Yeni Skoda OCTAVIA

Skoda OCTAVIA Yenilendi

Skoda markasının kalbi olarak nitelendirilen ve Türkiye dahil tüm dünyada en çok satan Skoda modeli konumundaki Skoda Octavia kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçirdi. Çekoslovak otomobil üreticisi Skoda yeni SUV modeli Kodiaq ve yenilenen Octavia ile 2017 yılında pazar payını arttırmayı hedefliyor. Yenilenen tasarımıyla Mart ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak olan Skoda Octavia, teknolojik donanımlarında da farkını hissettirecek.

İlk nesli 1996 yılında sunulduğundan bu güne 5 milyon adetten fazla satılan Skoda Octavia ve Octavia Combi, üçüncü neslinde gerek görsel gerekse de teknolojik olarak kapsamlı şekilde yenilendi. Skoda Octavia, yüksek malzeme kalitesine sahip geniş iç mekanının yanı sıra üst sınıfta rastlanabilecek konfor ve güvenlik donanımları sunarak etkileyiciliğini arttırıyor.

Skoda Octavia’nın tasarım yenilikleri
Skoda Octavia ve Octavia Combi’nin tasarım yenilikleri arasında ilk göze çarpan, ön kısmında geniş radyatör ızgarası ve çift parçalı farlar, modele kendine özgü bir görünüm kazandırıyor. Yeni Skoda Octavia’nın dış kısımda yer alan farlar kısa huzmeli ışık yaymakta kullanılırken, iç bölümde yer alan farlar ise uzun huzmeli ışık yaymak üzere konumlandırılmış. Yeni geliştirilen Full LED teknolojili farlar ise “Style” donanım seviyesinde standart olarak bulunuyor. Yeni Skoda Octavia profil görünümünde, arkaya kadar uzanan hassas ve belirgin çizgilerle şekillendirilmiş. Yeniden dizayn edilen arka tampon, ince konturlarıyla güçlü bir görünüm sergiliyor. Arka stop lambaları ise LED teknolojisiyle güçlendirilmiş ve karakteristik “C” şekilli görüntüsü korunmuş.

Yeni Skoda Octavia’nın boyutları
Skoda Octavia’nın yenilenmesinin bir parçası olarak, Octavia ailesinin dış boyutlarında da değişimler gerçekleşmiş. Skoda Octavia’nın sedan versiyonunun boyu 11 mm daha uzayarak 4,670 mm’ye, Combi versiyonu da 8 mm uzatılarak 4,667 mm’ye yükselmiş. Skoda Octavia’da yolcular, aracın önde ve arkada sunduğu konforlu diz, baş ve omuz mesafesinin tadını çıkarabilecek. Skoda Octavia sedan modeli 568 lt bagaj kapasitesine sahip. Skoda Octavia Combi modelinde bagaj kapasitesine 588 lt. Ayrıca her iki aracın arka koltuklarının yatırılmasıyla bu alan, Skoda Octavia sedan modelinde 1.558 lt, Skoda Octavia Combi modelinde ise 1.718 lt hacme ulaşıyor.

Skoda Octavia’nın yenilenen iç mekanı
Skoda Octavia ve Skoda Octavia Combi’nin iç mekanı da, kapsamlı bir değişimden geçmiş. Yeniden gözden geçirilen iç ortamda sadece boyutlar anlamında değil, aynı zamanda yüksek kaliteli malzemeler ve yeni donanımlarla farklı bir atmosfer oluşturulmuş. Elden geçirilen çok fonksiyonlu göstergeler daha okunur ve belirgin bir hale gelmiş.
Yeni Skoda Octavia’da kapı içlerine, ambiyansın farklılaşması amacıyla isteğe bağlı alınabilen ışıklandırma seçenekleri eklenmiş. LED teknolojili ışıklandırma sistemi, aracın içinde farklı atmosferler yaratılabilmesi amacıyla 10 değişik renk seçeneği sunuyor.

Yeni Skoda Octavia’nın bilgi eğlence sistemleri
Skoda Octavia ailesinde Swing (standard) ve Bolero ses sistemlerinin yanı sıra navigasyon özellikli Amundsen ve Columbus seçenekleri de bulunuyor. Tüm dört seçenek de, kullanıcıların komutlarına hızlı tepki verebiliyor ve akıllı fonksiyonlara sahip. Bolero, Amundsen ve Columbus, yüksek kapasiteli dokunmatik ekranları sayesinde hafif bir dokunuşla hızlı tepki verebiliyor. Bu sistemlerin ekran büyüklükleri ise 6.5 ile 9.2 inch arasında değişiyor. Yenilenen Octavia ailesinde, Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink ve hatta SmartGate sistemlerine uyumlu “SmartLink+” platformu da isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor.

