Peugeot 308

Yeni Peugeot 308
Peugeot’nun tasarımcı ve mühendisleri, yalın ve asil tasarımlı, cüretkar, sezgisel ve modern bir hatchback tasarladılar. Yeni modüler platform EMP2 (Efficient Modular Platform 2) sayesinde, Yeni Peugeot 308’e kompakt boyutlar (4,25 m) ve hafifletilmiş bir ağırlık (-140 kg) kazandırıldı. Yalın bir iç mekan ve PEUGEOT i-Cockpit adı verilen yenilikçi bir kokpit seçimiyle, yepyeni bir sürüş keyfi vaad ediyor.Son derece iddialı bir teknik şartnamenin ürünü olan yüksek kalite seviyesi, bir yandan Peugeot’nun ürün gamında yükseliş stratejisini somutlaştırırken, aracı en iyiler seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

Avrupa’da hatchback’lerin hakim olduğu bir pazar
Yeni Peugeot 308, rekabetin son derece yoğun olduğu Avrupa pazarında satışların 1/3’ünü temsil eden stratejik C segmentinde yer alıyor. Bu segmentte hatchback modeller SUV/CUV (26%) ve tek hacimlilerin (16%) açık ara önünde, segment payı en yüksek gövde tipi (%43) olarak dikkat çekiyor. Bu segmentin müşterileri hatchback tasarıma bağlılar ve teknoloiji ile ekolojiye karşı duyarlılar. Kaçamaklar yapmayı, keyifli anlar yaşamayı seviyorlar ve yüksek kaliteyi arıyorlar. Yeni Peugeot 308, yeni müşteriler fethetmek için, tasarım, sürüş deneyimi, verimlilik ve kalite olarak özetlenebilecek 4 kilit temaya dayanan tasarımıyla güçlü ve farklı bir alternatif olarak konumlanıyor.

Yeni Peugeot 308’in boyutları
Yeni Peugeot 308’in verimliliği akılcı bir hafifletme girişimine dayanıyor. Araçta kompakt boyutlar ve azaltılmış bir ağırlık sunuluyor. Özellikle geniş iç oturma alanı ve sınıf lideri genişlikte bagajı hedef müşteri kitlesinin beklentileriyle uyumlu. 4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en kompakt hatchback’i. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliği ile alçak bir model, genişliği ise 1,80 m’ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu sayesinde aracın ön ve arka dingil çıkıntıları azaltıldı, bu da tekerleklerin ‘4 köşeye’ atılmasına olanak veriyor.
Yeni Peugeot 308’in tasarımı
140 kg ağırlık azalması ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en hafif otomobili oldu. Yeni EMP2 platformu bu performansın elde edilmesine olanak verdi. Bu platform 70 kg mertebesinde çok önemli ağırlık kazançları sağlıyor. Toplam 140 kg hafifletmeye ulaşmak için, platformdan gelen kazançlara ilaveten 70 kg daha kazanıldı. Her parçanın ağırlığı kalite ve standart düzeyi aynen korunarak minimize edildi. Buna göre ön çamurluklar ve kaput alüminyumdan imal edildi. Bilindiği üzere, bu teknolojik seçim genellikle lüks segmentteki modellerde görülmektedir. Yüksek elastiklik limitli çelik, yenilikçi malzemeler kullanımı veya parçaların yeniden tanımlanması önemli ağırlık kazançları sağladı. Dünyada bir ilk olmak üzere, arka bagaj kapısı termoplastik adı verilen kompozit bir malzemeden imal edildi. Hem hafif ve hem de rijit olan bu malzeme arka bagaj kapısının ağırlığının 3 kg azaltılmasını sağladı.

Tüketimi azaltmak için ileri aerodinamik
Yeni Peugeot 308 çok üst düzey bir aerodinamikten yararlanıyor. 0,28’lik Cx ve 0,63 m² Scx değerleri ile segmentinin en iyi modelleri arasında yer alıyor. EMP2 platformunun kumandalı hava girişleri ve tamamen düz bir taban oluşturan kasa altı ekranları, aynen hava akış gerekliliklerinin projenin başından itibaren tasarımcılar tarafından dikkate alınması gibi, bu yüksek performansa katkıda bulunuyorlar. Ağırlık gibi aerodinamik de çevre izinin azaltılmasında kilit faktör oluşturuyor.

