin tabanlı bir şarj yastığından aracın alt kısmındaki bir alıcı yastığa kablosuz aktarılıyor.

Sürücünün yapması gereken, yenilikçi bir mikro navigasyon çözümünün yardımıyla şarj yastığının üzerinde park etmek. Sistem, aracın kablosuz şarjlı park yerine 5 santimetre hassasiyetle yaklaşmasına imkan sunarken, kimlik doğrulama işleminin ardından bir iletişim kutusu otomatik çalışmaya başlıyor. Bir insan-makine ara birimi, araç doğru park etme konumuna ulaştığında ve şarj başladığında sürücüye onay mesajı veriyor.

Elektrikli Otomobil Satışları
Tesla Model S
Dünya Otomotiv Üretimi
Otomatik Vitesli Araç Satışı Arttı
Opel Ampera-e