MQB Platformu

Volkswagen Group tarafından geliştirilen yeni üretim teknolojisi MQB platformu (Modular Transversal Matrix) yani enlemesine yerleşimli motorlar için modüler platform yönetimi, ilk olarak 2012 yılında Audi A3, VW Golf ile SEAT Leon modellerinde, 2013 başlangıcında ise Skoda Octavia modelinin üretiminde uygulanmaya başlanmıştır.

MQB, aynı zamanda üretim hattında ve aracın yaşamı boyunca karşılaşabileceği onarımlarda standardizasyon anlamına da gelmektedir. Örneğin; Volkswagen Golf VI’da benzinli motorlar aracın önüne doğru 10 derecelik bir eğimle yerleştirilirken TDI motorlar 12 derecelik bir eğimle aracın arkasına doğru bir açıya sahipti. Volkswagen Golf VII’de ise tüm motorlar arkaya doğru 12 derecelik açı yapacak şekilde monte edilmektedir. Bu, hem montaj noktalarının standardizasyonunu sağlamakta hem de aracın ağırlık merkezini daha ortaya taşıyarak aracın dengesini olumlu yönde etkilemektedir.

MQB platformunun sağladığı en büyük avantajlardan biri tartışmasız ağırlık tasarrufu olmuştur. VW Golf VII, genişleyen boyutları ve artan teknolojilerine rağmen, Golf VI’dan modele ve konfigürasyona bağlı olmakla birlikte maksimum 100 kg daha hafif olacak şekilde geliştirilmiştir. Örneğin; gövde genelinde daha yaygın olarak kullanılan ısıl işlemle şekillendirilmiş çelikler (hot formed) sayesinde 18 kg. tasarruf sağlanmıştır. Aracın A ve B direklerinde, orta aks tüneli ve zemin plakaları ile kapı içlerinde kullanılan bu çelikler daha yüksek mukavemeti daha ince ve hafif yapılarla sağlamanın önünü açmaktadır.

Bununla birlikte, motor bloklarında alüminyum kullanılmasıyla 21 kg.lık ek tasarruf sağlanmıştır. Daha hafif HEVAC ünitesi (kalorifer ve iklimlendirme sistemi), daha hafif koltuk iskeletleri ve daha pek çok unsurla birlikte toplam tasarruf, verimliliği fark edilebilir seviyeye çıkarmak için yeterli olmaktadır.

Otomobillerin ağırlıkları yakıt tüketimine doğrudan etki eden faktörlerden birisidir. Bunun yanında otomobillerin ağırlık dengesi, yol tutuş kabiliyetlerini belirleyen unsurların başında gelmektedir. Volkswagen, MQB platformu ile otomobillerin ağırlıkları, üretim standartları ve maliyetlerine bağlı pek çok konuda önemli bir gelişme sağlamıştır. MQB platformu ile üretilen modellerde tasarım benzerlikleri göze çarpmakla beraber bu platformun ilk örnekleri olan Audi A3, VW Golf ile SEAT Leon modellerinde gerek dış görünümleri gerekse iç ortamlarında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu modellerin en önemli ortak özelliği ise MQB platformunun getirdiği avantajlardır.

Volkswagen Golf
Audi A3
Skoda Octavia
Seat Leon
VW ikaz ışıkları