Otomobil Tavsiyesi 2018

Otomobil almak isteyenler için öneriler
Otomobil sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız sıfır ve ikinci el araçlar ile ilgili bilgiler ve öneriler, otomobil satın almadan önce yaptığınız araştırmalarda faydalı olabilir. Otomobil almak isteyenlerin tercihleri, donanım özellikleri, model yılı, satış fiyatı, segmenti gibi pek çok kritere bağlı olarak gerçekleşir.

Eğer sıfır km bir otomobil almayı tercih ediyorsanız, alacağınız aracın yeni nesil donanım ve motor özelliklerine sahip olmasının yanında verimlilik, konfor ve güvenlik özellikleri öne çıkacaktır. Yeni nesil teknolojilere sahip araçların daha hafif ve daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları, emisyon oranlarının da düşük olması nedeniyle çevreyi daha az kirlettikleri göz önüne alınmalıdır.

Üretim yöntemleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle yeni nesil otomobiller, yüksek mukavemette gövde yapısına sahip olmalarının yanında ağırlıkları azalmıştır. Bu durum ağırlığa bağlı yakıt tüketimini ve yol tutuş özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir.

Düşük hacimli ve yüksek verimle çalışan turbo destekli yeni nesil motorlar, gelişmiş otomatik ve manuel şanzıman sistemleriyle daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sunabilmektedir. Otomatik Start&Stop sistemi, statik dönüş farları, geniş ekran multimedya sistemleri, ABS, ESP gibi gelişmiş güvenlik donanımları günümzde B ve C segmentinde yer alan yeni pek çok otomobil modelinde bulunmaktadır.

İkinci el araç satın alma sürecindeki öncelikleri sıralamak gerekirse; önemli bir kazası olmaması, bakımlarının zamanında, eksiksiz ve tercihen yetkili servisinde yapılması, aracın iç ortamının temiz olması, kilometresinin düşük olması ve mümkün olduğu ölçüde model yılının yakın olması sayılabilir.

Yıl içinde otomobil ile yapmayı planladığımız yol miktarı dizel veya benzinli motor tercihimizi etkileyebilecektir. Ayrıca tüm bu araştırma, değerlendirme ve karar verme sürecinde, almak istediğimiz aracın bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Sıfır km yeni veya ikinci el otomobil tavsiyesi
Aynı bütçeyle sıfır kilometre yeni bir otomobile göre daha donanımlı ve üst sınıf ikinci el bir otomobil almanız mümkün olabilir. Bunun yanında ikinci el sorunsuz bir otomobil almak için kapsamlı bir araştırma gereklidir. Günümüzde, Hasar Sorgulama Servisi 5664 ile araçların hasar ve tamir süreçleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca servislerin 100 nokta kontrolü gibi isimlendirdiği kapsamlı kontroller almayı düşündüğümüz 2. el araç ile ilgili detaylı bilgiler sunabilir.Dizel veya benzinli otomobil tavsiyesi
Marka ve modele göre değişiklik göstermekle beraber, genel olarak dizel motorlu araçlar benzin motorlu araçlara göre daha yüksek fiyata sahiptirler. Ayrıca dizel otomobillerin bakım maliyetleri de benzinli otomobillere göre daha fazla olabilmektedir.  Bunun yanında yıllık 15.000 km üzeri kullanımlarda dizel motorlu araçlar daha düşük yakıt maliyetleri ile avantajlı durumdadır. Yalnız son yıllarda otomobil üreticilerinin klasik atmosferik benzinli motorlardan, daha düşük motor hacmine sahip yüksek verimli turbo motorlara geçişi ve start&stop fonksiyonu gibi yakıt tüketimini düşüren özellikler sayesinde, yakıt maliyetleri yönünden benzinli ve dizel otomobiller arasındaki fark azalmıştır.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) sunduğu verilere göre 2017 yılı ilk 6 aylık dönemde dizel otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre % 12,40 oranında azaldı. 2017 yılı ilk yarısında otomobil satış adetleri, 2016 yılı aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, dizel motora sahip araçların payı % 63,40’dan % 61,45’e (187.997 adet) geriledi.

Otomatik vitesli veya düz (manuel) vitesli otomobil tavsiyesi
Otomatik vitesli otomobiller çift kavramalı gelişmiş otomatik şanzıman teknolojileriyle çok daha seri çalışmakta, yeni nesil yüksek verimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler. Sürüş kolaylığı ve konforunu da göz önüne aldığımızda, gittikçe yaygınlaşan otomatik vitesli otomobillere artan talebi anlamak mümkün olacaktır. Bunun yanında, marka ve modele göre değişmekle beraber otomatik vitesli otomobiller, genellikle düz (manuel) vitesli otomobillere göre daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar.

