Audi Q7

Audi markasının başarılı SUV modeli Audi Q7, iddialı bir fikrin ürünü; asla gelişmeyi bırakma. Audi Q7, hafifletilmiş gövde yapısı ile kaslı bir görünüme sahip. Yüksek konfor özelliklerine sahip SUV Audi Q7, 3.0 TDI motor ile 0’dan 100 km/s’e 6,3 saniye gibi etkileyici bir sürede ulaşıyor.

Hafif yapı söz konusu olduğunda, yeni Audi Q7 büyük SUV segmentinde yeni standartlar sunuyor. 3.0 TFSI olarak, yalnızca boşken (sürücü olmadan) 1970 kg ve 3.0 TDI olarak 1995 kg ağırlığında. Bu, selefinden 325 kilograma kadar daha hafif. Audi Q7 tasarımı aerodinamik yüzeyler ve keskin çizgiler ile karakterize edilmiş. Audi Q7’nin iç yolcu alanı önceki modele oranla arttırılmış. Xenon plus, LED veya Matrix LED farlar olsun – Audi far teknolojisinin her bir parçası, yolu eşit ve geniş bir şekilde aydınlatmak üzere geliştirilmiş.

Audi Q7’nin TFSI® motoru
Audi TFSI motorları özellikle yüksek bir sıkıştırma oranı sergiler. Silindir hacminin yerine süperşarjın geçmesiyle, motor ebadı ciddi ölçüde küçültülüp, ağırlığı da azaltılmıştır; bu arada performans da hiç olmadığı kadar etkileyici şekilde dinamiktir. İlk kalkıştan itibaren sizi cezbedecek bir güç aktarımı sağlar. Örneğin Audi Q7’nin 2.0 TFSI quattro motorunun beygir gücü 252 hp olup aracı 0’dan 100 km/s’e 6,9 saniyede hızlandırır ve 233 km/s’lik azami hıza ulaştırır.

Audi Q7’nin TDI® motoru.
Doğrudan püskürtme ve turboşarjın birleştirilmesiyle Audi TDI motorlar, tüm motor hızları aralığında devamlı güç tesisi ile birlikte yüksek tork çıkışları sayesinde sıra dışı performansı garanti ederler. Bu motorlar, yakıt yönünden verimli olmaları ve emisyonları azaltmalarıyla ünlüdür. Fakat aynı zamanda inanılmaz ölçüde dinamiktirler de ve bu özellikleriyle her türlü yolda azami verim almanızı sağlarlar. Örneğin 3.0 TDI quattro’nun güç çıkışı 200 kW (272 hp) ve azami hızı 234 km/s olup, 0’dan 100 k/s’e 6,3 saniyede hızlanır.

tiptronic® ve Audi drive select
8 ileri tiptronic ve Audi drive select, etkili efficiency (verimlilik) modundan, çok sportif dinamik moduna, hızlı yollarda, geliştirilmiş viraj alma özelliğiyle, dört tekerlekten çekiş sayesinde her türlü yolun üstesinden gelebilirsiniz.

Audi Q7, bazıları standart donanım, bazıları ise ya tek tek ya da City (Şehir), Parking (Park) ve Tour (Tur) paketleri içinde alınabilen opsiyonel donanım özellikleri ile satın alınabiliyor.
Audi Q7’de standart Sürücü Bilgi Sistemi halihazırda, sürüş davranışını analiz eden ve ipuçları, sürücünün konsantrasyon kaybı yaşadığını gösterdiğinde sürücüyü uyaran fren tavsiyesini içeriyor. Diğer standart imkanlar arasında, çalıştırma asistanı, hız sabitleme, uyarlanabilir hız sınırlama tertibatı, park yardımı ve Audi Pre sense temel ve Audi pre sense şehir adlı güvenlik sistemleri sayılabilir.Audi side assist: Şerit değiştirmeye yardımcı olan Audi side assist (ayrı da alınabilir), City yardım paketine dahil bir sistem. Yaklaşık 70 metre ölçüm yapabilen iki radar sensörünü kullanarak, 15 km/s hızların üzerinde şerit değiştirirken sürücüyü destekler. Başka bir araç kör noktada hareket ediyorsa veya hızla yaklaşıyorsa, ilgili dış ayna yuvasında bir uyarı LED’i yanacaktır. Sürücü buna rağmen dönüş sinyali veriyorsa LED ışık arka arkaya hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.

Audi side assist, olması an meselesi bir arkadan çarpışmayı önlemek üzere koruyucu önlemleri devreye sokan Audi pre sense arka sistemine bağlıdır. Audi pre sense arka, römork kullanımı hariç, Audi şerit değiştirme yardımcısı kullanıldığında arka planda da etkindir.

Kavşak asistanı: Arka radar sensörlerinin yardımıyla kavşak asistanı, yavaşça geri giderken – örneğin dik bir park yerinden çıkarken – önde kritik olarak tespit edilmiş araçlara karşı uyarır. ikaz, değişken bir ölçekte verilir – görsel olarak MMI monitöründe, sesli olarak ve opsiyonel olarak da bir uyarı sarsıntısıyla.