Yeni Peugeot 308’in verimli ve yeni nesil motor seçenekleri
Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308’de lansmanından itibaren yer alıyorlar. Benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılı Uluslararası Motoru) ve e-HDi versiyonları. Motor güçleri benzinlilerde 82 ilâ 156 hp arasında değişiyor, CO2 emisyonları ise 114 g/km’den başlıyor. Dizel cephesinde ise, motor güçleri 92 ilâ 115 hp arasında değişirken, CO2 emisyonları 93 g/km’den başlıyor. Bu etkin motor seçenekleri Michelin ile özel işbirliği çerçevesinde geliştirilen yuvarlanmaya karşı çok düşük dirençli lastiklerle birleşebiliyorlar. Bu yeni kuşak lastikler ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi ve standart lastiklerle aynı kullanım ömürleriyle birlikte CO2 emisyonunda ortalama 3 g/km kazanç sağlıyorlar. Modellerin üçte birinden fazlasında bu lastikler yer alacak.

2014 yılında, başta 3 silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) olmak üzere, segmentte rekor oluşturan emisyon ve tüketim değerleriyle (82 g/km CO2, 3,1 l/100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları olmak üzere, Yeni Peugeot 308’de yepyeni teknolojiler sunulacak. Euro 6 Dizel motorlarını ifade eden BlueHDi, dizel Euro 6 kirlilik giderme sistemi için özel şekilde Selective Catalytic Reduction (SCR) fonksiyonu ile katkılı Partikül Filtresini (FAP) bir araya getiren BlueHDi teknolojisi NOx’lerin %90’a kadar azaltılmasını, CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin minimize edilmesini ve her zaman partiküllerin %99,9 oranında azaltılmasını sağlıyor.

Yeni Peugeot 308 modelinde, benzinli PureTech ve dizel BlueHDi motorlar 6 ileri tam otomatik şanzımanla birleşti. Bu birleşim sayesinde ortalama karma yakıt tüketimi PureTech motorlarda 4.9 L/100km’ye, BlueHDi motorlarda 3.5 L/100km’ye; ortalama karma CO2 salınımı ise PureTech motorlarda 114 g/km’ye, BlueHDi motorlarda 92 g/km’ye kadar düşüyor.

Yeni Peugeot 308’in dikkat çeken özellikleri
Asil ve dinamik Yeni Peugeot 308 dengeli boyutlar sunuyor. Mekaniğe mümkün olduğu kadar yakın tutulan yalın çizgiler araca sağlam bir hava veriyor. Zerafet, sportiflik ve kalite arasında tam bir denge söz konusu. Önde, krom çerçeveli büyük bir orta panjur Yeni Peugeot 308’in statü kazandırıcı şıklığını vurguluyor. Full LED farlar üst donanım seviyelerini standart olarak donatıyor. Bu dünyada bir ilk. Güçlü bir ışık imzası oluşturuyorlar. İnce, özgün ve özenle işlenmiş farlar yoğun ve teknolojik bir aslan bakışı oluşturuyor. Alt bölümde, geniş hava girişi etrafında, C şeklinde kromajlı bir yuva içine yerleştirilmiş sis farlarıyla ve sinyal lambalarıyla çevrili olarak, dışarı doğru açılıyor. Böylece otomobilin ön yüzüne dinamizm ve sağlamlık işareti olan bir genişlik kazandırıyor.

1 ve 2. donanım seviyelerinde tamponun farklılaştırılmış tasarımı halojen farlarla donatılmış olan bu modellerin dinamik ve çekici ifadelerini korumalarını sağlıyor. Kaputtan Yeni Peugeot 308’in karakterini hassasiyetle biçimlendiren çizgiler doğuyor. Çakıl taşı şeklinde düz dış dikiz aynası sadeliğin kalite ile bir arada olabileceğini kanıtlayan LED’li bir sinyal lambası içeriyor. Yanlarda, üst kısımda, camların çizimi geniş bir iç mekandan ipucu veriyor. Üst donanım düzeylerinde mevcut olan tamamen krom çerçevesi otomobili premium dünyasında konumlandırıyor. Tekerlek üzerine merkezlenmiş olan üçgen şekildeki arka kelebek camı Yeni Peugeot 308’in sağlam karakterini vurguluyor.

Piramit şeklindeki arka bölüm yola iyi oturan bir otomobili karakterize ediyor. Kasayı kuşatan çizginin devamındaki eğri formlu arka bagaj kapısı SR1 konseptinin şıklığını hatırlatıyor. İkinci bir yatay çizgi ise alt kısımda arka silueti genişletiyor ve alçak bir yükleme eşiğini ön plana çıkarıyor. Arka lambalar otomobilin teknolojik ve dinamik imajını güçlendiriyor. LED’li lambaların çizdiği tema ile 3 aslan pençesi imzasını burada da görüyoruz. Bütün donanım seviyelerinde mevcut olan bu LED’li arka lambalar C segmentinde bir ilk oluşturuyorlar.

Peugeot Kampanyası
Peugeot Fiyat Listesi
Peugeot 2015 Modelleri

Peugeot 308 Kampanyası
Peugeot 508 Kampanyası