2018 Trafik Ceza Rehberi

2018 Yılında Uygulanacak Trafik Cezaları
2018 yılında trafik cezaları, Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre % 14,47 oranında zamlı olarak uygulanacak.

Resmi Gazete’de Kasım ayında yayımlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği”nde Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranının % 14,47 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak trafik ceza miktarları da yeniden hesaplandı.

En düşük ve en yüksek trafik ceza miktarları 2018
2018 yılında uygulanacak en düşük trafik ceza miktarı, “taşıma sınırı üstünde yolcu alan” sürücülere 85 TL olarak kesilecek.

En yüksek trafik ceza miktarı 2018 yılında 17.065 TL ile “geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler” için uygulanacak. Ayrıca yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar ve dağıtanlar 11.885 TL ile cezalandırılacak.

“Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara” 488 TL para cezası uygulanacak.

2018 yılında sahte plakaya 5.942 TL trafik cezası kesilecek. Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkaranlar, 2018’de 1.002 TL ceza ödeyecek.

Ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 108 TL, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara ise 488 TL ceza verilecek.

Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 488 TL, tescilli aracı plakasız kullananlar 2.018 TL ceza ödeyecek.

Aracına sahte plaka takan veya kullanan kişilere verilen 5.191 TL para cezası, 5.942 TL’ye yükselecek.

Trafikte ehliyetsiz araç kullanan 2.018 TL ceza ödeyecek. Sürücü belgesi olmadan trafikte araç kullanmanın cezası 2.018 TL.

Araçlarının muayene süresini geçirenlere 108 TL trafik para cezası uygulanacak.

2018 yılında muayene istasyonları işletme şartlarına uymaz ya da gerektiği şekilde araçları muayene etmez ise ilkinde 8.000 TL, ikincisinde 13.344 TL ve üçüncüsünde 26.692 TL para cezası ödeyecek.

Kırmızı ışık kuralına uymayanlara 235 TL ceza kesilecek.

Bulundurması zorunlu olduğu halde aracında emniyet kemeri bulundurmayan veya kullanmayanlar ile motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikleti kasksız ve gözlüksüz kullananlara 108’er TL ceza verilecek.

Trafik işaret ve levhalarına uymayanlar 108 TL trafik cezası ile cezalandırılacak.

Hususi otomobili 0,50, hususi olmayan otomobilleri 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanan sürücülere ilkinde 1.002 TL , ikincisinde 1.256 TL, üçüncüsünde ve daha fazlasında 2.018 TL para cezası uygulanacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 5.167 TL ceza verilecek. Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını veya alkolün kandaki miktarını tespit için gereken teknik cihazları kullanmayı reddeden sürücülere 2.869 TL para cezası kesilecek.Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a kadar aşanlara 235 TL, % 30’dan fazla aşanlara 488 TL, radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara 2.018 TL’den 3.042 TL’ye kadar para cezası verilecek.

Dönüş kurallarına uymayan ve önündeki aracı yeterli takip mesafesinde izlemeyen sürücülere 108’er, yasak alanda sollama yapanlara 235 TL ceza kesilecek.

Engelli park yerlerine aracını park edenlere 216 TL trafik para ceza uygulanacak. Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenleyen kişilere 488 TL para cezası uygulanacak.

Kesilen para cezasını 15 gün içerisinde ödeyen kişilere % 25 indirim yapılacak.

Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini “anlık bildirim” ile öğrenme imkanına kavuşacak.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, e-devlette başlatılan yeni uygulama ile sürücüler, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini e-devlet kapısında kayıtlı e-posta ve mobil uygulama üzerinden anlık bildirim ile öğrenebilecek. Sürücüler kendi adlarına kayıtlı aracın herhangi bir kural ihlali neticesi otoparka çekilmesi durumunda, aracın plakası, otopark adı, birim il, ilçe, otopark adresi, otopark telefonu, otoparka çekme nedeni, otoparka çekme tarih ve saat bilgilerine bu bildirim üzerinden ulaşabilecek.

Ayrıca araç sahipleri son 5 yıl içerisinde karışmış oldukları ölümlü/yaralamalı kaza, sürücü belgesi ceza/iptal bilgilerini görüntüleyerek barkodlu belge olarak alabilecek. Vatandaşlar, T.C. kimlik numarası, adı soyadı, sürücü belgesi numarası, belgenin verildiği birim, sürücü belgesinin tarihi, sınıfları, geçerlilik tarihi, kısıt kodu, aktif ceza puanı, son 5 yıl içindeki ceza bilgileri, iptal bilgileri ile son 5 yıldaki ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasının tarihi, saati, yeri, il, ilçe, kusur durumu ile bilgileri görüntüleyebilecek.

Açıklamada, uygulamanın gelişmekte olan teknolojiyle sunulan hizmet kalitesinin artırılması ve vatandaşlara ihtiyaç duyulan bilgilere daha kolay erişimin sağlanması amacıyla 12 Ocak’ta kullanıma açıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Soylu, “Tehlikeli araba kullananlar, makas atanlar konusunda Adalet Bakanımız, Bakanlığımız da çok hassas, gerekli kanuni düzenlemeler hazırlanmaktadır.” dedi.


Trafik Cezası Sorgulama
Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama
Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama


Türkiye’de Yasal Hız Sınırları
Trafik Ceza Puanı (Sürücü Ceza Puanı)
HGS -OGS’den Kaçak Geçiş
Sürücüler için Yasal Alkol Sınırı
Trafik İşaretleri