BMW S 1000 R

Yalnızca maksimum performansa odaklanan bir roadster. 160bg/118kW, 112Nm tork ve bg başına 1,29kg güç-ağırlık oranı ile en yakın rakibiniz bile dikiz aynasında görünmez olacak. Kendinden bir önceki superbike gibi, BMW S 1000 R da segmentinde bir dönüm noktası.

Doğrusal güç sunan motor: RR’dan miras aldığı yüksek performanslı sıralı 4 silindirli motor daha da geliştirildi. Böylece, tüm hızlarda sabit bir itiş gücü sağlayan mükemmel doğrusal tork elde edildi. BMW S 1000 R’ın motoru 11.000dev/dak’da 160bg/118kW güce sahiptir. Yine, 9.250dev/dak’da 112Nm tork da sürücüyü tatmin eder. BMW S 1000 R’ın sahip olduğu genler ilk bakışta bile dikkat çeker; kuyruk kısmı yukarıda ve ön kısmı aşağıda olan bu motosiklet, ilk bakışta ayırt edilebilen tasarım ve karakteristik hatlara sahiptir. “R” harfi ise motosikletin keskin, kaslı görünümünü temsil eder.

BMW S 1000 R’ı tek bir düğmeye basarak dizginleyebilir ve tüm gücünü serbest bırakabilirsiniz. “Rain” modu yumuşak bir gaz pedalı tepkisi almanızı sağlarken, ABS ve ASC sistemleri ıslak yol yüzeylerine uyarlanabilir. Bunun yanı sıra “Road” modu, gaz pedalının tepkisini optimize ederek ABS ve ASC’yi kuru asfalta uyarlar. Pro modları ise eşik değerlerine sığmayanlar için isteğe bağlı bir özellik olarak sunulur. “Dynamic” ve “Dynamic Pro” modları, bu motosikleti kendi sınırlarını zorlamaya teşvik eder.

Gücü kontrol altında tutun. Bunun için, BMW S 1000 R’da Race ABS ve ASC (otomatik denge kontrolü) standart özelliklerdir. Bu ikili, eşik sınırları dahilindekusursuz birhızlanma ve yavaşlama sunar. Yolculuk esnasında etkinleştirilebilen ve devre dışı bırakılabilen bu sistemler, sürüş keyfinin kesintiye uğramamasını sağlar. BMW S 1000 R için iki paket seçeneği mevcuttur ve ikisi de çeşitli özellikleri akıllı bir şekilde gruplar: “Sport” paketi Pro modlarını (Rain, Road + Dynamic, Dynamic Pro), DTC, vites değiştirme asistanı ve cruisecontrol özelliklerini içerir. “Dynamic” paketi elektronik süspansiyon DDC, ısıtmalı elcikler, LED sinyal göstergeleri ve gövde renginde motor spoyleri içerir. Tutkulu sürücüler için S 1000 R’da geniş bir HP parça yelpazesi de sağlanacaktır.

BMW S 1000 R’nin öne çıkan teknik özellikleri:
Motor: BMW S 1000 R, S 1000 RR’nin efsanevi performansa sahip sıralı 4 silindirli motoruyla güçlendirilmiştir. Fakat aynı zamanda bir roadster motosiklette kullanılmak üzere optimize edilmiştir.

 • S 1000 RR’den 10 Nm daha güçlüdür.
 • Tüm motor devri aralığında son derece doğrusal bir ivmelenme sunar.
 • 9.250 dev/dak’da maksimum 112 Nm tork
 • 11.000 dev/dk’da 160bg/118kW azami güç

Süspansiyon: Race ABS ve ASC.

BMW S 1000 R standart olarak Race ABS ve ASC (otomatik denge kontrolü) ile donatılan ilk roadster motosiklettir. Bu özelliğiyle motosiklet segmentinde dinamik performans ve güvenlik açısından standartları belirler.