Skoda Octavia ailesinin eğlence sistemleri de yeni nesil teknolojilerle birlikte kapsamlı bir değişim yaşamış. Her bir eğlence sistemi, yeni fonksiyonlarla birlikte geleceğin bağlantı ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklerde. Yeni Skoda Connect özelliği sayesinde yolcular, artık sürekli “online” kalabilme seçeneğine de kavuşuyor. Skoda Octavia model serisinde sunulan ve farklı donanım seviyelerinde satın alınabilen sistem, sürücüye araçla ilgili pek çok bilgiyi, “araç dışındayken” de sunabiliyor. Örneğin camlar ya da kapıların tam olarak kapalı olup olmadıkları. Aracın yakıt seviyesi gibi bilgiler, akıllı telefona indirilebilecek bir uygulama sayesinde sürücüye aktarılabiliyor. Yine aynı yolla aracın sürücüye ne kadar uzaklıkta bulunduğu ya da aracın son park edildiği yer gibi bilgiler de öğrenilebiliyor.

Yeni Skoda Octavia donanım özellikleri
Tüm Skoda modellerinin karakteristiği haline gelen, konfor ve kullanışlılık için geliştirilmiş unsurlar, yenilenen Octavia ailesinde daha da zenginleştirilmiş. Örneğin tabanı, pet şişenin kapağını tek elle açabilmeye olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış yeni şişe tutucu, bunlardan biri. Ayrıca ısıtmalı direksiyon simidi, arka koltuktakiler için iki USB girişi, ön koltukların sırtlıklarında bulunan açılabilir sehpalar ve kişiselleştirilebilen anahtar da, Octavia’da bulunabilecek özelliklerden bazıları. Skoda Octavia Combi’de ise bagajda bulunan ve araç çalışır durumdayken pilini şarj edebilen çıkarılabilir bir fener mevcut.

Skoda Octavia ailesinde kullanılan şasi teknolojisi, daha iyi bir yol tutuş ve sürüş için motor seçeneklerine göre farklılaşan arka süspansiyon sistemlerini de içeriyor. Octavia modelinin yenilenmesi sırasında, bu özelliklerin daha da mükemmel hale getirilmesi amacıyla arka iz açıklıkları 20 ila 30 mm arasında artırılmış. Verimlilik sağlayan elektro mekanik servo sistemle donatılmış direksiyon ise, farklı yardımcı sistemle uyum içinde çalışıyor. Fren diskleri ise, güvenilir bir duruş için büyütülmüş.

Uyarlanabilir Dinamik Şasi Kontrol (DCC) sistemi, Skoda Octavia ve Octavia Combi’de isteğe bağlı sunulabilen bir seçenek. Bu sistemde, amortisörlerin çalışması, elektrikli bir valflerle kontrol ediliyor. Sistem sayesinde amortisörlerin sertliği, “Konfor”, “Normal” ve “Spor” modlara ayarlanabiliyor. Bununla birlikte DCC, tehlikeli durumlarda daha iyi yol tutuş, lastiğin daha iyi yolu tutabilmesi ve fren mesafesinin kısalması amacıyla otomatik olarak “Spor” moduna geçiş yapabiliyor. DCC, 150 PS üzeri güçlerdeki motorlarda ve Ambition donanım seviyesinden itibaren alınabiliyor.

Sürüş Modu Seçicisi ile de sürücü, direksiyonun sertliğini, DSG şanzımanın vites geçiş zamanlarını ve diğer fonksiyonları da ayarlayabiliyor. Bu sistemde de “Normal”, “Eco”, “Sport” ve “Individual” (Kişisel) modunun yanı sıra DCC ile birlikte çalışan “Konfor” modunu seçilebiliyor.  “Kişisel” modda yapılan seçimler. Yine istenirse, “kişiselleştirilebilen anahtar”da hafızaya alınabiliyor.

Skoda Octavia yenilenme operasyonuyla birlikte, Skoda Octavia ve Skoda Octavia Combi modellerine 5 yeni güvenlik donanımı daha eklenmiş. Bu yeni donanımlar, şehiriçi trafikte, köy yollarında veya otobanda güvenliği artırırken, park manevralarında da ekstra konfor sağlamayı amaçlıyor. İsteğe bağlı olarak sunulacak ve Şehiriçi Acil Frenleme fonksiyonuna sahip Ön Bölge Frenleme Asistanı, Yaya Koruma sistemini de içeriyor. Sistem radar sensörleri kullanıyor ve artık karşıdan karşıya geçen yayalara karşı da tepki sağlıyor. Sistem, 10 ile 60 km/s hızlar arasında çalışırken, bu hızlarda bir kaza ihtimali sezdiğinde gerekirse acil frenleme yapıyor.