Araçtan iniş uyarısı: Araçtan iniş uyarısı, Audi Q7 durduğu anda devreye girer. Arkadan yaklaşmakta olan araçlar ve bisikletler olduğu takdirde sistem, sürücüyü ve tüm yolcuları kapıları açarken uyarır. Sistem, bu uyarıyı yapmak için kapılardaki ışık paketinde yer alan LED ışık kılavuzunu kullanır – tehlikeli bir durum saptandığında yüksek güçlü LED’ler kırmızı renkte yanıp söner. Kontağı kapattıktan sonra araçtan iniş uyarısı üç dakika kadar standby’da kalır.

Römork asistanı: Yeni Audi Q7 römork çektiğinde sürücü, geri viteste manevra yaparken römork asistanını çalıştırabilir. Yapması gereken, sürüş pozisyonunu R’ye almak ve motor gücünü dikkatle uygulamaktır. Ardından, sürekli MMI’da, çevirmeli/basmalı kumanda düğmesi ile geri geri gitmek istediği açıyı girer. Düz sürüş yapmak isterse kumandaya bir kere hafifçe vurur. MMI monitöründe arka görüş kamerasının görüntüsü, sunduğu kılavuz çizgi ile sürücüyü yönlendirir. Römork asistanı direksiyonu çevirir ve seçilen parkurda römorku dengeli şekilde yönetir; dolayısıyla da sürücü tüm otomobil / römork kombinasyonuna MMI’ın çevirmeli/basmalı kumanda düğmesi ile kumanda eder.

Römork asistanının teknik temeli, römork çekme kancasındaki döner bir sensördür bu sensör, çeken araçla römork arasındaki bükülme açısını tespit eder. Aracı kullanmadan önce sürücü, römorkla birkaç metre sürüş yaparak sistemi inceleyip tanımalıdır. Römork asistanı 10 km/s’e kadar hızlara izin verir. Sistem, bükülme açısı çok genişse, acil durum uyarısında bulunup fren yapacaktır. City yardım paketi iki başka sistemle tamamlanır: Sesli ve görsel park sistemi plus ve geri görüş kamerası. Her ikisi de ayrı ayrı alınabilir.

Uyarlanabilir hız sabitleme sistemi: Uyarlanabilir hız sabitleme sistemi (ACC), Tur asistan paketinde en önemli rolü oynar. Yeni Audi Q7 ile öndeki araç arasındaki mesafeyi korur ve sürücü, birkaç aşamada mesafeyi ve düzenleme dinamiklerini ayarlayabilir. Ağırlıklı olarak ön sol radar sensörlerini kullanan sistem, 0’dan 250 km/s’e kadar tüm hız aralığını kapsar. Dur – Kalk işlevi Audi Q7’yi durma noktasına gelene kadar yavaşlatır ve sürücünün komutuyla aracın otomatik olarak yeniden çalışmasını sağlar. ACC devre dışı olduğunda 60 km/s’ten itibaren öndeki araca mesafeyi gösterir ve arkadan yakın takip edenlere karşı uyarır. Sürücü istediği mesafeyi belirleyebilir.

Sıkışık trafik asistanı: Uyarlanabilir hız sabitleme sisteminin bir başka işlevi olarak sıkışı trafik yardımcısı 0 – 65 km/s hız aralığında iyi yollarda ve trafik sıkışık olduğu sürece direksiyonu devralabilir. Sistem, radar sensörlerinden ve video kameradan yararlanır. Nazik direksiyon müdahaleleriyle otomobili yönetir ve sistem sınırları içerisinde öndeki araçları takip eder. Sıkışık trafik yardımcısı, yol çizgileri ve yoldaki diğer araçlar tarafından yönlendirilir.

Sıkışık trafik yardımcısı sistem sınırlarına erişirse – örneğin sıkışıklık dağılırsa veya ileride sıkı bir viraj varsa, sürücü aracın kontrolünü ele almalıdır. Sistem birkaç aşamalı olarak uyarıda bulunur. Son önlem, bu büyük SUV’u otomatik olarak hareketsiz konuma getirmesidir.

Audi pre sense, ön: Audi pre sense – ön güvenlik sistemi, uyarlanabilir hız sabitleme sistemiyle sunulmaktadır. Arkadan çarpışmaların önlenmesine ve çarpışma olduğu takdirde sonuçlarının en aza indirgenmesinde yardımcıdır. Tehlikeli bir durumda sistem, sürücüyü, görsel ve işitsel sinyallerin yanı sıra fren sarsıntısını da içeren farklı bir uyarı konsepti kullanmaya teşvik eder. Sürücü tepki vermezse ve öndeki araç hareket ediyorsa, önce kısmi gecikme sonra tam gecikme meydana gelir. Sistem ayrıca emniyet kemerlerini de gerer ve pre sense – temel sisteminin tedbirlerini uygular. Audi pre sense – ön sistemi, uyarlanabilir hız sabitleme sistemi kapatıldığında dahi işlevseldir.

