Otomobil Tavsiyesi

Otomobil Almak İsteyenler İçin Öneriler
İlk defa bir otomobil sahibi olmak veya otomobilini yenilemek isteyenler için günümüzde farklı fiyat ve özelliklerde, sıfır km veya ikinci el pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. 2016 yılı son çeyreğinde otomobil markalarının ilgi çekici yıl sonu kampanyalarının da arttığı düşünüldüğünde karar vermek daha da zor olabilir. Otomobil önerisi konusunda bir kaç noktayı gözden kaçırmamamızda fayda var.

Yılın bu aylarında otomobil satın almak isteyenlerin aklına gelen ilk soru, markaların yıl sonunda gerçekleştirdiği kampanya avantajlarından faydalanarak, sıfır 2016 model otomobil mi satın almalı veya birkaç ay daha bekleyerek 2017 model yılı bir otomobil mi satın almalı, yoksa diğer bir seçenek olarak ikinci el bir araç mı tercih edilmeli sorusudur.

2016 yılının son aylarında sıfır kilometre yeni bir otomobil almak isteyenler için tavsiye vermek gerekirse; fiyat, donanım özellikleri, gerekiyorsa finansman imkanları ve alınmak istenen model serisinin güncelliği yani mevcut kasanın ne zaman değiştiği ve ne kadar süre sonra yenilenmesinin beklendiği ilk öne çıkan kriterler olarak görünmektedir.

Bunların yanında, haftalardır tartışılan ÖTV düzenlemesi için ilk karar çıktı ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulaması sil baştan değiştirildi. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesiyle, sıfır otomobillerde sadece motor hacmine bakılarak yapılan ÖTV hesaplaması sona erdi. Bundan böyle satış fiyatı, tipi, sınıfı, taşıma kapasitesi, cinsi, emisyonu, kasa yapısı, yakıt türü gibi bütün unsurlar dikkate alınacak. Bunları belirleme yetkisi de Bakanlar Kurulu’na verildi. Yeni ÖTV düzenlemesi ile bazı modellere zam, bazılarına indirim gelebileceği belirtiliyor. Ayrıca, yeni düzenleme ile elektrikli motora sahip araçlara teşvik uygulanıyor. Yeni kanunla motor gücü düşük olan araçlara sıfır vergi uygulanması da gündemde. Elektriklilerde en yüksek verginin de %15 olması bekleniyor.

Döviz kurlarındaki yükseliş ve ÖTV düzenlemesi, otomobil fiyatlarının artması ihtimalini gündeme getirirken, markalar müşterilerine sundukları çeşitli avantajlar ile 2016 yıl sonu otomobil kampanyalarına hız verdi.

Eğer sıfır km otomobil almayı tercih ediyorsak, yeni nesil teknolojiler ile üretilmesi önem kazanmaktadır. Yeni nesil  teknolojilere sahip araçların daha hafif  ve daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları, emisyon oranlarının da düşük olması nedeniyle çevreyi daha az kirlettikleri göz önüne alınmalıdır.

Üretim yöntemleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle yeni nesil otomobiller, yüksek mukavemette gövde yapısına sahip olmalarının yanında ağırlıkları azalmıştır. Bu durum ağılığa bağlı yakıt tüketimini ve yol tutuş özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Düşük hacimli ve yüksek verimle çalışan turbo destekli yeni nesil motorlar, gelişmiş otomatik ve manuel şanzıman sistemleriyle daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sunabilmektedir. Otomatik Start&Stop sistemi, statik dönüş farları, geniş ekran multimedya sistemleri, ABS, ESP gibi gelişmiş güvenlik donanımları günümzde B ve C segmentinde yer alan yeni pek çok otomobil modelinde bulunmaktadır.

İkinci el araç satın alma sürecindeki öncelikleri sıralamak gerekirse; önemli bir kazası olmaması, bakımlarının zamanında, eksiksiz ve tercihen yetkili servisinde yapılması, aracın iç ortamının temiz olması, kilometresinin düşük olması ve mümkün olduğu ölçüde model yılının yakın olması sayılabilir.

Yıl içinde otomobil ile yapmayı planladığımız yol miktarı dizel veya benzinli motor tercihimizi etkileyebilecektir.  Ayrıca tüm bu araştırma, değerlendirme ve karar verme sürecinde, almak istediğimiz aracın bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Sıfır km yeni veya ikinci el otomobil tavsiyesi
Aynı bütçeyle sıfır kilometre yeni bir otomobile göre daha donanımlı ve üst sınıf ikinci el bir otomobil almanız mümkün olabilir. Bunun yanında ikinci el sorunsuz bir otomobil almak için kapsamlı bir araştırma gereklidir. Günümüzde, Hasar Sorgulama Servisi 5664 ile araçların hasar ve tamir süreçleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca servislerin 100 nokta kontrolü gibi isimlendirdiği kapsamlı kontroller almayı düşündüğümüz 2. el araç ile ilgili detaylı bilgiler sunabilir.

