Bayramda yola çıkacak sürücüler için tavsiyeler

Bayram tatilinde yola çıkacak sürücülerin güvenli ve konforlu bir yolculuk yaşamaları dileğiyle, bu konuda bazı önemli hatırlatmalar yapmakta yarar var.

Önceki yıllarda görüldüğü gibi tatil dönemlerinde yurt içinde seyahat edenlerin ilk tercihi otomobil ile seyahat olmaktadır. Ancak kalabalık bir aileyle ve son derece sıcak hava koşulları altında yüklü bir araçla yapılan yolculuğun zorlukları da beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.

Ayrıca, Araç kullanırken hata yapma olasılığını arttıran başlıca etkenler arasında yüksek hızla araç kullanmak, yorgunluk, uykusuzluk, cep telefonu kullanımı, trafik işaret ve uyarılarına dikkat etmemek geliyor.

– Çocuk oto koltuk bağlantılarını kontrol edin ve mutlaka yol boyunca emniyet kemerinizi takın.
– Trafik kurallarına tam olarak uyun ve yasal hız limitlerini aşmayın.
– Yolculuğunuz boyunca belli aralıklarla mola vermeyi ihmal etmeyin.
– Yola çıkmadan önce aracınızın bakım ve kontrollerini yaptırmayı, akünüzü kontrol ettirmeyi unutmayın.
– Sorunsuz bir yolculuk için aracın motor, lastik, lastik hava basıncı, stepne ve akü kontrollerinin yapılması gerektiğini unutmayın.
– Dinlenmiş ve uykunuzu almış olarak yola çıkın.
– Aracınızın yağ seviyesi, fren hidroliği ve silecek sularının tam olduğundan emin olun.
– Bagajda yer kazanmak için yedek lastiksiz yola çıkmayın.
– Lastiklerinizin doğru basınç seviyesinde olduğundan da emin olun. Doğru hava basıncı aracınızın yol tutuşunu ve yakıt tüketimini büyük oranda etkiler.
– Yedek lastiğinizin sağlam ve hava basıncının tam olduğundan emin olun.
– Yola çıkmadan akünüzü kontrol ettirin. Günlük trafikte sorun olmasa da sıcak havalarda yoğun klima ve far kullanımı akünüzün yeterince şarj edilmeyip bitmesine sebep olabilir.
– Trafik işaret ve uyarılarına dikkat edin.
– Yolculuğunuz süresince ağır yiyecekler yemekten kaçının. Molasız uzun yolculuklar ve ağır yiyecekler uykunuzu getirebilir.
– Ön, yan ve arka camlar ile aynalarda görüşünüzü engelleyebilecek nesneler bulunmamalıdır.
– Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Sayısal Hava Tahmini Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Karayolları Hava Tahmin Sistemi ile yolculuğunuzu planladığınız tarih ve saat aralıklarında güzergahınız boyunca hava durumu tahminlerine ulaşabilirsiniz.
– Bayram tatilleri öncesinde ve sonrasında yollarda yaşanan yoğunluk, yolculuk süresinin uzamasına neden olabilir. Sıcak hava koşullarını da eklediğimizde gerek sürücü gerekse yolcular için yorucu olacağı göz önünde bulundurularak, imkanlar dahilinde yolculuk tarihleri daha sakin günlerde planlanabilir.

Meteoroloji Genel Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Kurban Bayramı Hava Tahmin Raporu”na göre, bayram tatili süresince ülke sıcak havanın etkisinde kalacak. Bayram boyunca hava sıcaklıklarının Ankara’da 32-35, İstanbul’da 30-33, İzmir’de 36-39, Trabzon’da 26-28, Samsun’da 28-30, Erzurum’da 29-32, Bursa ve Adana’da 35-37, Antalya’da 37-40, Diyarbakır’da 39-42 ve Aydın’da 40-43 dereceler arasında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla milyonlarca vatandaşın yola çıkacağını anımsatarak, “Yollarda yaşanacak yoğunluk nedeniyle Bakanlık olarak kara, deniz, hava ve demir yollarında tüm önlemlerimizi aldık.” dedi.

İçişleri Bakanlığınca 9 Ağustos’ta başlayacak Kurban Bayramı tatili süresince 116 bin 236 trafik personelinin görevlendirildiği bildirildi. Toplam uzunluğu 2 bin 155 kilometre olan tüm otoyollarda “ortalama hız” denetimi yapılmaya devam edilecek.

Bayramda otoyollar ücretsiz mi ?

Kurban Bayramı tatili nedeniyle 10 Ağustos 2019 Cumartesi günü saat 00.00’dan (cuma gününü cumartesi gününe bağlayan gece) başlayarak 15 Ağustos 2019 Perşembe saat 07.00’ye kadar “yap-işlet-devret” projeleri hariç olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişlerde ücret alınmayacağına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aynı karar kapsamında 11 Ağustos 2019 Pazar günü saat 00.00’dan (cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gece) başlayarak 14 Ağustos Çarşamba günü saat 24.00’e kadar belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetleri de ücretsiz olacak.

Arabayla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gece Otomobil Kullanmak
Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları
Yol Durumu Sorgulama
Araçta Doğru Klima Kullanımı