Chevrolet, Türkiye’de Araç Satışını Durdurdu

Chevrolet araç satışları durduruldu

ABD’li otomobil üreticisi General Motors (GM), Chevrolet medellerinin Türkiye de dahil olmak üzere tüm Avrupa’ daki satışlarını 2016’dan itibaren durduracağını duyurdu. Başkan Yardımcısı Steve Girsky, yaptığı açıklamada Chevrolet markasıyla Avrupa’ daki satışlarının 2015 yılı sonunda bitirilmesinin ardından kıta genelinde yine GM’e ait olan Opel, Vauxhall markalarına odaklanacaklarını belirtti. Steve Girsky markanın Avrupa’dan çıkma kararının halen uygulanmakta olan iş modelinin beklenen getiriyi sağlamaması ve Avrupa genelinde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle alındığını duyurdu. Avrupa genelinde otomobil satış hacminin daralması ve otomotiv endüstrisinde yaşanan büyük rekabet nedeniyle General Motors (GM) tarafından alınan karar Chevrolet markasının Avrupa’ dan çıkması ile sonuçlandı. Chevrolet ile ilgili alınan bu beklenmedik karar Chevrolet sahiplerini de endişelendirdi.

Chevrolet tarafından yapılan duyuru

Chevrolet yetkili servislerinin, Chevrolet araçları için servis hizmeti vermeye ve orijinal Chevrolet parçalarını tedarik etmeye devam edeceği belirtilmektedir. Chevrolet araçları ile ilgili yazılı garanti veya servis planlarının aynen devam edeceği ve söz konusu anlaşmanın hükümlerine uygun olarak tam olarak yerine getirileceği, Türkiye genelinde 66 yetkili servisin hizmet vermeye devam edeceği ve yaklaşık 2000 Chevrolet servis noktası Batı ve Orta Avrupa’da hizmet vermeye devam ederek, aracınızın gelecekte ihtiyaç duyabileceği servis, onarım ve garanti işlemlerini gerçekleştireceği Chevrolet tarafından belirtilmektedir.

Bazı sorulara karşılık Chevrolet tarafından yapılan açıklamada yer alan ilave bilgiler:
Ürün geri çağırma mektubu aldım. Ne yapmalıyım?
Lütfen mektupta belirtilen talimatları uygulayın ve yetkili servisinizle bir randevu ayarlayın. Size en yakın yetkili servisi bulmak için, lütfen Chevrolet web sitesindeki yer bulucuyu kullanın.

Chevrolet kaç yıl / ne kadar süre boyunca aracım için yedek parça tedarik etmeye devam edecektir?
Türkiye genelinde son yeni Chevrolet aracının satılmasından itibaren en az 10 yıl boyunca (2024 yılına kadar) Chevrolet araçları için Chevrolet orijinal parçalarını tedarik etmeye devam edeceğiz.

Chevrolet Avrupa’da yeni araç satışlarını neden durdurdu?
Son birkaç yıldır Avrupa’da otomotiv sektörünü etkileyen bazı olumsuz gelişmelerden dolayı, Chevrolet’nin ticari sonuçları kabul edilemez seviyeye gelmiştir ve bu şekilde devam edeceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, Batı/Orta Avrupa’da Chevrolet yolcu araçlarının satışını durdurma kararı alınmıştır. Ancak, Chevrolet Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu genelinde Chevrolet yolcu araçlarının satışına ve Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere dahil olmak üzere belirli Avrupa pazarlarında Corvette ve Camaro spor araçların satışına devam edecektir. Buna ek olarak, GM kilit bir bölge olarak Avrupa operasyonlarını sürdürecek ve gelecekte kaynaklarını Opel/Vauxhall markalarına yoğunlaştıracaktır.

Avrupa’da yeni araç satışlarının durdurulmasından sonra, Manchester United ile ortaklığınızı iptal etmeyi planlıyor musunuz?
Manchester United ile ortaklığımız küresel bir nitelik taşımaktadır ve Chevrolet markasını tüm dünyada tanıtmaya yardımcı olması bu ilişkiyi devam ettirmeyi planlıyoruz. Özellikle Chevrolet papyonunun Manchester United’ın yeni formasında bulunmasından gurur duyuyoruz.

Chevrolet’ in Türkiye’de ve Avrupa’ da araç satışını durdurma kararı beklenen bir karar olmamakla beraber, General Motors (GM) tümüyle Avrupa’ dan çıkmıyor. Yapılan açıklamalarda da belirtildiği üzere Opel/Vauxhall markalarının Avrupa’ da güçlenmesi yönünde stratejisini belirlemiş görülüyor.