Borusan Manheim

Borusan Manheim, Borusan’ın Türkiye pazarında sahip olduğu kullanılmış araç pazarı deneyimi ve Manheim’ın sahip olduğu global deneyimi üzerine kurulmuş, büyük bir ortaklıktır.

2001 yılında Türkiye’nin ilk 2. el oto alım satım internet hizmetleri ile pazara giren Otomax, 2002 yılında Otomax dergisi ile Türkiye’nin ilk seri ilan dergisini çıkardı. Bir Borusan Holding kuruluşu olan Otomax, 2004 yılında Açık Artırma Hizmetleri ile galeri ve yetkili satıcıların alternatif araç tedarik merkezi konumuna geldi. Otomax’ın dünyanın lider açık artırma şirketi Manheim Auctions ile 2008 yılında birleşmesi sonucu Borusan – Manheim şirketi doğdu. Manheim Türkiye markası ile faaliyetlerine devam eden bu organizasyon, Otomax’ın sahip olduğu insan kaynağı, alıcı ve satıcı ağını Manheim tecrübesi ile birleştirerek Türkiye pazarının kurumsallaşmasına ve büyümesine katkı sağlıyor.

Borusan Manheim , üye bayilerine özel artırmalara 2.el araç sağlayan, Manheim Türkiye markasıyla hizmet veren Türkiye’nin ilk çok markalı ikinci el pazarlama şirketidir. Manheim Türkiye’nin düzenlediği açık artırmalarda sadece üye galeri ve yetkili satıcılar araç alabilirken herkes araç satabiliyor. Artırmaya katılan araçlar ağırlıklı olarak filo sahibi şirketler, kiralama şirketleri, finans kuruluşları, sigorta şirketleri, üye galeriler, yetkili satıcılar ve tüketicilerden sağlanıyor. Özel artırmalarda araçlar Manheim Türkiye güvencesi ile devir süreli ve devir süresiz olmak üzere iki şekilde satılıyor. Manheim Türkiye, sorunsuz devir işlemlerini garanti altına alabilmek için tüm satış işlemlerini kendisi yürütüyor.

Manheim Türkiye, Özel Artırma Sistemi’nde yerli veya ithal 2. El motorlu araçlar için ekspertiz, fiyatlandırma, araçların özel artırma seanslarına katılımı için lojistik destek, alıcı satıcı arasındaki alım satım işlemleri için ödeme ve transfer hizmeti veriyor. Özel artırmalara sadece 2. el pazarında faaliyet gösteren galerilerin ve yetkili satıcıların katılmasına izin verilerek tüketici katılımının neden olduğu haksız rekabet engelleniyor. Özel artırmaya katılan araçlar için detay temizliği (iç- dış temizlik ve motor) hizmeti de veriliyor.

Manheim Türkiye hizmetleri marka kısıtlaması uygulamıyor. Özel artırmada satılan araçlar Manheim Türkiye güvencesi ile sunuluyor. Düzenlenen özel artırmalara çok sayıda şehirden üye satıcılar katılıyor.

Manheim Türkiye her marka ve her kategoriden otomobil üreticilerinin, bayilerin katılımına açık olduğu gibi, her markaya eşit mesafede duran bağımsız yaklaşımıyla da sektörde fark yaratmaya devam edecek.

Manheim dünyanın en büyük ikinci el otomobil yeniden pazarlama şirketidir. Kuruluş, yaygın operasyon merkezleri ve geliştirdiği teknoloji ürünlerinin katkısıyla, ikinci el bir aracın yaşam döngüsünün her aşamasını etkilemekte; ticari satıcılara ve bayilere araçlarının tam değerini elde etmeleri için yardımcı olmaktadır.

Manheim’ın operasyon merkezlerinde; araç yenileme, ekspertiz ve raporu, bayi finansmanı, nakliye ve araç tescil işlemleri de dahil olmak üzere bir çok hizmet verilmektedir. Manheim ikinci el araç satış teknolojisinde de liderdir ve kullandığı çevrimiçi araçlarla küresel düzeyde alıcılar ve satıcılar arasında bağlantı kurarak, dünyanın en büyük toptan pazarını oluşturmaktadır. 2008 yılında yaklaşık 10 milyon ikinci el araçtan oluşan satış envanterine sahip olan Manheim, toplam değeri 50 milyar doları aşan satış işlemine aracılık etmiştir.

Manheim’ın iştiraki olan kuruluşlar, boyasız ezik-çizik onarımı (Dent Wizard), oto kaporta onarımı ve hasarlı araçların yeniden pazarlanması gibi katma değer yaratan ürün ve hizmetler sunmaktadır.

Manheim, ABD’nin önde gelen medya gruplarından biri olan ve otomotiv sektörüne yönelik hizmetler geliştirip sunan Atlanta merkezli Cox Enterprises, Inc Grubu’nun şirketlerinden biridir.

Otomobilde Çizik Giderme
2015 Otomobil Vergileri (Motorlu Taşıtlar Vergisi)
Formula 1’de Kural Değişikliği
HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)
MINI Clubman Vision Grand Turismo