Audi S-Tronic

Audi S Tronic çift debriyajlı şanzıman
Çift debriyajlı şanzıman S tronic neredeyse hiç çekiş gücü kesintisi yaratmadan hızlı vites değişimlerine ve verimli kullanıma olanak tanır. Daha 1985 yılında Walter Röhrl bu teknolojiyi spor quattro S1’de test etmişti ve çok istekliydi. Heyecanını Audi sürücüleri bugün dahi paylaşmaktadırlar. Zira modern S tronic vitesleri şimşek hızında değiştirmektedir. Bunun için farklı vitesleri kumanda eden iki lamelli kavrama entegre edilmiştir. Büyük bir kavrama bir masif bir mil aracılığıyla torku tek sayılı viteslerin dişlilerine aktarmaktadır. Kompakt bir ikinci kavrama içi boş bir mil üzerinden çift sayılı vitesleri sağlar.

Her iki kısmi şanzıman sürekli aktiftir, ancak bunlardan sadece birisi kavramanın kavramasıyla motora bağlanır. Sürücü örneğin üçüncü viteste hızlanırsa, ikinci kısmi şanzımanda önceden dördüncü vitese takılır. Vites değiştirme işlemi kavramaların değişmesiyle gerçekleşir, ikinci kavrama çok hızlı şekilde kavrarken birinci kavrama ayrılır. Vites değişimi sadece birkaç yüzde bir saniye sürer ve hemen hemen çekiş kesilmesi olmadan tamamlanır.

Sürücünün neredeyse hiç algılayamayacağı tarzda akıcı ve konforlu şekilde gerçekleşir. Sürücü D (Drive) ya da S (Sport) programları ile viteslerin vites kolu ya da opsiyonel kulakçıklar kullanılarak elle değiştirildiği tam otomatik modu seçmiş olsa bile, vites değişimi kesin ve sportiftir. Tüm dinamizmine rağmen, S tronic aynı zamanda verimlidir de. Çünkü yüksek etki derecesi ile yakıt sarfiyatı azalır ve zararlı gaz emisyonları da düşer.

Audi 7 İleri S Tronic
Audi 7 ileri S tronic, iki çoklu plakalı kavramadan ve iki alt-şanzımandan oluşur. Bunların her ikisi de sürekli etkindir fakat bir kerede sadece biri motor tarafından çalıştırılır. Örneğin sürücü, üçüncü viteste hızlandığında, ikinci şanzıman bölümünde dördüncü vitese geçilmiştir bile. Vitesler, debriyajdan debriyaja geçiş yapılarak değiştirilir: Biri açılır, diğeri kapanır. Vites değişimi, güç akışında hemen hiç kesinti olmadan, saniyenin çok küçük bir bölümünde gerçekleşir. O kadar çabuk ve o kadar sarsıntısız olur ki sürücü neredeyse fark etmez.

7 ileri S tronic’in karakteristik özelliği iki ayrı yağ sistemidir. Çift kavrama, mekatronik modül ve yağ pompası kendi yağ devreleri ile beslenirken, dişli setleri, merkezi ve ön aks diferansiyeli ayrı ayrı yağlanır. Bunun avantajı, kullanılan yağlayıcı maddeden ödün verilmesinin gerekmemesidir ki bu da tüm aksamların ideal bir şekilde yağla beslenmesini garanti eder.

Audi modellerinde 7 ileri S tronic, sürücüye, manuel vites değiştirme veya vites değişimini şanzımana bırakma seçeneğini sunar. Manuel modda ne zaman vites değiştireceğine sürücü kendisi karar verir ve bu kararını direksiyon üzerindeki vites değiştirme kulakçıkları ile ya da seçici kolu hareket ettirerek uygular. Otomatik modda, şanzımanın vites değiştirme davranışını Drive (D) ve Sport programıyla (S) değiştirebilir.

Birçok modelde temin edilen Audi drive select® ile birlikte verimlilik modu da seçilebilir. Bu da enerji yönünden daha verimli bir temel ayarla birlikte modifiye edilmiş bir değiştirme programını sunar. Örneğin verimlilik modu seçildiğinde sürücü, ayağını gaz pedalından kaldırırsa, araç otomatik olarak sabit hızla seyir moduna girer (coasting); araç, herhangi bir motor freni kaybı yaşanmadan hareketine devam eder.

Audi drive select® verimlilik modu
Audi drive select verimlilik modu aracın oldukça verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve yakıt tüketimini azaltacak bir sürüş tarzını benimsemesi için sürücüyü aktif bir şekilde destekler.

Motor, şanzıman ve opsiyonel alınabilen spor diferansiyelli quattro®, tasarrufla ilgili daha fazla potansiyelin kullanılabilmesini sağlayan dengeli bir şekilde yanıt verir. Örneğin motor devir hızlarını düşürmeye yönelik, değiştirme noktasının açıkça ayarlanmasını içeren otomatik şanzımanlar için değişiklik yapılmış bir vites değişim programı, etkileyici yakıt tasarruflarına imza atar.

Elektromekanik direksiyon, isteğe bağlı hız sabitleme sistemi, dinamik direksiyon ve uyarlanabilir hız sabitleme, sürüş direncinin azaltılmasına yardımcı olur. Klima sistemi de şartlara uyarlanarak eko moduna ayarlanır. Audi drive select verimlilik modunun bu verimli sürüş tarzı, bir depo yakıtla katedilen menzili artırır ve aynı zamanda da CO2 emisyonlarını azaltır.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri AUDI Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Audi Q5
Audi R8 V10 RWS
Audi’nin robot çalışanı KLARA
Audi Kampanyası
Audi Yeni A6