Otomobilde Renk Tercihi

Otomobil Renk Seçimi
Otomobilin dış görünümü söz konusu olduğunda kullanılan renk ve uygulanan boyanın özelliği önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Yeni otomobil modellerinde kullanılan lansman renkleri, genellikle tasarımın detaylarını ve etkileyiciliğini en iyi yansıtan renk tonlarından seçilmektedir. Otomobilin rengi ve boyanın metalik, gloss veya opak olması; gövde üzerindeki ışık ve gölge etkilerinin oluşturduğu görselliği etkiler. Ayrıca bazı otomobil üreticileri, opak renkler dışında gloss ve metalik renklerde fiyat farkı uygulamaktadır. Bu nedenle, sıfır km otomobillerde renk seçimi araç maliyetini etkileyebilmektedir.

Otomotiv endüstrisi tarihi boyunca otomobillerin renkleri, içinde bulunulan dönemin trendlerinden etkilenmiştir. Ferrari Kırmızısı gibi bazı renkler ise markalar veya modeller ile özdeşleşmiştir.  bu konuda örnek olarak verilebilir. Bunların yanında, otomobili satın alan müşterilerin yaş grubu, hayat tarzı gibi özellikleri de renk seçiminde etkili olabilmektedir.

Otomobil renk seçimi nasıl olmalıdır?

Genel olarak otomobilde renk seçimi kişisel tercihler doğrultusunda yapılmakla beraber, otomobilin satış maliyetini etkilediği durumlarda, örneğin metalik renk için ek bir fiyat farkı vermek istemeyenler opak renkleri seçebilmektedirler. Bazı modellerin tasarımında, otomobil gövdesi ve bileşenlerinde birden fazla renk kullanılabilmekte ve farklı renk kombinasyonlarının seçilebilmesine olanak tanınmaktadır.

Türkiye’de 2016 yılının 8 aylık döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerde en çok tercih edilen renk % 62,7 ile beyaz oldu.

En Çok Satan Otomobiller
Tesla Model 3
Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin
Dizel mi Benzin mi
Otomobil Tavsiyesi