Benzin, Motorin ve LPG Fiyatları

Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Zammı
Akaryakıt fiyatlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi yapıldı. Düzenleme sonucunda, Benzin ve motorinde pompa fiyatı % 9 artacak. Buna göre; motorinin litre fiyatı 45, benzinin litre fiyatı 50, LPG’nin de 30 kuruş arttı.

KDV ile birlikte pompaya yansıyan zam yaklaşık olarak benzinde 59 kuruş, motorinde 54 kuruş ve LPG’de 34 kuruş oldu. İstanbul’da benzinin litre fiyatı böylelikle 6.80 – 6.85 TL aralığına çıktı. Motorin 6.20, LPG ise 3.80 civarından satılacak.

EPGİS’ten yapılan açıklamada zammın Tüpraş çıkış fiyatlarında meydana gelen yükseliş nedeniyle yapıldığı açıklandı.

Geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçilmişti. Hem döviz hem de petrol fiyatlarındaki ilave artışlar tüketiciye yansıtılmamıştı. Bu sistem devam ediyor ancak 21 Mayıs’ta uygulanmaya başlanan bu sistemde, o tarihten bu yana ÖTV’de meydana gelen erime nedeniyle bugünkü düzenlemeye gidildi ve ÖTV tutarları yukarı çekildi. Güncellenen oranlarla eşel mobil sistemi devam edecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar döviz ve petrol fiyatlarındaki artış pompa fiyatlarına yansımayacak.

Akaryakıt fiyatlarında son olarak 13 Ağustos 2018 tarihinde benzine 46, motorine 58 kuruş, LPG’de 37 kuruş zam yapılmış ancak artış ÖTV’den karşılandığı için akaryakıt pompa fiyatlarına yansıtılmamıştı.

En Çok Satılan Otomobiller
2018 Trafik Ceza Rehberi
Trafikte Geçiş Üstünlüğü
AdBlue nedir?
SUV – Crossover Farkı