Yeni Kör Nokta Uyarı sistemi ise, şerit değiştirmelerde güvenliğe yardımcı oluyor ve 10 km/s’den sonraki tüm hızlarda devrede oluyor. Arkada bulunan iki radar sensörü, aracın arkasından gelen trafiği denetliyor. Şayet aracın arkasına aniden bir başka yaklaşırsa, yahut kör noktadaysa, yan aynadaki LED ışık aracılığıyla uyarıyor. Arkadaki sensörler, aynı zamanda, yine yeni bir sistem olan “Arka Trafik Uyarısı” tarafından da kullanılıyor. Bu sistem de, sürücüye, bir park yerinden çıkarken gelen olup olmadığına ilişkin uyarıda bulunuyor. Sistem, trafikte gelen araç varsa önce görsel, ardından sesli uyarı yapıyor, son olarak da acil frenle müdahale ediyor. Yeni Manevra Asistanı ise, geri park manevralarında, aracın arkasında bir engel algılaması halinde otomatik olarak frenlemeyi içeriyor.

Skoda Octavia model ailesinin yenilenmesi kapsamında eklenen donanım özelliklerinin yanında, Adaptif Hız Sabitleme (ACC), Şerit Takip Asistanı, Sürücü Yorgunluk Tespiti sistemi, Otomatik Far Yardımcısı, kamera destekli Trafik Levhası Tanıma sistemiyle entegre Yolculuk Asistanı, Park Yardımcısı gibi sistemler, Skoda Octavia ‘nın üçüncü neslinde halen bulunabilecek donanımlar arasında.

Yeni Skoda Octavia motor seçenekleri
Yeni Skoda Octavia Türkiye’de ilk etapta 1,0 TSI 115 PS ve 1,4 TSI 150 PS benzinli ve mevcut modele göre 5 beygir güçlenen 1,6 TDI 115 PS dizel motor seçenekleri ve aynı zamanda hem manuel hem de DSG otomatik şanzıman seçenekleri ile satışa sunulacak.

​Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, 3 nesliyle toplamda 5 milyonun üzerinde satış rakamlarına ulaşan Skoda Octavia ailesinin kapsamlı bir şekilde yenilendiğini hatırlatarak, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de markamızın en çok satan modeli konumundaki Octavia’nın yenilenmiş versiyonu, Skoda’nın bu yılki önemli kozlarından biri olacak” dedi. Bir önceki yıla göre yüzde 33 büyüyerek geçtiğimiz yılı 28 bin 876 adetlik satışla kapattıklarını, bunun 12 bin 853 adedini Octavia’nın oluşturduğunu hatırlatan Senyücel, “Octavia, perakende satışlarımızın yanı sıra filo atağımızın da önemli bir unsuru. Filo satışlarımızda Octavia’nın önemli bir payı bulunuyor. Yenilenmiş haliyle Octavia’nın, özellikle bu yıl büyüme beklediğimiz filo pazarında önemli bir oyuncu olmaya devam etmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Yeni Skoda Octavia performans özellikleri

Güç Motor Yakıt Tüketimi
L/100 km
Vites Tipi CO2 emisyonu
g/km
Hızlanma 0-100 km/h
Max. speed
86 PS 1.2 TSI Benzin4.8 Düz5-ileri 113 12 saniye181 km/h
115 PS 1.6 TDI Dizel3.9 Otomatik7-ileri 102 10.2 saniye202 km/h
115 PS 1.6 TDI Dizel4 Düz5-ileri 105 10.1 saniye203 km/h
115 PS 1.0 TSI Benzin4.7 Otomatik7-ileri 106 10 saniye202 km/h
115 PS 1.0 TSI Benzin4.8 Düz6-ileri 109 9.9 saniye203 km/h
150 PS 1.4 TSI Benzin4.9 Otomatik7-ileri 113 8.2 saniye219 km/h
150 PS 2.0 TDI4x4 Dizel4.9 Otomatik7-ileri 129 8.3 saniye212 km/h

 

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Skoda Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Skoda Kampanyası
Skoda Fiyat Listesi
Skoda Kodiaq
Skoda Superb
Skoda Fabia