Hyundai Elantra

Yeni Hyundai Elantra
Hyundai markasının kompakt sedan modeli Elantra yenilenen görünümüyle showroomlarda yerini aldı. Hyundai Elantra’nın yeni tasarımında, markanın İ30 ve Tuscon gibi modellerinde de gördüğümüz yeni radyatör formu ilk dikkati çeken unsurlar arasında. Hyundai Elantra’nın kavisli ve belirgin hatlara sahip önceki tasarımı yerini daha sade ve gergin hatlardan oluşan bir görünüme bırakmış. Ön tamponun yanlarında sis farlarının da bulunduğu geniş kanallar Yeni Hyundai Elantra’ya güçlü bir görünüm kazandırmış. Arka stop sinyallerinin tasarımı ise Hyundai Tuscon ve Hyundai i20 modellerine de gördüğümüz yapıda.

Otomobilin aerodinamiğine olumlu katkıda bulunan yeni tasarım anlayışı sayesinde rüzgar direnç katsayı değeri (cw) 0.27 olarak elde edilmiş. Bu değerin düşük olması yakıt tüketimi ve aracın içindeki ses düzeyini olumlu bir şekilde etkiliyor.

Hyundai Elantra ön tamponunda yer alan ve bumerang şeklinde sis lambalarını kapsayan kapaklar parlak siyah rengiyle otomobile farklı bir kontrast katıyor. Daha sportif arka kısımdaki siyah renkli difüzör, spoyler hissi veren ve yukarı doğru yükselen bagaj kapağı ve gövdeye doğru uzanan yeni LED arka stop grubuyla Yeni Hyundai Elantra modern ve sportif bir görünüm sergiliyor.

Hyundai Elantra’nın Yeni Boyutları
Yeni Hyundai Elantra’nın boyutlarında önemli bir değişiklik gözlemlenmiyor. 2016 model Yeni Hyundai Elantra; dış toplam uzunluk 4.570 mm, toplam genişlik 1.800 mm, toplam yükseklik 1.450 mm. ölçülerinde. Yeni Elantra’nın bagaj hacmi 458 lt, yüksüz araç ağırlığı (en hafif) 1.295 kg, yüksüz araç ağırlığı (en ağır) 1.390 kg.

Yeni Hyundai Elantra’nın Özellikleri
Aracın şasisinde kullanılan yüksek dayanımlı çelik miktarı % 53 olarak açıklanmış. Bu aracın yol tutuşunu, performansını ve dayanıklılığını arttıran önemli bir özellik. Diğer taraftan aracın kabininde önceki modele göre önemli değişiklikler yapılmış. Hyundai Elantra’nın dış yapısında uygulanan tasarım anlayışı sedan otomobilin iç ortamında da devam bir bütünlük içinde sürdürülmüş.

Yeni Hyundai Elantra modelinin iç ortamı sadeliğin hakim olduğu kaliteli bir görünüme sahip. Kokpitte 7 ve 8 inch genişliğinde, Apple Car Play ve Android Auto bağlantı özelliğine sahip multimedya eğlence sistemi bulunuyor. Günümüzde yeni otomobil modellerine baktığımızda, akıllı telefonların otomobil elektronik sistemleriyle entegrasyonunun gittikçe arttığını görüyoruz. Yeni Hyundai Elantra donanım özellikleri arasında; Elektronik denge kontrolü (ESC), Lastik basınç takip sistemi (TPMS), Otomatik Buğu Çözücü bulunuyor.Yeni Hyundai Elantra Motor Seçenekleri
Yeni Hyundai Elantra 1 benzinli ve 1 dizel olmak üzere 2 farklı motor ve 3 farklı şanzıman seçeneği ile satışa sunuluyor. Hyundai ‘nin 1.6 MPi benzinli motoru 6.300 devirde maksimum 127 ps ve 4,850 devirde 155 nm. tork üretiyor. CRDi 1.6 litre dizel motor, 4.000 devirde maksimum 136 beygir güç ve DCT’li modellerde 1.750 devir itibariyle 300nm tork üretiyor.

Hyundai Elantra Donanım Versiyonları
Yeni Hyundai Elantra; Style, Style Plus, Elite ve Elite Plus donanım paketleriyle satışa sunuluyor. Hyundai, Yeni Elantra’da 3 yıl / sınırsız km, 5 yıl / 100.000 km veya 7 yıl / 80.000 km garanti seçenekleri bulunuyor.

