Otomobil Tavsiyesi 2017

Otomobil Almak İsteyenler İçin Öneriler

Otomobil sahibi olmak isteyenler için sıfır veya ikinci el araçlar ile ilgili hazırladığımız bilgilerden yararlanmaları faydalı olabilir.

Eğer sıfır km bir otomobil almayı tercih ediyorsanız, alacağınız aracın yeni nesil donanım ve motor özelliklerine sahip olmasının yanında verimlilik, konfor ve güvenlik özellikleri öne çıkacaktır. Yeni nesil teknolojilere sahip araçların daha hafif ve daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları, emisyon oranlarının da düşük olması nedeniyle çevreyi daha az kirlettikleri göz önüne alınmalıdır.

Üretim yöntemleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle yeni nesil otomobiller, yüksek mukavemette gövde yapısına sahip olmalarının yanında ağırlıkları azalmıştır. Bu durum ağırlığa bağlı yakıt tüketimini ve yol tutuş özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir.

Düşük hacimli ve yüksek verimle çalışan turbo destekli yeni nesil motorlar, gelişmiş otomatik ve manuel şanzıman sistemleriyle daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sunabilmektedir. Otomatik Start&Stop sistemi, statik dönüş farları, geniş ekran multimedya sistemleri, ABS, ESP gibi gelişmiş güvenlik donanımları günümzde B ve C segmentinde yer alan yeni pek çok otomobil modelinde bulunmaktadır.

İkinci el araç satın alma sürecindeki öncelikleri sıralamak gerekirse; önemli bir kazası olmaması, bakımlarının zamanında, eksiksiz ve tercihen yetkili servisinde yapılması, aracın iç ortamının temiz olması, kilometresinin düşük olması ve mümkün olduğu ölçüde model yılının yakın olması sayılabilir.

Yıl içinde otomobil ile yapmayı planladığımız yol miktarı dizel veya benzinli motor tercihimizi etkileyebilecektir.  Ayrıca tüm bu araştırma, değerlendirme ve karar verme sürecinde, almak istediğimiz aracın bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Sıfır km yeni veya ikinci el otomobil tavsiyesi
Aynı bütçeyle sıfır kilometre yeni bir otomobile göre daha donanımlı ve üst sınıf ikinci el bir otomobil almanız mümkün olabilir. Bunun yanında ikinci el sorunsuz bir otomobil almak için kapsamlı bir araştırma gereklidir. Günümüzde, Hasar Sorgulama Servisi 5664 ile araçların hasar ve tamir süreçleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca servislerin 100 nokta kontrolü gibi isimlendirdiği kapsamlı kontroller almayı düşündüğümüz 2. el araç ile ilgili detaylı bilgiler sunabilir.
Dizel veya benzinli otomobil tavsiyesi
Marka ve modele göre değişiklik göstermekle beraber, genel olarak dizel motorlu araçlar benzin motorlu araçlara göre daha yüksek fiyata sahiptirler. Ayrıca dizel otomobillerin bakım maliyetleri de benzinli otomobillere göre daha fazla olabilmektedir.  Bunun yanında yıllık 15.000 km üzeri kullanımlarda dizel motorlu araçlar daha düşük yakıt maliyetleri ile avantajlı durumdadır. Yalnız son yıllarda otomobil üreticilerinin klasik atmosferik benzinli motorlardan, daha düşük motor hacmine sahip yüksek verimli turbo motorlara geçişi ve start&stop fonksiyonu gibi yakıt tüketimini düşüren özellikler sayesinde, yakıt maliyetleri yönünden benzinli ve dizel otomobiller arasındaki fark azalmıştır.