 • Optimum yavaşlama için standart kısmen entegre Race ABS.
 • Kontrol paneli üzerinden eşik değerlerini net bir şekilde geri bildiriminin sağlanması
 • Sürüş sırasında devre dışı bırakılabilir.
 • Çok hafif sistem, neredeyse bakım gerektirmez.
 • ASC her tip yol yüzeyinde optimum hızlanmayı sağlar.
 • İki sistem de kusursuz biçimde birbiriyle bağlantılıdır ve standart sürüş modları olan Road/Rain aracılığıyla motor tepkimeleri kolaylıkla ayarlanabilir.

Süspansiyon: DDC ve DTC

BMW S 1000 R sürüş koşullarına saniyenin binde biri kadar kısa bir sürede uyarlanabilen son derece aktif bir elektronik süspansiyona sahip tek roadster motosiklettir, bu yüzden maksimum çeviklik ve dinamik performansı mümkün kılar.

 • DTC, yol yüzeyinde sürtünmenin azalması durumunda arka tekerleğin patinaj yapmasını önleyen ve mümkün olan en üst düzey hızlanma tepkisini destekleyen, yatma sensörüne sahip bir destek sistemidir. Hem ekstra güvenlik, hem de maksimum çekiş ve çeviklik sağlar.
 • DDC: Doğrudan BMW HP4’ten alınan Dinamik Amortisör Kontrolü. Süspansiyon burada yol yüzeyine ve yolun durumuna göre saniyenin binde biri kadar kısa bir sürede elektronik olarak uyarlanır.
 • Karakteristik özellikler ve amortisör özellikleri, seçilen sürüş moduna, sürüş durumuna ve yol yüzeyine bağlı olarak “konfor” ve “sert” arasında değiştirilebilir. Süspansiyon amortisör baskısı ve geri gelme aşaması açısından herhangi bir ayarlama yapmaya gerek bırakmadan sürücüyü destekler.

Süspansiyon: Sürüş modları

BMW S 1000 R modelinde sunulan sürüş modları, bağımsız hızlanma tepki sistemlerini, ABS kontrol tepkisini, çekiş kontrolünü (ASC veya DTC) ve süspansiyonu (DDC veya yük durumu) farklı hava koşullarında ve değişken yol yüzeylerinde dinamik veya güvenli sürüş için mükemmel bir şekilde birbirine bağlar.

Standart olarak:

 • Yumuşak hızlanma tepkisi ve ıslak yol yüzeyinde hassas ASC/ABS kontrolü tepkisi için Rain modu
 • Optimum hızlanma tepkisi ve kuru yollarda mükemmel yavaşlama ve hızlanma ve optimum ASC/ABS kontrolü tepkisi için Road modu
 • Sürüş modlarının tek düğmeyle seçilmesi kolaydır ve gaz kesilerek onaylanır, ekranda görüntülenir

Spor tutkunu sürücüler için opsiyonel donanım olarak Pro sürüş modları mevcuttur (DTC veya Sport paketiyle birlikte):

 • Fren sırasında ön ve arka tekerlekteki havalanma algılama özelliğiyle kuru yollarda optimum tepki için dinamik mod. DTC (Dinamik Çekiş Kontrolü) yana yatış pozisyonunda daha dinamik bir hızlanma sağlar.
 • “Dynamic Pro” modu tutkulu sürücüler için tasarlanmıştır ve yalnızca kodlu bir fiş aracılığıyla etkinleştirilebilir. DTC kuru yüzeylerde spor lastiklerle optimum hızlanmayı sağlar. ABS, ön tekerlekte ABS fonksiyonunu devre dışı bırakmadan ayak freni kullanılarak fren sürüklenmesine izin verir. Ön ve arka tekerlek havalanma algılama özelliği devre dışı bırakılır.

Süspansiyon: Gidon amortisörü

İlk segmentte olduğu gibi BMW S 1000 R’nin süspansiyonu değişken yüzey koşullarında ve yüksek hızlarda bile optimum dengeyi sağlayan bir mekanik gidon amortisörüyle standart olarak donatılmıştır.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Motosiklet Güvenliği
Honda CBR 1000RR
Honda Africa Twin CRF1000L
Yamaha YZF-R1
BMW R nineT Scrambler