2017 Trafik Ceza Rehberi

2017 Yılında Uygulanacak Trafik Cezaları
2017 yılında uygulanacak trafik cezaları önceki yıla göre % 3,83 oranında arttı. Buna göre 2017 yılında en düşük trafik para cezası 75 TL ile “taşıma sınırı üstünde yolcu alan” sürücülere, en yüksek trafik para cezası 14.908 TL ile “geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usül ve esaslara aykırı hareket edenlere” uygulanacak.

Alkollü araç kullanma cezası
Madde 48/5, belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanan sürücülere 1. defasında 876 TL, 2. defasında 1.098 TL, 3 ve 3’ten fazlasında ise 1.763 TL para cezası uygulanmakla beraber, geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defada 6 ay, 2. defada 2 yıl, 3 ve 3′ten fazlasında 5 yıl (3 ve 3 ten fazla olması durumunda mahkemece) sürücüler araç kullanmaktan men edilir. . Alkollü araç kullanma ceza puanı 20’dir. Alkollü araç kullanmaktan ceza alarak trafikten men edilenlerin sürücü belgesini geri alma durumu ise sürücülerden 2. defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir, 3 ve 3′ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar, bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade edilir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası
Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek ile ilgili Madde 36-a’ya göre uygulanacak ceza tutarı 1.763 TL. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse ayrıca trafik zabıtasınca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Araçta telefonla konuşma cezası
Araçları kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmanın cezası 95 TL, ceza puanı ise 10.

Kırmızı ışıkta geçme trafik cezası
Kırmızı ışık kuralına uymayan sürücülere uygulanacak ceza tutarı 207 TL, ceza puanı 20.

2017 yılında belirlenen trafik cezaları kapsamında; kara yoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara 427 TL, yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlara ise 10.383 TL para cezası uygulanacak.

2017 trafik para cezalarını 15 gün içerisinde ödeyen kişilere % 25 indirim yapılacak.

Trafik ceza puanı uygulaması nasıl yapılmaktadır ?
Ceza puanı uygulaması sürücünün işlemiş olduğu son suç tarihinden geriye doğru 1 yıl hesaplanarak yapılmaktadır. Bu puanlar silinmemekte bilgisayar kayıtlarında yer almaktadır.

Yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim ?
Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz; o ilde bulunan Trafik Mahkemesi’ne, bunların bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapılmaktadır.

Trafikte beni tehlikeye düşüren bir durumla karşılaştığımda ne yapabilirim ?
Trafikte tehlikeye düşürülen bir durumla karşılaşılması halinde, durumun en yakın trafik zabıtasına veya bulunmaması halinde Alo 155 Polis – 156 Jandarma Hattı’na bildirilmesi gerekir.Sürücü belgeme ve aracıma uygulanan trafik cezalarına ilişkin bilgileri nasıl öğrenebilirim ?
www.turkiye.gov.tr adresindeki “Sürücü Ceza Puanı” isimli ekrandan, sürücü belgesi ceza puanı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Araç tescil plakasına uygulanıp tahsilatı yapılamayan ihbarlı trafik cezaları ise www.gib.gov.tr adresindeki “İnternet Vergi Dairesi” ekranından sorgulanabilmektedir.

Trafik cezalarının takibi ve tahsiline yönelik düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, cezanın yazıldığı tarihten sonraki bir ay içerisinde ödeme yapılmaması halinde, cezaya her ay % 5 faiz uygulanacak. Ancak bunun da bir sınırı bulunuyor ve toplam tutar cezanın iki katını geçemeyecek. Ayrıca bu ceza, belli bir sürenin ardından haciz yoluyla tahsil edilebilecek. İndirim konusunda ise bir değişiklik olmadı. Ceza tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapıldığında % 25 indirim yapılacak. Yine haksız yere ceza yediğini düşünenler 15 gün içerisinde idari mahkemelere başvurabilecek. Bu süre içerinde itiraz edilmemesi durumunda ceza kabul edilmiş sayılacak.

2017 Yılı Trafik Cezaları Tablosu

Trafik Cezası Adı Ceza Miktarı
Alkollü araç kullanmak ilk seferde 876 TL
Alkollü araç kullanmak ikinci seferde 1.098 TL
Alkollü araç kullanmak üçüncü seferde 1.763 TL
Alkolmetreyi üflemeyi reddetmek 2.507 TL
Seyir halinde cep telefonuyla konuşmak 95 TL
Taşıma sınırı üzerinde yolcu almak 75 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak 1.763 TL
Yetkisi olmadan tescil plaka basmak 10.383 TL
Sahte plaka kullanmak 5.191 TL
Ruhsatsız araç kullanımı ve tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takmak 95 TL
Yönetmeliğe aykırı plaka takmak 427 TL
Okunmayan plaka kullanmak 92 TL
Tescilli aracı plakasız kullanmak 1.763 TL
Taksimetre bulundurmamak 427 TL
Bozuk taksimetre kullanmak 6.660 TL
Muayene süresini geçirmek 95 TL
Kırmızı ışıkta geçmek 206 TL
Kamunun rahat ve huzurunu bozacak ya da kişilere zarar verecek şekilde araç sürmek 95 TL
Trafik işaretçilerine uymamak 206 TL
Uyuşturucu kullanarak otomobil kullanmak 4.514 TL
Hız sınırını % 30’dan fazla aşmak 427 TL
Radarın yerini belirleyen cihaz kullanmak 1.763 TL
Yasak yerden dönmek 95 TL
Yasak alanda sollamak 206 TL
Takip mesafesini ihlal etmek 95 TL
Engelli yerine park etmek 109 TL
İzin almadan yarış ve koşu düzenlemek 427 TL
Geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket etmek 14.908 TL
Kara yoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atmak ile trafik işaretlerine zarar vermek 427 TL
Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası olmadan kara yoluna çıkarmak 876 TL
Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkarmak 206 TL
Motorlu bisiklet ve elektrikli bisikleti kasksız ve gözlüksüz kullanmak 95 TL

 

Trafik Cezası Sorgulama
Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama
Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama


Türkiye’de Yasal Hız Sınırları
Trafik Ceza Puanı (Sürücü Ceza Puanı)
HGS -OGS’den Kaçak Geçiş
Sürücüler için Yasal Alkol Sınırı
Trafik İşaretleri