Otomatik vitesli veya düz (manuel) vitesli otomobil tavsiyesi
Otomatik vitesli otomobiller çift kavramalı gelişmiş otomatik şanzıman teknolojileriyle çok daha seri çalışmakta, yeni nesil yüksek verimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler. Sürüş kolaylığı ve konforunu da göz önüne aldığımızda, gittikçe yaygınlaşan otomatik vitesli otomobillere artan talebi anlamak mümkün olacaktır. Bunun yanında, marka ve modele göre değişmekle beraber otomatik vitesli otomobiller, genellikle düz (manuel) vitesli otomobillere göre daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar.

2016 Aralık ayı sonu itibariyle otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri önceki yıla göre % 15,48 oranında arttı. 2016 yılı Aralık ayı sonu otomobil satış adetleri geçen yıl ile karşılaştırıldığında, otomatik şanzımanlı otomobil satışlarının payı % 51,74’den % 57,27’ye yükseldi.

Hatchback, Sedan, Crossover veya SUV otomobil önerisi
Bu konuda kişisel tercihlerin yanında, otomobilin kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirleyici olmaktadır. Örneğin; aileler için büyük bagaja sahip sedan otomobiller veya geniş iç hacimleriyle SUV modeller tercih sebebiyken, hatchback modeller sportif görünümleriyle öne çıkmaktadır.

Otomobil marka ve model tavsiyesi
Otomobil üreticileri satış kampanyaları ile zaman zaman müşterilerine fiyat, finansman, garanti, servis ve donanım ile ilgili farklı avantajlar sunabilmektedirler. Güncel otomobil kampanyalarının takip edilmesi otomobil seçiminizde yardımcı olabilir. Marka seçiminde, otomobil üreticisine olan güven duygusu, aracın menşei, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve yaygınlığı öne çıkmaktadır.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre firma bazında, otomobil ve hafif ticari araç toplam satışlarında Volkswagen, otomobil satışlarında Renault, hafif ticari araçta ise Ford, 2016 yılının en çok satan markaları oldu. Otomobil satışında, Renault 106.616 adet ile birinci, Volkswagen 101.763 adet ile ikinci, Opel 55.471 adet ile üçüncü sırada yer aldı. Hafif ticari araçlarda, Ford 68.234 adet satışla birinci, Fiat 53.737 adet ile ikinci ve Volkswagen 32.772 adet ile üçüncü oldu.

Opak veya metalik boya tavsiyesi
Tamamen kişisel bir tercih olan otomobilin renk ve boyası konusunda, bazı üreticilerin metalik boya için fiyat farkı uygulaması nedeniyle opak boya seçeneği tercih edilebilmektedir. Metalik boyaların göz alıcı pek çok farklı rengi otomobillere şık bir görünüm sağlamaktadır. Opak renk seçeneğinde ise genellikle beyaz ve siyah renkler tercih edilmektedir.

En çok tercih edilen motorlar
2016 yılı Aralık ayı sonunda otomobil pazarı motor hacmine göre incelendiğinde, % 96,35 oranıyla 1600cc altında motor hacmine sahip otomobiller 729.324 adet satış rakamıyla yine ilk sırada yer aldı. İkinci sırada % 2,98 pay ile 1600cc-2000cc motor hacmi aralığındaki otomobiller, üçüncü sırada ise % 0,53 pay ile 2000cc üzerinde motor hacmine sahip otomobiller oldu. 2016 yılında 1600cc motor hacminin altındaki otomobil satışlarında önceki yıla göre % 4,9 artış gerçekleşirken, 1600cc-2000cc aralığında otomobil satışlarında % 2,53 ve 2000cc üstü otomobillerde % 35,73 azalış görüldü. 2016 yılı Aralık ayı sonunda, 1600 cc altı motor hacmine sahip hibrit otomobil satışları 886 adet ile geçen yıla göre % 8 oranında azaldı. 2016 yılında toplam 1.010 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

