Yeni Audi A8

Audi’nin Lux Sedan’ı A8, öngörüye dayalı aktif bir süspansiyon sistemi sunuyor. Audi’nin ileri teknoloji ürünü, yol bozukluklarını önceden algılıyor ve süspansiyonun saniyeler içinde buna göre ayarlanmasını sağlıyor. Bu sayede Audi A8 yolun bozuk olduğu durumlarda bile araç içinde sarsıntısız bir yolculuk sunuyor.

Audi Amiral Gemisi modeli A8’de 48 voltluk elektrik sisteminden güç alan yeni aktif süspansiyon sistemi sunuyor. Bu sistemde her tekerlek ayrı olarak kontrol edilerek, yol koşullarına uyum sağlıyor. Her tekerlekte ayrıca, 48 voltluk ana elektrik sisteminden beslenen bir elektrikli motor yer alıyor. Önde yer alan kamera ve sensörler sayesinde A8 sedan yoldaki tümsekleri önceden tespit ederek aktif süspansiyonu önceden yola göre ayarlıyor. Bu sistemle süspansiyonun tam olarak doğru zamanda yola kusursuz tepki vermesi sağlanarak, titreşim ve sarsıntılar neredeyse tamamen ortadan kaldırılıyor. Aktif süspansiyon sistemi aracın gövdesini bir saniyenin onda biri kadar sürede 85 milimetreye kadar kaldırabiliyor.

Öngörülü aktif süspansiyon ayrıca, “City” yardım sisteminin bir parçası olan “presense 360 °” güvenlik sistemi ile birlikte güvenliği de artırıyor. Otomobilin çevresindeki tehlikeli durumları algılayabilen gelişmiş sensörler sayesinde Audi A8, 25 kilometre ve daha fazla hızla yaklaşan bir aracı tespit ediyor ve olası yan çarpmada, aktif süspansiyon sistemi, çarpma tarafında gövdeyi 80 milimetreye kadar yükseltiyor. Bu, hareket çarpma enerjisini emmeye yarıyor, kabinin deformasyonu ve araç içindeki yolcunun göğüs ve karın bölgelerindeki olası yaralanmaları da engelliyor.  Akitif süspansiyon Avrupa pazarında ilk olarak Audi A8’in TFSI versiyonlarında kullanılacak.

Audi A8’in tasarımı, sportif görünümü, hafif gövde ve quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile Audi markasının dünya çapında üne kavuşmasını sağlayan niteliklerini vurguluyor. Yeni Audi A8, Audi lazer aydınlatma kullanan çarpıcı HD Matrix LED farlar ve arkada OLED teknolojisinden yararlanan LED şerit aydınlatmalar ile hem gündüz hem de gece dikkati çekmeyi başarıyor. Bu aydınlatma alt yapısı, sürücü otomobiline yaklaşırken veya otomobilden uzaklaşırken benzersiz ışık animasyonları yaratıyor.

Koltuk kılıflarının dikişlerinden elektronik olarak açılıp kapanan havalandırma kapaklarına dek her ayrıntının üstün bir kalite hissi yaydığı otomobilde yer alan donanım ve kullanılan malzemelerin listesi oldukça kabarık. Yeni Audi A8’in en klas koltuğu, sağ arkada yer alıyor; Audi A8 L versiyonunda yer alan opsiyonel dinlenme koltuğu dört farklı ayar seçeneğine ve bir ayak dayama yerine sahip. Dinlenme koltuğuna oturan yolcu, ön yolcu koltuğunun arkasına entegre edilen ve birçok ayara sahip olan ünite yardımıyla ayaklarını ısıtıp ayaklarına masaj yapabiliyor.

