ÖTV Zammı

ÖTV’de Yeni Düzenleme
Motorlu taşıtların ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranlarını yeniden düzenlemeye yönelik, Bakanlar Kuruluna yetki verilmesi, alacakların yapılandırılmasında başvuru süresinin uzatılması düzenlemelerini de içeren tasarı TBMM’de kabul edildi. Kanunla, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (Il) sayılı listede yer alan mallar için; mevcut oran değişikliklerine ilişkin yetki sınırları içinde kalmak şartıyla, özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilme; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar çıkarma hususunda Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor.

Yeni ÖTV Oranları
Motor silindir hacmi 1600 cc’ye kadar olan binek araçlarda % 45 olan ÖTV oranı, 3 farklı kademede belirlendi.

  • 1600 cc altında motor silindir hacmine sahip olan otomobillerde;
  • ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayan araçlar için ÖTV oranı % 45,
  • ÖTV matrahı 40.000 TL ile 70.000 TL arasında olan araçlar için ÖTV oranı % 50 olarak uygulanacak.
  • ÖTV matrahı 70.000 TL’yi aşan araçların ÖTV oranı ise % 60’a yükseldi.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında yapılan düzenleme ile motor silindir hacmi 1600 cc – 2000 cc arasında bulunan araçlarda % 90 olan ÖTV oranı, % 110’a kadar yükselirken, fiyata göre iki kademe belirlendi.

Motor silindir hacmi 1600 cc üzerinde, 2000 cc altında olan otomobillerde;

  • ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayan araçlar için ÖTV oranı % 100 olarak belirlendi.
  • ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşan otomobillerin yeni ÖTV oranı % 110 oldu.

Elektrik motorlu araçlarda, motor gücü 50 KW’yi geçen ancak silindir hacmi 1800 cc’yi geçmeyen otomobillerde;

  • ÖTV matrahı 50.000 TL’yi aşmayan otomobiller için ÖTV oranı % 45,
  • ÖTV matrahı 50.000 TL ile 80.000 TL arasında olan otomobiller için ÖTV oranı % 50,

Elektrik motoru olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2000 cc ila 2500 cc arasında olan otomobillerde;

  • ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için ÖTV oranı % 100,

Motor silindir hacmi 1600 cc ile 2000 cc arasında olan otomobillerde;

  • ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için ÖTV oranı % 100 olarak uygulanacak.

Motor silindir hacmi 2000 cc üzerindeki araçlarda % 145 olan ÖTV oranı % 160’a yükseldi.

ÖTV Zammı Otomobil Fiyatlarını Nasıl Etkiledi
Motorlu taşıtlardaki ÖTV oranlarını değiştiren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’nin 25.11.2016 tarihli sayısında yer alan kararname ile otomobillerde ÖTV düzenlemesinde, yeni ÖTV oranları için kriter aracın ÖTV matrahı (vergisiz fiyatı) oldu. Haftalardır konuşulan otomobilde ÖTV zammı açıklandı. ÖTV’de yapılan yeni düzenleme ile otomobil fiyatlarında %3.4 ile %10.5 arasında fiyat artışı gerçekleşti.