Hyundai Elantra Elite Plus, özellikle günlük kullanımda rahat bir sürüş ayrıcalığı sunuyor. Hyundai Elantra Elite Plus, Elite donanım seviyesine ek olarak elektrikli katlanır yan aynalar, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, alüminyum pedal takımı, arka koltuk havalandırma ızgarası, akıllı bagaj kapağı, arka park sensörü ve açılır tavanıyla öne çıkıyor. Hyundai Elantra Elite Plus donanım seviyesi, sadece dizel motor ve DCT şanzıman seçeneğinde sunuluyor.

Yeni nesil 1.6 litre dizel motor, 136 hp gücün yanı sıra 7DCT şanzımanlı modelde 300 Nm maksimum tork değeri de sunuyor. 1.750-2.500 devirler arasında ortaya çıkan bu tork, dinamik bir sürüş imkanı sağlıyor. Hyundai DCT şanzımana sahip dizel motorun 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 4.1 litre.

Geçtiğimiz yıl yenilenerek C sınıfına farklı bir bakış açısı getiren Hyundai Elantra, şimdi de yepyeni bir donanım seviyesine daha kavuştu. Konforlu bir yapıya sahip olan otomobil, Style Plus donanım seviyesini şimdilik sadece 1.6 CRDi dizel motor, 6 ileri düz ve 7 DCT otomatik şanzıman seçeneği ile satışa sunuyor. Hyundai Elantra Style Plus’a eklenen bazı özellikler ise; hız sabitleme, deri direksiyon simidi, ön sis farları, arka park sensörü ve 16 inç alüminyum alaşım jantlar olarak öne çıkıyor.

Tüm zamanların en çok satılan Hyundai modellerinden biri olan Elantra, dünya genelinde de en çok bilinen Hyundai modeli ve aynı zamanda markanın ürettiği ilk C segmenti otomobili. Yeni nesil 1.6 litrelik dizel motor, 136 beygirlik gücün yanı sıra 7DCT şanzımanlı modelde 300 Nm maksimum tork değeri de sunuyor. DCT şanzımana sahip dizel motorun 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 4.1 litre.

Hyundai Elantra güvenlik özellikleri
Hyundai Elantra, bağımsız Uluslararası Otoyol Güvenliği Enstitüsü’nün yapmış olduğu çarpışma testlerinde en yüksek derece olan Top Safety Pick Plus’ı elde etti. Hyundai böylelikle Santa Fe modelinden sonra Hyundai Elantra’da da üst düzey koruma başarısını kanıtlamış oldu.

Hyundai, ağırlaştırılan yeni kurallara rağmen, Amerika’daki IIHS çarpışma testlerinde yine zafere ulaştı. Yedi farklı modeliyle 2018 Top Safety Pick ve Top Safety Pick Plus seviyesine ulaşan Hyundai, Elantra ile en üst seviye olan Top Safety Pick Plus’ı bir kez daha kazanmış oldu. 2018 yılı başında yapılan testlerde Top Safety Pick ödülünü kazanan Hyundai Elantra, şimdi de opsiyonel ön çarpışma önleme sistemi ve geliştirilmiş farlarıyla beraber bir üst seviyeye de ulaşmış oldu.

2018 Top Safety Pick Plus ödülüne hak kazanmak için araçlar, yapılan testlerde sürücü tarafındaki ön, ön çapraz, yan, tavan dayanıklılığı ve baş koruma testlerinde yüksek skorlar elde etmek zorunda. Ayrıca araçların yolcu tarafı ön çapraz çarpışma testlerinde ve geliştirilmiş far değerinde de en yüksek korumayı sağlaması gerekiyor. Hyundai Elantra sunmuş olduğu opsiyonel çarpışma önleyici sistem ve farlar sayesinde de bu iddiasını iki katına çıkarmış oldu.

Ürettiği otomobillerinde yüzde 53 ultra dayanıklı çelik kullanan Hyundai, geliştirdiği Smart Stream aktif güvenlik sistemleriyle de yolcu ve yaya güvenliğinde maksimum koruma sunmayı hedefliyor.

Hyundai Motor Company
1967’de kurulan Hyundai Motor Company bugün otomotiv üretiminde Kore’nin tartışılmaz lideri, dünyanın ise önde gelen otomotiv üreticilerindendir. Hyundai Motor Company’nin yılda 1.7 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip Ulsan fabrikası, dünyanın en büyük entegre otomotiv üretim tesisidir.
Detaylı ve güncel bilgileri Hyundai Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Hyundai Kampanyaları
Hyundai i20
Hyundai Tucson
Hyundai Otomotiv Grubu
Otomobil Güvenliği