Dizel veya benzinli otomobil tavsiyesi
Marka ve modele göre değişiklik göstermekle beraber, genel olarak dizel motorlu araçlar benzin motorlu araçlara göre daha yüksek fiyata sahiptirler. Ayrıca dizel otomobillerin bakım maliyetleri de benzinli otomobillere göre daha fazla olabilmektedir.  Bunun yanında yıllık 15.000 km üzeri kullanımlarda dizel motorlu araçlar daha düşük yakıt maliyetleri ile avantajlı durumdadır. Yalnız son yıllarda otomobil üreticilerinin klasik atmosferik benzinli motorlardan, daha düşük motor hacmine sahip yüksek verimli turbo motorlara geçişi ve start&stop fonksiyonu gibi yakıt tüketimini düşüren özellikler sayesinde, yakıt maliyetleri yönünden benzinli ve dizel otomobiller arasındaki fark azalmıştır.

Otomatik vitesli veya düz (manuel) vitesli otomobil tavsiyesi
Otomatik vitesli otomobiller çift kavramalı gelişmiş otomatik şanzıman teknolojileriyle çok daha seri çalışmakta, yeni nesil yüksek verimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler. Sürüş kolaylığı ve konforunu da göz önüne aldığımızda, gittikçe yaygınlaşan otomatik vitesli otomobillere artan talebi anlamak mümkün olacaktır. Bunun yanında, marka ve modele göre değişmekle beraber otomatik vitesli otomobiller, genellikle düz (manuel) vitesli otomobillere göre daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar.

Hatchback, Sedan, Crossover veya SUV otomobil önerisi
Bu konuda kişisel tercihlerin yanında, otomobilin kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirleyici olmaktadır. Örneğin; aileler için büyük bagaja sahip sedan otomobiller veya geniş iç hacimleriyle SUV modeller tercih sebebiyken, hatchback modeller sportif görünümleriyle öne çıkmaktadır.

Otomobil marka ve model tavsiyesi
Otomobil üreticileri satış kampanyaları ile zaman zaman müşterilerine fiyat, finansman, garanti, servis ve donanım ile ilgili farklı avantajlar sunabilmektedirler. Güncel otomobil kampanyalarının takip edilmesi otomobil seçiminizde yardımcı olabilir. Marka seçiminde, otomobil üreticisine olan güven duygusu, aracın menşei, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve yaygınlığı öne çıkmaktadır.

Opak veya metalik boya tavsiyesi
Tamamen kişisel bir tercih olan otomobilin renk ve boyası konusunda, bazı üreticilerin metalik boya için fiyat farkı uygulaması nedeniyle opak boya seçeneği tercih edilebilmektedir. Metalik boyaların göz alıcı pek çok farklı rengi otomobillere şık bir görünüm sağlamaktadır. Opak renk seçeneğinde ise genellikle beyaz ve siyah renkler tercih edilmektedir.

En çok tercih edilen motorlar
2016 yılı Ekim ayı sonu itibariyle 10 aylık dönemde otomobil pazarı motor hacmine göre en yüksek paya % 96,19 oranıyla yine 1600 cc altındaki otomobiller, 532.055 adet ile sahip oldu. Ardından % 3,10 pay ile 1600-2000 cc aralığında motor hacmine sahip otomobiller ve % 0,58 pay ile 2000 cc üstü otomobiller yer aldı.

Elektrikli otomobil satışları
2016 yılı ilk 10 aylık dönemde 85kW altı 18 adet ve 121kW üstü 20 adet olmak üzere toplam 38 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Otomatik vites tercihi
2016 yılı Ekim sonu ilk on aylık dönemde otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri 2015 yılı aynı döneme göre % 12,80 artarak, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 316.465 adet ile % 51,12’den % 57,22 seviyesine yükseldi.

En çok tercih edilen otomobil segmentleri
2016 yılı on aylık dönemde pazarın % 81,43’ünü yine vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde bulunan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satışa 271.785 adet ile % 49,14 pay alan C segmenti ve ardından 176.813 adet ile % 31,97 paya sahip B  segmenti ulaştı.

Lüks Otomobil Satışları
Lüks ve ultra lüks otomobil satışı 2016 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 3,2 artarak 13.000’i aşarken marka ve modeline göre teknoloji ve tasarım harikası araçların fiyatları milyon dolara ulaşıyor. 2016 yılının ilk yarısında lüks otomobil sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 1,9 oranında artarak 10.865’e, ultra lüks otomobil sayısı ise % 9,7 yükselişle 2.383 adete çıktı.

Motorlu taşıtların ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranlarını yeniden düzenlemeye yönelik, Bakanlar Kuruluna yetki verilmesi, alacakların yapılandırılmasında başvuru süresinin uzatılması düzenlemelerini de içeren tasarı TBMM’de kabul edildi. Böylece, bir aracın vergilendirilmesinde sistem değişikliğine gidilerek, vergileme ölçütleri genişletiliyor. Otomobillerin ÖTV oranları, sadece motor silindir hacmine ve yaşına göre değil; satış fiyatına, tipine, sınıfına, taşıma kapasitesine, cinsine, emisyonuna, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirlenebilecek.

Hasar Sorgulama Servisi 5664
En İyi Bayan Arabası
Aile Arabaları
2. El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Dizel mi Benzin mi