Öngörücü verimlilik asistanı: Öngörücü verimlilik asistanı, Tur asistan paketine dahil bir başka öncü sistemdir. Uyarlanabilir hız sabitleme sistemi, MMI navigasyon plus ve kamera bazlı trafik işareti tanıma (yine ayrı ayrı sipariş edilebilirler) ile yakın koordinasyon içinde çalışır. Önceden seçilmiş hızı, otomatik olarak aşağıdaki koşullarla örtüştürür – güzergahın topoğrafyası, hız sınırları ve öndeki araçlar.

Rota kılavuzu etkin olmadığında da öngörücü verimlilik asistanı, güzergah verilerini kullanarak, yavaşlaması gereken durumlarda sürücüyü ikaz eder. Çoğu kez sürücü görmeden çok önce dönemeçleri, döner (dönel) kavşakları ve kavşakları, eğimli kesimleri, yerel özellikleri veya hız sınırı işaretlerini fark eder. İlgili bir mesaj, kombine göstergede veya Audi sanal kokpitte belirecektir. Yardım ekranı aktif olduğu takdirde ayrışan grafikler görülebilir.

Sürücü isterse sistem, belirli limit durumlarında (hız ve gaz pedalı eğim derecesi bakımından) sekiz ileri tiptronic’in serbest teker özelliğini düzenleyebilir ve yeni Audi Q7 böylece nötr modda hız sınırlamasında çalışır. Ancak bu birkaç saniye sürecek ise coasting modu (boşta seyir) etkinleştirilir. Bitince, ACC etkinleştirildiği takdirde SUV, otomatik olarak ve arzu edilen seçili hızda hızlanacaktır. Yüksek düzeyde ağ içerisinde çalışan akıllı özellikleriyle öngörücü verimlilik asistanının, kır yollarında yakıt tüketimini yüzde on kadar azaltma potansiyeli vardır.

Audi Q7 diğer sistemler: tur asistan paketinin bir başka sistemi olan Audi active lane assist, sürücünün 65 km/s ve üzeri hızlarda şeritte kalmasına yardımcı olabilir. Video kamera kullanarak yol işaretlerini gözler ve ek bilgilerden de yararlanır. Yeni Audi Q7 sinyal vermeden bir yol çizgisine yaklaştığında sistem, sürücünün izlediği yolda kalmasını elektromekanik direksiyonda gerçekleştirdiği nazik müdahaleyle sağlar.

Sürücü, bir şerit çizgisinden geçmeden sürekli mi yoksa kısa süreliğine mi destek alacağını seçebilir. Erken müdahaleyi tercih ederse, sistem, onu şeridin ortasına yönlendirecektir. Ayrıca ayarlanabilir direksiyon titreşimi söz konusudur. Audi aktif şerit takip yardımcısı da ayrı olarak alınabilir.

Dönüş asistanı ve yoldan sapma asistanıyla Tur asistan paketi tamamlanır. Ani dönüş asistanı, yeni Audi Q7’nin bir kazadan kaçınma amaçlı bir engelin çevresinden dolaşması gerektiğinde sürücüyü destekler. Video kameradan ve radar sensörlerinden gelen verileri kullanarak anında bir yol hesaplar. Bunu yaparken öndeki araçla aradaki mesafeyi, genişliği ve uzantıları dikkate alır. İlk hareket, sürücüyü tehlikeye karşı ikaz eden bir uyarı sarsıntısıdır. Eğer sürücü dönerse sistem, servo direksiyondaki tork müdahalesini kullanarak engelin çevresindeki sürüşü kontrol etmesine yardımcı olur.

Dönüş asistanı, düşük hızda sola dönüşte karşıdan gelen trafiği izler. Tehlikeli durumda Q7’yi hareketsiz konuma gelene kadar yavaşlatacaktır. Bu müdahale, Audi Q7’nin şeridinde kalmasına yardımcı olur. Sürücü sola dönmek üzere dönüş sinyalini verdiğinde iki ve on km/s arasındaki hızlarda sistem aktifleşir.

Park asistan paketi: buna, neredeyse otomatik olarak yeni Audi Q7’yi paralel ve dik park yerleri ve ayrıca paralel park yerlerinden çıkmak için on iki ultrasonik sensörü kullanarak yöneten park destek sistemi (ayrı olarak da alınabilir) dahildir. Ayrıca paket, çevredeki kameraları da içerir. Ön ve arkanın 180 derecelik görüntüleriyle sanal bir üstten görüntü dahil olmak üzere MMI monitörü, otomobilin direkt çevresinden farklı görüntüleri gösterir. Net olmayan çıkışlarda ve ayrıca geriden yol bulmaya çalışırken kavşak asistanlarıyla birlikte fayda sağlar.
Ayrıntılı ve güncel bilgileri AUDI Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Audi Q2
Audi A4 Allroad Quattro
Audi A8
Audi Q5
Audi R8 V10 RWS