Bayramda yola çıkacaklara Michelin’den öneriler

Michelin, Ramazan Bayramı öncesinde yola çıkmayı planlayanlar için tavsiyelerde bulunurken, uzun yola çıkmadan önce lastik kontrolünün mutlaka yapılması gerektiğine dikkati çekti.

En büyük lastik üreticilerinden bir olan Michelin, Ramazan Bayramı öncesinde yola çıkmayı planlayanlar için önemli tavsiyelerde bulundu.

Yapılan açıklamada Michelin, güvenli bir sürüş keyfi için 100 yılı aşkın bilgi ve deneyimini sürücülerle paylaşıyor. Ramazan Bayramı öncesinde yola çıkmayı planlayanlar için önemli tavsiyelerde bulunan Michelin, uzun yola çıkmadan önce lastik kontrolünün mutlaka yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Bayram seyahatinizde güvenli bir sürüş için, araç lastiklerinizin kontrol edilmesi şart. Bu sebeple yola çıkmadan önce yedek lastikleriniz de dahil olmak üzere, tüm lastiklerinizi kontrol ettiğinizden emin olun. Lastiklerinizde sürüş performansınızı etkileyecek kesik, çatlak ve dengesiz aşınma gibi deformasyonların olup olmadığını kontrol edin.

Aşınma belirtilerini gözle ve elle kontrol etmenizin yanı sıra, diş ölçer yardımıyla da lastiğin farklı noktalarını gözden geçirin. Kesik olan, düzleşen veya balon yapan noktaları fark ederseniz mutlaka lastiğinizi değiştirin. Güvenli bir yolculuk için, herhangi bir aşınma veya iki lastik arasında bir aşınma farklılığı tespit ederseniz, aracınızı doğrudan bir lastik uzmanına götürün.

Lastik aşınmasında yasal sınır 1.6 mm olarak belirlenmiştir, lastiğiniz bu sınırı aşmış ise hemen değiştirmelisiniz. Ayrıca, lastiklerinizin doğru basınç seviyesinde olması da son derece önem taşıyor. Doğru lastik basıncı, lastiklerinize daha fazla güvenlik, daha uzun kilometre ömrü ve optimum yakıt tüketimi sağlar. Lastik basıncının olması gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performans ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkiler.

Basınç seviyesini lastiğiniz soğukken ölçmeyi de unutmayın. Alacağınız hiçbir önlem, sizin dikkatinizden değerli olamaz. Bu sebeple, karşılaşacağınız riskleri önceden görmek amacıyla mümkün olduğunca ileriye bakın ve sabit hızda devam edin.

Uzun yola çıkmadan önce
Gece Otomobil Kullanmak
Türkiye Otoyol Haritası
Araçta Doğru Klima Kullanımı
2019 Trafik Cezaları – Trafik Ceza Rehberi