2017 yılı ilk 6 ayında otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri 2016 yılı aynı döneme göre % 8,69 oranında azaldı. Bunun yanında 2017 yılı Haziran sonu otomobil satış adetleri geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, otomatik şanzımanlı otomobil satışlarının payı % 57,49’dan % 58,08’e (177.689 adet) yükseldi.

Hatchback, Sedan, Crossover veya SUV otomobil önerisi
Bu konuda kişisel tercihlerin yanında, otomobilin kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirleyici olmaktadır. Örneğin; aileler için büyük bagaja sahip sedan otomobiller veya geniş iç hacimleriyle SUV modeller tercih sebebiyken, hatchback modeller sportif görünümleriyle öne çıkmaktadır.

Otomobil marka ve model tavsiyesi
Otomobil üreticileri satış kampanyaları ile zaman zaman müşterilerine fiyat, finansman, garanti, servis ve donanım ile ilgili farklı avantajlar sunabilmektedirler. Güncel otomobil kampanyalarının takip edilmesi otomobil seçiminizde yardımcı olabilir. Marka seçiminde, otomobil üreticisine olan güven duygusu, aracın menşei, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve yaygınlığı öne çıkmaktadır.

Opak veya metalik boya tavsiyesi
Tamamen kişisel bir tercih olan otomobilin renk ve boyası konusunda, bazı üreticilerin metalik boya için fiyat farkı uygulaması nedeniyle opak boya seçeneği tercih edilebilmektedir. Metalik boyaların göz alıcı pek çok farklı rengi otomobillere şık bir görünüm sağlamaktadır. Opak renk seçeneğinde ise genellikle beyaz ve siyah renkler tercih edilmektedir.

En çok tercih edilen motorlar
2017 yılı ilk yarısında otomobil pazarı motor hacmine göre incelendiğinde, en yüksek paya % 96,20 oranla motor hacmi 1600cc altında olan otomobiller 294.292 adet ile sahip oldu. Ardından % 2,98 pay ile motor hacmi 1600cc-2000cc aralığındaki otomobiller ve % 0,34 pay ile motor hacmi 2000cc üstü otomobiller yer aldı.

2017 yılı ilk 6 aylık dönem sonunda, motor hacmi 1600 cc altında olan hibrit otomobil satışları 134 adet ile geçen yılın aynı dönemine göre % 54,3 oranında azaldı. 2017 yılı ilk yarısında 1601cc-1800cc (>50 kW) aralığında 1214 adet, 1801cc-2000cc aralığında 29 adet, 2001cc – 2500cc (>100KW) aralığında 46 adet, 2500cc üstü ise 6 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti. 2017 yılı Ocak-Haziran aylarını kapsayan döneminde toplam 1.429 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

Otomobil donanım özelliklerinin karşılaştırılması
Otomobil üreticileri, modellerini farklı donanım paketleri ile satışa sunarken, otomobile opsiyonel olarak eklenebilen ekstra donanım özellikleriyle de müşterilerine farklı fiyat ve özellik seçenekleri sunarlar. Tüm bu donanım özelliklerinin marka ve modeller arasında karşılaştırması, otomobil almak isteyenler için zaman zaman karışık bir durum oluşturabilir. Donanım paketleri kapsamında sunulan özellikler, otomobillerin satış fiyatlarını ve yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobile uygulanacak ÖTV oranını da etkileyebilir. Otomobillerin donanım paketleri genel olarak güvenlik, konfor, performans ve tasarım unsurları ile gruplandırılabilir.

Otomobil almak isteyenlerin donanım özellikleri seçimi konusunda, öncelikle güvenlik donanımlarının günümüz standartlarında olmasına dikkat göstermelerini önerebiliriz. Ayrıca benzinli veya dizel motor seçimi, otomatik veya manuel vites tercihi ile yakıt tüketimi ve motor gücünü de kapsayan performans özellikleri dikkatle incelenmelidir. Konfor özellikleri hem şehir içi hem de şehir dışı yolculuklarda önem taşımaktadır. Seçime sunulan tasarım özellikleri arasında fonksiyonel olanlar öne çıkmalıdır. Sizin için en doğru donanım versiyonunu tespit etmek için kullanıcıların yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Otomobil donanım versiyonu seçiminde eklenen özellikler sonucu artan fiyat bir üst segment fiyatına ulaşıyor ise donanım özelliklerinin tekrar incelenmesinde fayda olabilir.
En çok tercih edilen otomobil segmentleri
2017 yılı ilk yarısında otomobil pazarı segmentinin % 84,14’ünü vergi oranları düşük olan A, B ve C segmenti araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirme yapıldığında, en yüksek satış adedine % 52,19 pay alan C segmenti otomobiller 159.657 adet ile ardından % 31,58 pay ile B segmenti otomobiller 96.615 adet ile ulaştı.

Hasar Sorgulama Servisi 5664
En İyi Bayan Arabası
En Ucuz Sıfır Araba Fiyatları
2. El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Dizel mi Benzin mi ?