ÖTV Müjdesi

Ticari Araçlarda ÖTV Muafiyeti

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, şoför esnafının ÖTV’siz araç alımındaki sorunların çözüldüğünü açıkladı.

Şoför esnafının ÖTV’siz araç yenileme ile ilgili uygulamadan kaynaklanan sorunlarının büyük ölçüde çözüldüğünü belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Sorunların çözümüne ilişkin yazı Maliye Bakanlığı tarafından vergi dairelerine gönderildi” dedi. Hükümetin teşvik amacıyla, ticari araçlara getirdiği Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetine ilişkin sorunların çözüldüğünü belirten TŞOF Başkanı Apaydın, esnafın mevcut aracını satıp bunun bedelini yeni aracın alımında peşinat olarak kullanabileceğini bildirdi.

Apaydın, yazılı açıklamasında, ÖTV’siz araç yenileme imkanı tanıyan düzenlemenin Eylül ayında yürürlüğe girmesine rağmen uygulamada yaşanan sorunlar nedeniyle esnafın söz konusu imkandan yararlanamadığını anımsattı. Sorunun, Maliye Bakanlığı tarafından vergi dairelerine gönderilen yazıyla çözüldüğünü belirten Apaydın, şunları kaydetti: “Maliye Bakanlığınca çıkarılan tebliğ esnafın önce yeni araç alıp, sonra eskisini satacağı şeklinde yorumlandı. Eski aracını satıp peşinat olarak kullanmak isteyen esnafımız yasadan yararlanamadı. Bakanlıkla yapılan görüşmeler sonrasında, yasanın yürürlüğe girdiği 7 Eylül itibarıyla faaliyette bulunduğunu belgeleriyle ispatlayan tüm esnafımızın bu yasadan yararlanmasının önü açıldı. Artık esnafımız mevcut aracını satıp bunun bedelini yeni aracın alımında peşinat olarak kullanabilecek.”

Ticari araçlarda ÖTV muafiyeti ile ilgili düzenlemede, minibüs ve otobüs tanımından kaynaklanan sorunların da bulunduğuna işaret eden Fevzi Apaydın, “16-17 koltuğu bulunup ruhsatında minibüs yazan araçlar vergi dairesinde otobüs olarak kayıtlı olduğundan bu araçların yeni bir minibüsle değiştirilmesi mümkün olamamıştı. Bakanlık yetkilileriyle yaptığımız görüşmede bu konuda da olumlu adımlar atıldı ve yapılan düzenlemeyle sorunlar çözüldü.” ifadesini kullandı.

ÖTV Zammı
ÖTV Farkı İade Alınabilecek
ÖTV İndirimi
ÖTV’de en yüksek gelir artış oranı otomobilde
En Çok Satılan Otomobiller