Audi A5 Coupé

Audi markasının başarılı coupe modeli Audi A5 Coupe, sportif, sade ve akıcı tasarımıyla etkileyici bir görünüm sergiliyor. Opsiyonel Audi Matrix LED farlarla yeniden tasarlanan ön kısım, rölantide dahi dinamik işlevini yerine getiriyor. Audi A5, yeni gövdeye ek olarak, bütünüyle yeni bir şasi, yüksek performanslı sürüş teknolojileri, yenilikçi bilgi-eğlence donanımı ve sürücü destek sistemleriyle donatılmış.

Audi’nin sport coupe modeli A5, yenilenen yüzü ve İleri teknoloji sürücü asistan sistemleriyle yarı otomatik sürüş de sunuyor. Yeni Audi A5 Coupe’ye 1.4 TFSI benzinli ile 2.0 TDI dizel motor seçenekleri ve efsanevi quattro çekiş sistemi ile sahip olabilirsiniz. Yeni Audi A5 Coupe Türkiye’de benzinli 1.4 TFSI 150 hp S tronic, dizel 2.0 TDI 190 HP S tronic ve quattro 4 tekerden çekiş sistemli 2.0 TDI 190 HP S tronic versiyonları ile sunuldu.

Tamamen yenilenen şasi Audi A5 Coupe’nin güçlü yanlarından birini oluşturuyor. Yeni şasi sürücüye optimum konforun yanı sıra yüksek derecede bir çeviklik veriyor. Otomobil böylece ister dar ve kıvrımlı dağ yolları ister uzun otoyollar olsun, hep aynı özgüvenle ilerliyor. Audi “drive select” olarak bilinen dinamik yol tutuş sistemine entegre edilmiş olan süspansiyon sistemi sayesinde sürücü temel özellikleri çeşitli aşamalar halinde değiştirebiliyor.

Audi’nin yeni quattro teknolojisi, Audi A5’te mümkün olduğu takdirde önden çekişin avantajlarından yararlanılırken, bu arada arka aks kullanıma hazır şekilde bekler. Belirli bir ihtiyacı tespit etmek için sistem, en değişken bilgileri saniyede 100 defa kaydeder ve değerlendirir. Dört tekerlekten çekiş düzenlemesi, tepki ile olduğu gibi tahmin ederek, yani ön görüyle de çalışır. Kontrol ünitesi, hesaplamaları sadece viraj alırken yapmaz; örneğin aşağı yukarı 0,5 saniye öncesinde yapar ve kendini özellikle sürüş tarzına, dengeleyici sistem durumuna ve Audi driving select sürüş dinamikleri sisteminin seçili moduna uyum sağlar. Eğer bir sürüş durumu ön görülemiyorsa, örneğin tekerlekler kuru asfalttaki bir buz parçası üzerinde gidiyorsa sistem yanıt verir ve quattro’ya geçiş yapar. Kuvvetler, tekerleklere ya altı ileri şanzıman ile manuel olarak veya yedi ileri S tronic aracılığıyla dağıtılır. Audi quattro dört tekerlekten çekiş teknolojisi Audi A5 Coupe için tüm motorlarda seçenek olarak sunuluyor.

Audi A5 Coupe önceki modelden önemli ölçüde daha verimli. Bunun en önemli sebebi ağırlığının azaltılmış olması ve sofistike aerodinamiği. Audi mühendisleri yüksüz araç ağırlığını 60 kilograma varan ölçülerde azaltmayı başarmış. Hava sürtünme katsayısı 0,25 olan yeni Audi A5 Coupe aerodinamik açısından da sınıfının lideri olarak tanımlanıyor.

Bagajın 465 litrelik hacmi önceki A5 modeline göre 10 litre daha fazla. Audi iki kapılı coupé’yi aynı zamanda bagaj kapağının bir ayak hareketiyle açılmasını sağlayan opsiyonel otomatik hareket kontrolü sistemiyle sunuyor.

Audi A5 Coupe, ilk defa olarak opsiyonel Audi sanal kokpitiyle, yani 1.440 x 540 piksel çözünürlüklü 12,3 inch TFT ekranıyla sunuluyor. Orta konsol üzerindeki 8,3 inch monitöre sahip MMI navigasyon ile birlikte TFT ekranı, merkezi bilgi birimini oluşturuyor. MMI terminalinin odak noktasında yuvarlak, döner, basmalı düğme bulunuyor. Yüzeyinde bulunan dokunmatik ekran karakterleri girmek ve parmaklarla yapılan hareketlerle örneğin sürücünün bir haritaya zum yapması için kullanılıyor.

MMI’nin bütün kontrol mantığı, akıllı metin arama fonksiyonu dahil, bir akıllı telefona benziyor. Yeni ve daha doğal sesli kontrol sistemi örneğin günlük dildeki cümleler kullanılarak yapılan girdileri tanıyabiliyor.

Farklı teknolojilerin akıllı birleşimi, yeni Audi A5 Coupe’nin güvenliğini, konforunu ve verimliliğini artırıyor. Aynı zamanda, Audi, otonom sürüş için de ileriye dönük adımlar atıyor.

Yeni nesil teknolojilere sahip sürücü yardım sistemleri, bu segmentte Audi A5 öne çıkartıyor. Bir önceki modele kıyasla, kullanılan tüm sistemler ya tamamen yeni ya da eskiye göre önemli iyileştirmeler içeriyor. Kaliteli ses sistemi arayanlar için ise, Bang & Olufsen ses sistemi, yenilikçi 3D ses özelliğiyle birlikte opsiyon olarak sunuluyor.

Yeni Audi A5 modelinde öngörülü verimlilik asistanı, sürücünün yakıt tasarrufu yapmasına yardımcı oluyor, Audi aktif şerit takip asistanı otomobilin şeridinde kalmasını sağlıyor ve sıkışık trafik sürüş asistanına (Traffic Jam Asisstant) sahip Stop&Go adaptif hız sabitleyici de sıkışık trafikte sürücüye destek sunuyor. Yeni ve önemli güvenlik özellikleri arasında park asistanı, ve araç park halindeyken geriye doğru yapılacak çıkış manevralarında araç arkasında sağa veya sola akan trafiği kontrol eden çapraz trafik yardımı, çıkış uyarısı, çarpışma önleme yardımı ve dönüş asistanının yanı sıra Audi Pre Sense sistemleri de yer alıyor.

Yeni Audi A5’in boyu 47 milimetre uzadı, dingil mesafesi 13 mm arttı. Hemen hiç değişmeyen yüksekliği ise 1,37 metre.

Audi A5 Coupe modelinin donanım paketleri kişiselleştirilebiliyor. Audi A5 design paketi, iç mekana, krom çubuklu, titan siyahı ve başka versiyonlarda tek çerçeveli ızgara gibi zarif vurgular katar. Audi design selection, iç mekan için özel malzemeler ve renkler sunar. Audi A5 Sport serisi dinamik bir odak noktası getirir; örneğin krom egzoz boruları, gövde renginde difüzör veya isteğe bağlı S line spor paket gibi. Spesifik tampon tasarımı ve mat alaca karanlık grisi renkte difüzör ve ızgara gibi öne çıkan unsurlarıyla Audi S line dış paket, Audi A5’in sportif dinamik karakterini öne çıkartıyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Audi Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

AUDI A4 Allroad Quattro
AUDI Fiyat Listesi
AUDI Q2
AUDI A3 Sedan
AUDI A6