2019 Yıl Sonu Otomobil Kampanyaları

Yıl Biterken Otomobil Satışları Katlandı

Yerli üretimi desteklemek amacıyla 3 kamu bankası tarafından hazırlanan “Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Kampanyası” sayesinde sıfır araç satışları Ekim ayında Eylül ayına göre %100 arttı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın sağladığı otomobil kredisi kampanyalarının 1 Ekim 2019 tarihinde başlamasının ardından sıfır araç satışlarında ciddi bir hareketlilik yaşandığı gözlendi. Üç kamu bankası otomotivde yerli üretime özel taşıt kredisi paketleri hazırladı. Ekim ayından itibaren uygulanmaya başlayan kampanya yıl sonuna kadar geçerli olacak.

Yerli üretim otomobillerin yanı sıra diğer markaların da fiyat politikalarında indirime gitmesi, satışlarda iki kat artışı beraberinde getirdi. Bu durum çok sayıda sıfır araç bayisinin taleplere cevap vermekte güçlük çekmesine de neden oldu.

Bursa’da Citroen, Hyundai, Honda, Kia ve Mazda’nın satış ve servis hizmetini veren İnallar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Turgut İnal, yaptığı açıklamada kamu bankalarının uygulamalarıyla faiz oranlarının psikolojik sınır olan 0,99’un altına düştüğünü belirtti.

Satışların Eylül ayına göre %100 arttığını söyleyen İnal, bu durumun yıl sonuna kadar aynı hızda sürmesini beklediklerini ifade etti.

Talepleri karşılamakta güçlük çektiklerini vurgulayan İnal, “Hafta sonları araç satış mağazalarının önünde otopark yeri bulunmuyor. Çok ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Bu kadarını beklemiyorduk. Bu hızla giderse yıl sonuna kadar Türkiye’deki tüm markaların stokları biter, araç kalmaz.” dedi.

İnal, satışını yaptıkları markalardan Honda ve Hyundai’nin kampanyadan yararlandığını, diğerleri için de bankalarla anlaşma sağladıklarını aktardı.

Kampanya dışındaki markaların, yerli üretim araçlarla rekabet edebilmek için uygun koşullar sağlamak zorunda kaldığını anlatan İnal, şöyle konuştu:

“Honda ve Hyundai başta olmak üzere tüm markalarda hareketlilik söz konusu. B ve C segmenti araçlara ciddi talep var. Satışını gerçekleştirdiğimiz araçların teslim süreleri de uzadı. Şu anda 10-15 gün aralığında teslim ediyoruz. Sektörde ilk 9 ay kötü geçti, bu kampanya bize can suyu oldu. Önemli olan bunu kalıcı hale getirmek. Enflasyon ve faizler düştüğü sürece sadece otomotiv değil her türlü tüketim artacaktır.”

Toyota Plaza Akkoyunlu Satış Müdürü Ramazan Güleryüz de 2019’un 3 çeyreğinin daralmayla geçtiğini belirtti.

Sektörde yıl sonuna doğru yaşanan hareketliliğe değinen Güleryüz, “Şu anda satmaya araç bulamıyoruz, o pozisyona geldik. Sadece Toyota markası değil, tüm markalarda aynı durum söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Çoğu plazada ciddi anlamda araç bulunamadığını dile getiren Güleryüz, sıfır araca rağbetin artmasının kredi oranlarındaki düşüş ve distribütörlerin yıl sonu fiyat kampanyalarıyla sağlandığına dikkati çekti.

Güleryüz, ocak-eylül döneminde beklentilerini karşılayamayan otomotiv pazarının son çeyrekte toparlanacak gibi göründüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu ayın ilk haftasından itibaren bunu görmeye başladık. Otomotiv sektörü bunu beklemiyordu, hazırsızlık yakalanmış oldu. Mümkün olduğunca müşteriyi geri çevirmemeye çalışıyoruz. Elimizden geldiğince en kısa sürede arabalarını temin etmeye çalışıyoruz ancak teslimat süreleri 2-3 haftayı bulabiliyor.”

Kamu Bankaları Araç Kredisi Kampanyası Kapsamında Anlaşmalı Otomobil Markaları

Binek araçlarda; Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais, Toyota
Ticari araçlarda: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa, Otokar, BMC, Mercedes

Yıl sonu kampanya fırsatlarından yararlanarak 0 km otomobil almayı planlayanlar, kamu bankalarının sağladığı düşük faizli otomobil kredilerinin hangi modellerde geçerli olduğunu merak ediyorlar. Kampanya dahilinde yer alan otomobil markaları, müşterilerinin hangi modellerde kamu bankalarının sağladığı düşük faizli kredi imkanından faydalanabileceklerini yıl sonu kampanyalarıyla açıklıyorlar.

Kamu Bankalarının Düşük Faizli Taşıt Kredisi Kampanyaları
Hurda İndirimi Ne Zaman Bitiyor
Otomobil Tavsiyesi
Sıfır Otomobil ÖTV İndirimi Olacak mı?
Motorlu Taşıtlar Vergisi 2020