Arka koltuktaki yolcular ayrıca ortam aydınlatması, yeni HD Matrix okuma ışıkları ve masaj koltukları gibi birçok fonksiyonu kontrol edebildikleri gibi, ayrı bir işletim ünitesi üzerinden telefon konuşmalarını da gerçekleştirebiliyorlar. Arka koltukta, ortadaki kol dayanağı üzerinde bulunan OLED ekranlı ve bir akıllı telefon ebatlarındaki uzaktan kumanda, bulunduğu yerden çıkarılarak da kullanılabiliyor.

Audi, Yeni A8’de yüksek kalite standartlarını dijital çağa yepyeni bir işletim konseptiyle taşıyor. Marka yeni modelinde, bir önceki modelde kullanılan geleneksel döner düğme ve dokunmatik ekranını geçmişte bırakıyor. Gösterge panelinde kullanılan düğme sayısı son derece azaltılmış durumda. Audi A8 aynı zamanda kullanıcı ile konuşabilme özelliğine sahip. Sürücü, otomobilin birçok fonksiyonunu yeni ve doğal ses kontrol sistemiyle kumanda edebiliyor. Büyük oranda optimize edilen navigasyon sistemi artık kullanılan yolları öğrenerek kendini geliştiriyor. Bu sayede sürücüye aramalarda akıllı tavsiyeler sunuyor.

Audi A8, özellikle otonom sürüş için geliştirilen ilk tüketici sınıfı otomobil olma özelliğini taşıyor. Yeni Audi A8’in yapay zeka pilotu, gidiş ve geliş şeritlerinin bariyerle ayrıldığı otoyol ve ana yollarda, 60 km/h’den düşük hızlarda otomobilin kontrolünü ele alıyor. Sistem, orta konsol üzerindeki AI düğmesine basılarak devreye sokuluyor. Kalkış, hızlanma, dönüş ve frenler, sıkışık trafik pilotu tarafından yönetiliyor. Sistem, sürücünün sürekli otomobili kontrol etmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Hız, belirlenen sınırlara ulaştığında bir uyarıyla sürücün otomobilin kontrolünü yeniden devralmasını sağlıyor.

Teknik açıdan bakıldığında, sıkışık trafik pilotu bir devrim niteliği taşıyor. Pilotlu sürüş sırasında merkezi sürücü asistan kontrolörü (zFAS), sensörlerden elde edilen verileri bir araya getirerek otomobilin çevresindeki alanı sürekli olarak tarıyor. Audi, otomobillerinde radar sensörleri, ön kamera ve ultrason sensörlerin yanı sıra bir lazer tarayıcı kullanan ilk otomobil üreticisi. Audi’nin geliştirdiği yapay zekalı (AI) sıkışık trafik pilotu, A8’in satışa sunulduğu ülkelerin yerel mevzuatlarına ve uygulamalarına göre şekillenecek.

Yeni Audi A8’de yer alan sınıfının en iyisi Bang & Olufsen 3 Boyutlu İleri Ses Sistemi ile, Audi ses ve akustik geliştirme uzmanı Wolfram Jahn ve meslektaşları ideale bir adım daha yaklaşıyor. Neodim mıknatıslı 23 hoparlör hava kadar hafif, yüksek çözünürlüklü bir ses yaratıyor. Yeni Audi A8’de opsiyonel olarak sunulan bu ses sistemi, bu lüks sedanın içini bir sahneye çevirerek müziği herhangi bir efekt eklenmeden kayıt stüdyosundaki kadar temiz haliyle sunuyor.

Almanya’da Otomotiv Yönetimi Merkezi (Center for Automotive Management, CAM) ve denetim şirketi PricewaterHouseCoopers (PwC) tarafından bu yıl yedincisi verilen Otomotiv İnovasyon Ödülleri’nde (Automotive Innovations Awards) Audi A8, Premium segmentin en inovatif otomobili, Audi markası da “Otonom Sürüş ve Güvenlik” kategorisinde, en inovatif marka seçildi.

Detaylı ve güncel bilgileri AUDI Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Audi A3 Sedan
Audi TT
Audi Q7
Audi A6
Audi Kampanyası