FORD Focus

Ford Focus
Ford Focus modelinde uygulanan yeni tasarım anlayışı, başta Ford Mondeo olmak üzere markaya ait diğer modellerle benzerlikler gösteriyor. Genel olarak sade ve keskin çizgilere sahip yeni tasarımı ile Ford Focus oldukça dinamik bir görünüme sahip. Otomobilin yatay çizgilere sahip krom ön ızgarası, araca dinamik bir görünüm veren ve keskin dış hatları ile uyumlu farları Ford Focus’un dış tasarımında ilk göze çarpan özellikler. Ford Focus, yenilenen tasarım öğelerinin yanında günümüzde standartlaşan ve yeni model otomobillerde sıkça rastladığımız; geniş dokunmatik ekran, otomatik park sistemi, virajlar için statik köşe lambaları, çift kavrama sistemine sahip otomatik şanzıman, bağımsız arka süspansiyon, otomatik start/stop sistemi, daha düşük yakıt tüketimi ile daha yüksek verim sağlayan, düşük CO2 emisyon değerlerine sahip dizel ve benzinli motor teknolojileri ile donatılmış.

Sesli Kontrol Sistemli Ford SYNC 2 ve 8 inç dokunmatik ekran otomobilin navigasyon, eğlence ve havalandırma sistemini sesinizi kullanarak yönetebilmenizi sağlıyor. Otomatik park sistemi ile paralel ve dikey park edilebilmesi mümkün. Dinamik ön far sistemi olan Bi-Xenon farlar, ışığın açısını ve hüzmesini yol ve hava koşullarına göre ayarlayarak sürüş koşullarına en uygun aydınlatmayı sağlıyor. Sistem, şehir içi, kırsal yol, otoban, yağmur veya sis koşullarında en rahat sürüşü sağlayacak far modları arasında sürücünün seçim yapabilmesini sağlarken, viraj dönüşleri için statik köşe lambaları ve sürüşe duyarlı ön farlar da bu sistem içerisinde yer alıyor. Yeni Ford Focus için ergonomik biçimde tasarlanan üç kollu direksiyon, fonksiyonel özelliklere sahip ve ayarlanabiliyor.

Ford PowerShift Otomatik Şanzıman: Yeni Ford Focus’un PowerShift Otomatik şanzımanı, 1.6Ti-VCT 125 PS benzinli ve 1.5TDCi 120 PS dizel motor seçenekleri ile sunuluyor. 6 ileri vitesli otomatik şanzımanda yer alan çift kavrama sistemi sayesinde ikinci kavrama kolu bir sonraki vites dişlisini geçiş için önceden hazırlayarak pürüzsüz ve çabuk vites geçişiyle sürüş konforu sağlar.

Ford 1.0 litre EcoBoost Motor: Ford’un en düşük hacimli benzinli motoru olan 1.0 litre EcoBoost düşük hacimden sağladığı yüksek performansla, 4 yıl üst üste “En İyi Motor” ödülüne layık görüldü.
Ford Duratec Ti-VCT Benzinli Motor: Ford Focus modelinde 1.6 litre Duratec Ti-VCT benzinli motor 125 PS güç seçeneği ile sunuluyor. Son derece hassas ve ekonomik alüminyum 16 valf Ti-VCT motor, düşük yakıt tüketimi ve üstün performansa sahip.

Ford TDCi Motor: Ford Focus’ta 1.6 litre ve 1.5 litre olmak üzere 2 versiyon ile sunulan TDCi motorlar düşük devirlerde bile çok daha fazla performans sağlıyor. 95 PS ve 115 PS olmak üzere iki farklı güç ile sunulan Euro 5 emisyon seviyesine sahip 1.6 litre ve Euro 6 emisyon seviyesine sahip 120 PS güç ile sunulan 1.5 litre Duratorq TDCi motorlar, ani hızlanma gereken durumlarda artırılmış güç sağlıyor. Ford Focus TDCi motorlar ile daha fazla güç, daha fazla tork ve daha fazla yakıt tasarrufunun yanı sıra, daha düşük karbondioksit emisyonu elde ediliyor.

Maksimum dönüş kabiliyeti: Dinamik Tork Kontrolü özelliği, yol zemini ve sürüş koşullarına uyumlu olarak motor torkunu ön tekerlekler arasında dengeler. Saniyede 100 işlem gerçekleştiren sistem, bir göz kırpma süresinden 33 kat daha hızlıdır. Otomobil virajdan çıkışta hızlanırken; sistem, ön iç tekerleğin ne zaman patinaj yapmaya başladığını algılıyor ve o tekerleğe hissedilmeyecek miktarda fren uyguluyor. Bu da tekerleğin patinaj yapmasını önlüyor ve motor torkunu daha fazla yol tutuşuna sahip dıştaki tekerleğe aktarıyor. Böylece daha fazla kavrama gücü ve direksiyon kontrolü sağlıyor.

Tam Bağımsız Arka Süspansiyon: Ford Focus’un herkesçe kabul edilen üstün yol tutuş yeteneğinin arkasında yatan özellik, kontrol kollu tam bağımsız arka süspansiyonudur. Çok bağlantılı süspansiyon yapısı sayesinde, aracın yolu daha iyi kavraması ve daha sessiz bir sürüş keyfi sağlanır. Dengeli ve üstün yol tutuşu ile her sürücüde alışkanlık yaratacak bir özellik.

Yeni Ford Focus gösterge panelinde, maksimum yakıt tasarrufu sağlanabilmesi için uygun vites değiştirme zamanları belirtiliyor. Ford EcoMode Sürücü Bilgilendirme sistemi, sürüş davranışlarınızın yakıt tüketiminize etkisini sürekli olarak değerlendiriyor. Hız, vites değiştirme, fren yapma ve tahmin düzeyleri gibi alışkanlıklarınızı, ayrıca kısa ve uzun yolculuk sıklığınızı analiz ederek, nasıl daha fazla yakıt tasarrufu elde edebileceğiniz hakkında önerilerde bulunuyor.

Yeni Ford Focus Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Şeritte Kalma Yardımcısı, Sürücü Dikkat Takip Sistemi özellikleri ayrı ayrı Euro NCAP Advanced ödülünü kazandılar. Elektronik Denge Programı (ESP), aracın seyrini izler ve aracın kaymaya başladığını tespit ettiğinde devreye girerek aracın kontrolünün sizde kalmasına yardımcı olur. Yeni Ford Focus’un ESP programı kaçınma manevraları sırasında daha yüksek denge sağlayan ve sürücüye daha fazla kontrol imkânı veren yeni gelişmiş proaktif denge özelliği ile geliştirilmiş. ESP zorlu durumlarda, tekerleklerde oluşabilecek fazla patinajı azaltmayı sağlayan ‘Çekiş Kontrol” sistemini de içeriyor. Sistem sürekli devrede olmakla birlikte, örneğin kar, çamur veya kumdan kurtulmaya çalışma gibi çok spesifik ve zorlu durumlarda, tekerleklerde daha yüksek patinaja izin vererek çekişi artırmak için devre dışı bırakılabiliyor.

Ford Kampanyası
Ford Ticari Araç Kampanyası
Hatchback mi Sedan mı
Ford Servis Kampanyası
2. El Ford Otomobil Kampanyası