Ford Ranger Raptor

Ford Ranger Raptor yüksek performans bekleyen pick-up tutkunları için tasarlanmış. Pick-up alanında dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Ford, sadece Kuzey Amerika pazarında sattığı F-150 Serisi ile onlarca yıldır satış rekorları kırarken, F-150’nın “Raptor” serisi, yüksek performanslı versiyonları da son senelerde adından en fazla söz ettiren modelleri oldu. Raptor efsanesi sadece F-150 ile sınırlı kalmayarak Ranger için de sunulmaya başlayarak aracın muhteşem kabiliyetleri “Raptor” adına yakışacak biçimde hiç olmadığı kadar performanslı, güçlü ve tasarım olarak da her zamankinden daha vahşi.

Ford Ranger Raptor 2,5 inçlik Fox Racing süspansiyonları sayesinde her koşulda en yüksek performanslı sürüşü garantiliyor. Bu süspansiyonlar, standart Ranger modellerine göre tekerleklere %30 daha fazla hareket imkanı sağlıyor. Eksiksiz alt koruma plakaları 2.3 mm kalınlığındaki yüksek dirençli çelikten üretilerek arazi şartlarında hemen her darbeden koruma sağlıyor. 17 inçlik alaşım jantlar, 285/70 R17 BF Goodrich lastikler, 28,5 cm’lik yerden yükseklik ve 85 cm’lik su geçiş performansı sayesinde Ford Ranger Rapor rakiplerine karşı önemli bir avantaj sağlıyor.

Ford Ranger Raptor 6 farklı sürüş moduna sahip. Baja, Spor, Çim/Çakıl/Kar, Çamur/Kum, Kaya Tırmanışı ve Normal ayarlardan birini seçtiğinizde en ileri teknoloji “Arazi Yönetim Sistemi” devreye giriyor ve keşfedilecek yeni rotalara kolaylıkla yol alıyorsunuz.

Bu modların adından nerelerde kullanılması gerektiği yeterince açıkken “Baja” modunu bilmeyenler için konuyu kısaca açıklayalım. Her yıl Baja California Yarımadası’nda düzenlenen bir arazi yarışı olan Baja, çok yüksek hızlı arazi sürüş yeteneğine sahip pilotlar ve donanımlı araçlarla gerçekleştiriliyor. Bu sürüş modunda araç 4H’ye alınıyor, elektronik kontrollü diferansiyel kilitleniyor ve gaz kontrolü çok daha keskin bir hale getiriliyor. Bir diğer dikkat çeken mod olan “Kaya Tırmanış” ise gaz ve şanzıman tepkilerinin çok hassas olmasını sağlıyor. “Kaya” moduna alınan Ford Ranger Raptor ile sarp kayalıkların üzerinden kolaylıkla geçebiliyorsunuz.

Okyanus Mavi ya da Kurşun Gri gövde renkleri sadece Ranger Raptor’a özgü. Xenon farları ve LED sis farları haricinde “Parlak siyah Raptor radyatör ızgarası”ndaki dev “FORD” yazısıyla iddiasını ortaya koyan araç, Ranger Raptor logolu yan basamakları, özel gövde kiti ve kalın ön çamurluklarıyla kendini belli ediyor. Ford Ranger Raptor’un sadece dış kabuğunda değil iç mekanında da özgün detaylar mevcut.

Raptor yazısı işlenmiş sportif koltuklar hem arazide hem de asfalt üzerinde çok başarılı bir yanal tutuş sağlıyor. Ayrıca sürücü koltuğu 8 yönde elektrikli olarak ayarlanabiliyor. Direksiyon simidinin en üst noktasındaki kırmızı renkli kılavuz çizgisi spor otomobillerin vazgeçilmezlerinden ve de yarış araçlarına gönderme yapan bir türden. Seçilebilir sürüş modlarının da izlenebildiği dokunmatik multimedya ekranı ise teknolojik dokunuşlardan sadece bir diğeri.

Tasarımıyla bu denli iddialı olan bir araçta yeni nesil 2.0 litrelik Ford EcoBlue dizel motor kullanılıyor. 213 PS güç ve 500 Nm torku ile adeta rakipsiz olan Ford Ranger Raptor, 10 kademeli otomatik şanzımanı sayesinde değişen koşullara zahmetsizce uyum sağlıyor. Üstelik bu şanzımana, direksiyon üzerindeki kulakçıklar sayesinde hükmedebilmek de mümkün. Küçük parmak hareketleriyle arazide uçarcasına ilerlerken “artı” ve “eksi” butonlarını kullanarak mutlak bir direksiyon hakimiyeti yaşayabiliyorsunuz.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Ford Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Ford Ticari Araç Kampanyası
Yeni Ford Focus
Ford Mustang
Ford Puma
Ford Kuga