25 yıl içinde otomobiller

25 yıl içinde insanların araba sürmesi yasaklanacak

İngiliz teknoloji uzmanı Omar Rahim 25 yıl içinde insanların otomobil kullanmasının yasaklanacağını iddia etti.

Energi Mine adlı teknoloji firmasının tepe yöneticiliğini yapan Rahim, duygusal bir canlı olan insanların otomobil kullanırken hata yapmaya mahkum olduğunun altını çizerek, gelişen teknolojiyle insanların otomobil kullanmalarına yasak geleceği öngörüsünde bulundu.

Barselona’da düzenlenen Barselona Kongresi’nde konuşan teknoloji uzmanı “Şunu bir hayal edin. 20 yıl sonra küçük bir çocuğa şöyle mi diyeceksiniz? Sağanak yağmur altında 110 kilometre hızda yetişkinler iki ton ağırlığındaki bir aracı kullanıyor. Bu durum, şu anda telefon kulübelerinin nasıl bir şey olduğunu küçük bir çocuğa anlatmak gibi bir şey” diyerek gelecekle ilgili düşüncelerini ifade etti.

Omer Rahim ayrıca, insanların araba kullanmasının yasaklanması sayesinde kazaların azalacağını ve algoritma verileriyle oluşturulan sistemlerin sürücülerden çok daha güvenilir olacağını belirtti.

Son yıllarda otomotiv firmaları, elektrikli otomobil ve otonom sürüş teknolojilerini geliştirmek amacıyla pek çok yatırım ve araştırma gerçekleştirdi.

Tesla CEO’su Elon Musk 2015 yılında gelecekteki arabaların tamamıyla robotlar tarafından kullanılacağını söylemişti.

Tesla, Apple ve Google gibi dev firmalar sürücüsüz otomobiller için bir süredir çalışmalar yürütüyor. Google’a bağlı Waymo firması birkaç hafta içerisinde sürücüsüz gidebilen bir aracı piyasaya süreceğini açıklamıştı.

Elektrikli Otomobiller
Navigasyonda yeni bir dönem
AUDI’den yapay zekalı otonom sürüş teknolojisi
Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Nedir ?
Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin