Kış Lastiği Özellikleri

Kış Lastiği
Trafikte seyreden araçların kış aylarında yol ve hava şartlarına hazırlanması son derece önemli. Kış aylarında özellikle de hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü zamanlarda güvenli yolculuk edebilmelerini sağlayacak kış lastiklerini kullanmaları gerekmektedir. Kar lastiği veya kış lastiği olarak tanımlanan lastikler (winter tyres) soğuk hava şartlarında daha güvenli bir sürüş sağlamak amacıyla özel materyallerden üretilen lastiklerdir. Yaz aylarında kullandığımız lastikler kış şartlarında aşırı sertleşerek araçların yol tutuşunu olumsuz yönde etkiler. Bunun yanında kış lastiklerinin yola temas eden yüzeyleri kış şartlarında otomobilin yola daha iyi tutunabilmesi için tasarlanmıştır. Yasal zorunluluk olsun olmasın kış aylarında, kendimiz ve trafikte olan diğer araçların güvenliği ve sürüş konforu için kış lastikleri kullanılması gereklidir.

Kışın meydana gelen trafik kazalarının çoğunluğunun hatalı lastik kullanımından kaynaklandığına işaret eden Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, “Takılacak kış lastiğinin yük endeksi mutlaka yaz lastiğiyle aynı sınıfta olması gerekiyor. Hız endeksi ise yaz lastiğinden daha düşük olabilir, lastik ölçülerinde yaz lastiğinden daha dar tabanlı bir lastik de tercih edilebilir.Trafik kazalarındaki araç kusurlarının % 60’ı lastiklerden kaynaklanıyor. Lastik faktörünün önemi, trafik kazalarının azalması noktasında ortaya çıkmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kış lastiği yakıt masrafını azaltıyor
Kış mevsimi koşullarında uygun lastik kullanımının yakıt tüketimi üzerine önemli bir etkisi var. Kış lastikleri sürücü, yolcu ve araçların güvenliği açısından son derece önemli, karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırarak yakıt israfının önüne geçiyor. Yapılan testler sonucunda kış lastiğinin fren esnasında diğer lastiklere göre % 25 ile % 50 arasında daha iyi performans sergilediği görülüyor. Karlı ve buzlu zeminlerde yaz lastiği kullanmanın yakıt tüketimini % 25 oranında artırabileceği belirtiliyor.

Kış lastiği Genelgesi 
Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; derneğe özellikle hangi araçların kış lastiği takması gerektiği konusunda sorular yöneltildiğini belirterek ‘Genelgenin çıktığı 2012 yılı Kasım ayından bu yana hangi araçların kış lastiği takması gerektiği konusunda zaman zaman basına da yansıyan sıkıntılar gördük. Bu taleplere cevaben açıklama yapma gereği duyduk’ dedi.

Kış lastiği kullanma zorunluluğu
‘Kış lastiği kullanımı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarih ve 28461 sayı ile Resmi Gazete’ de yayınlanan, ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik’ ve buna bağlı olarak yayınlanan genelgeler ile düzenlenmiştir.Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden; kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve ‘A türü yetki belgeleri’ ne kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Söz konusu zorunluluk; hava şartlarının gerektirmesi halinde Bakanlıkça 1 ay artırılabilir. Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır.”

Ayrıca kış lastiği zorunluluğu olan aylarda, trafik denetimlerinde yukarıda belirtilen ve kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan araçlardan kış lastiği takmayanlara ilgili trafik mevzuatı kapsamında para cezası uygulanacağı ve araç kış lastiği takana kadar trafikten men edileceği belirtilmiştir.

Binek otomobiller için kış lastiği zorunlu mu ?
LASİD Genel Sekreteri Ünsal; kış lastiği zorunluluğu uygulamasının sadece ticari araçlar için olduğunu ancak trafikte tüm araçların kış lastiği uygulamasına dikkat göstermesi gerektiğini de belirtti: ‘Yönetmelik ve buna bağlı genelgeler, kış aylarındaki emniyetli sürüş ve trafik kazalarının azalması adına çok önemli bir adımdır. Ancak trafikte kayıtlı toplam 18.5 milyon araç bulunmakta olup, bunun yaklaşık 9.5 milyon adedi binek otolarıdır.

Ticari araçlar için Zorunlu Kış Lastiği Kullanımının, binek otolarına uygulanmaması tam bir yol güvenliğinin henüz sağlanamaması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda zorunluluk kapsamının genişletilmesi ve trafikte dolaşan tüm araçların bu dönemde Kış Lastiği takması desteklenmelidir. Böylece trafikteki tüm araçların en uygun lastikle seyrinin sağlanması gerçek anlamda yol güvenliği açısından riskleri minimize edecektir. ‘ dedi.

Türkiye’de lastik yenileme pazarının 2 milyar TL olduğunu söyleyen LASED Başkanı Mustafa Karataş, “Bu pazarın 900 milyon lirasını kış lastiği pazarı oluşturacak. Bunda zorunlu olmamasına rağmen binek araçların payı büyük. Bilinç hızla artıyor” dedi.

Kış lastikleri tartışmasız şekilde kış yol şartlarında daha iyi yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sunuyor. Ayrıca kullanılan kış lastiğinin 4-5 milimetrelik diş derinliği olmalı ve lastikler altı yıldan fazla kullanılmamalıdır.

YÜK ve yolcu taşıyan 4 milyondan fazla ticari aracın kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Lastik Etiketleri
Lastik Boyutları – Lastik Denklik Tablosu
Otomobil Lastikleri Hakkında
Yakıt Tüketimi
Türkiye Otoyol Haritası