Otomobil donanım özelliklerinin karşılaştırılması
Otomobil üreticileri, modellerini farklı donanım paketleri ile satışa sunarken, otomobile opsiyonel olarak eklenebilen ekstra donanım özellikleriyle de müşterilerine farklı fiyat ve özellik seçenekleri sunarlar. Tüm bu donanım özelliklerinin marka ve modeller arasında karşılaştırması, otomobil almak isteyenler için zaman zaman karışık bir durum oluşturabilir. Donanım paketleri kapsamında sunulan özellikler, otomobillerin satış fiyatlarını ve yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobile uygulanacak ÖTV oranını da etkileyebilir. Otomobillerin donanım paketleri genel olarak güvenlik, konfor, performans ve tasarım unsurları ile gruplandırılabilir. Otomobil almak isteyenlerin donanım özellikleri seçimi konusunda, öncelikle güvenlik donanımlarının günümüz standartlarında olmasına dikkat göstermelerini önerebiliriz. Ayrıca benzinli veya dizel motor seçimi, otomatik veya manuel vites tercihi ile yakıt tüketimi ve motor gücünü de kapsayan performans özellikleri dikkatle incelenmelidir. Konfor özellikleri hem şehir içi hem de şehir dışı yolculuklarda önem taşımaktadır. Seçime sunulan tasarım özellikleri arasında fonksiyonel olanlar öne çıkmalıdır. Sizin için en doğru donanım versiyonunu tespit etmek için kullanıcıların yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Otomobil donanım versiyonu seçiminde eklenen özellikler sonucu artan fiyat bir üst segment fiyatına ulaşıyor ise donanım özelliklerinin tekrar incelenmesinde fayda olabilir.

Elektrikli otomobil satışları
2016 yılı ilk 10 aylık dönemde 85kW altı 18 adet ve 121kW üstü 20 adet olmak üzere toplam 38 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Otomatik vites tercihi
2016 yılı Ekim sonu ilk on aylık dönemde otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri 2015 yılı aynı döneme göre % 12,80 artarak, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 316.465 adet ile % 51,12’den % 57,22 seviyesine yükseldi.

En çok tercih edilen otomobil segmentleri
Otomobil tercihlerini segmentler yönünden incelediğimizde, 2016 yılında otomobil pazarının % 81,85’ini yine vergi oranları düşük olan A, B ve C segmenti araçların oluşturduğunu görüyoruz. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satışa 377.549 adet ile % 49,88 pay alan C segmenti otomobiller, ardından 239.454 adet ile % 31,63 pay alan B Segmenti otomobiller ulaştı. Otomatik şanzımanlı otomobillerin payı ise % 57,27’ye yükseldi.

Lüks Otomobil Satışları
25 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarından sonra lüks ve ultra lüks otomobil satışları, geçtiğimiz yılın Aralık ayında 2015 yılı Aralık ayına göre % 50 azalarak 2.442’ye geriledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2016 yılı Aralık ayında 108.044 seviyesinde gerçekleşen otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre % 5,5 daralırken, lüks ve ultra lüks otomobil pazarında aynı dönemde ÖTV artışının da etkisiyle % 50,5 küçülme yaşandı. 2016 yılı Aralık ayında E ve F segmentte 2.442 adet otomobil satılırken, bu rakam 2015 yılının aynı ayında 4.929 olarak gerçekleşmişti.

2017 Yeni ÖTV Oranları
25 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışları da otomobil tercihimizi maliyet yönünden etkileyecektir. Motor silindir hacmi 1600 cc’ye kadar olan binek araçlarda % 45 olan ÖTV oranı, 3 farklı kademede belirlendi. Motor silindir hacmi 1600 cc – 2000 cc arasında bulunan otomobillerde ÖTV oranı % 110’a kadar yükselirken fiyata göre iki kademe belirlendi. Motor silindir hacmi 2000 cc üzerindeki araçlarda eski düzenlemeye göre % 145 olan ÖTV oranı % 160’a yükseldi.

Hasar Sorgulama Servisi 5664
En İyi Bayan Arabası
En Ucuz Sıfır Araba Fiyatları
2. El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Dizel mi Benzin mi