Yeni düzenleme ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahı yani vergisiz fiyatı 40.000 TL’ye kadar olan 1600 cc motor hacmindeki otomobillerde fiyat artışı yaşanmazken, 40.000 TL – 70.000 TL arasındaki otomobillerin anahtar teslim satış fiyatlarında 2.360 TL ile 4.130 TL’ye kadar değişen fiyat artışı gerçekleşecek. 70.000 TL üzeri olan otomobillerde ise 12.390 TL’den başlayan fiyat artışı olacak. 1600 cc – 2000 cc arası araçların ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlarında ortalama 11.800 TL fiyat zammı olurken, 100.000 TL üzeri olan otomobillerin anahtar teslim satış fiyatlarında en az 23.600 TL artış meydana gelecek. ÖTV matrahı 150.000 TL olan 2000 cc motor hacminin üzerinde bir aracın fiyatında 26.550 TL artış gerçekleşecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yasal düzenlemenin bir an önce yapılması konusunda sektörün yoğun bir talebinin olduğunu ve bundan sonraki süreçte yakın vadede otomotiv sektörü ile ilgili yeni düzenleme düşünülmediğini belirtti. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde hibrit araç konusunda önemli bir noktaya geleceğini söyleyen Maliye Bakanı Ağbal, “Bizim için otomotiv sektörü kritik bir sektör. Her türlü teşvik edici kararları alacağız. Amacımız yeni bir vergilendirme sistemine geçmekti. Piyasadaki anlık fiyat hareketlerini izlediğimizde bu artışın doğru olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yürürlüğe giren düzenleme ve ÖTV zammı ile birlikte otomotiv sektöründe yeni bir dönemin başlayacağını ifade etti. 2016 yılı Kasım ayından Aralık ayına geçerken sektörde çok farklı beklentiler olduğunu aktaran Bozkurt, “Kurlarda önemli bir artış söz konusuydu, bir miktar fiyat artışı zaten yapılacaktı. Bunun üzerine ÖTV düzenlemesi de gelince ortaya farklı bir sahne çıkmış oldu. Bu açıdan baktığımızda ‘Keşke bu dönem olmasaydı’ dediğimiz bir gelişme. Ancak ben bu artışı yönetilebilir bir artış olarak görüyorum.” dedi.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş ise ÖTV zammı konusunda tartışmaların uzun zamandır devam ettiğini, otomotiv sektörü temsilcileri olarak kendilerine de fikir sorulduğunu belirterek, 2017 yılının ilk aylarında yürürlüğe girmesini bekledikleri ÖTV düzenlemesinin, bu kadar çabuk hayata geçirilmesini sektör açısından “sürpriz” olarak niteledi.

Artan döviz kurlarının etkisi ve ÖTV zammı, hem otomobil markaları hem de yıl sonu kampanyalarının sunduğu özel avantajlarından faydalanarak otomobil almak isteyen müşteriler yönünden, oldukça önemli olan 2016 yıl sonu kampanyalarında fiyatlara yukarı yönde yansıdı. Yeni ÖTV oranlarının açıklanmasıyla beraber otomobil markaları, yıl sonu otomobil kampanyalarını ve tavsiye edilen anahtar teslim fiyat listelerini güncellediler.

ÖTV Zammı İkinci El Otomobil Fiyatlarını Nasıl Etkiledi
Otomobil fiyatlarındaki ÖTV zammı ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi. Özellikle uzun vadede ikinci el araçlarda ciddi artışlar olacağını düşünen galericiler, zaten durgun olan işlerinin daha da düşmesinden kaygılı. Genellikle D segmenti ve premium C segmentinde yer alan otomobillerin etkilendiği ÖTV zammı sonrasında, alıcıların orta segmente ve ikinci elotomobillere yöneldiği söylenebilir.

‘Sözleşmesi İmzalanan Otomobil için ÖTV Farkı Uygulanamaz’
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Ağaoğlu, 25 Kasım’dan önce anlaşılan fiyat üzerinden sözleşme imzalanan otomobillere ÖTV farkının uygulanamayacağını, bu şekilde fark ödemiş tüketicilerin bu miktarın iadesini talep edebileceklerini söyledi.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, birçok tüketiciden, bedelinin bir bölümü ödenen ve satış sözleşmesi imzalanan otomobiller için ÖTV artışı gerekçe gösterilerek fiyat farkı istenildiğini, ancak Tüketici Kanunu uyarınca, 25 Kasım’dan önce anlaşılan fiyat üzerinden sözleşme imzalanan otomobillere ÖTV farkının uygulanamayacağını, bu şekilde fark ödemiş tüketicilerin bu miktarın iadesini talep edebileceklerini söyledi.

ÖTV zammı sonrası güncellenen yıl sonu otomobil kampanyaları ve fiyat listeleri, otomobil piyasasında B ve C segmenti orta sınıf arabaların paylarını arttıracağı şeklinde değerlendirilebilir.

Otomobil ÖTV Oranları
ÖTV İndirimi
En Çok Satan Otomobiller
İkinci El Otomobil Fiyatları
Otomobil Segmentleri