Frankfurt Otomobil Fuarı 2017 | TOYOTA

Toyota, 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gelecek vizyonunun ilk detaylarını sergiledi. Toyota fuarda Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid’in çok daha yüksek güce sahip yeni konsepti C-HR Hy-Power Concept başta olmak üzere; Yeni Toyota Land Cruiser, Toyota Yaris’in spor performans odaklı modeli Toyota Yaris GRMN ve Toyota Auris’in yeni versiyonu Toyota Auris Touring Sports Freestyle ile göz doldurdu. Toyota, ayrıca pick-up pazarında son 50 yıllık üstünlüğünü temsil eden özel bir Toyota Hilux versiyonunu da fuarda tanıttı.

Performans odaklı hibrit: Toyota C-HR Hy-Power Concept
Toyota, 2016 yılından itibaren Türkiye’de üretilmeye başlanan ve tüm dünyada büyük hayranlık uyandıran Toyota C-HR modelinin yeni versiyonlarını otomobil tutkunlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda daha güçlü hibrit motora sahip Toyota C-HR Hy-Power konseptin tanıtımını ilk kez gerçekleştiren Toyota, aynı zamanda modelin etkileyici tasarımını da bir adım öteye taşıdı. Üretim modelindeki elmas mimari tasarımı geliştirilen yeni konsept, şimdi çok daha dikkat çekici bir görünüme kavuştu. Konsept araçtaki hibrit motor, üretim modelinde yer alan 122 HP güç üreten sistem etrafında şekillendi. Toyota’nın dünya çapında önderlik ettiği hibrit teknolojisini daha ileriye taşıma hedefi temel alınarak yapılan geliştirmeler sonucu daha fazla güç ve performans elde edildi.

Türkiye’deki Toyota C-HR Satışlarının yarısı Hibrit
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, fuarda yaptığı açıklamada 2017 yılının ilk 8 ayında 1932 adedi hibrit versiyon olmak üzere 3 bin 870 adetlik Toyota C-HR satışı gerçekleştirdiklerini belirterek “Toplam C-HR satışları içinde hibrit oranı yüzde 50’ye ulaştı. Bu orana ulaşmanın 3 yıl süreceğini düşünüyorduk. C-HR Hybrid’in satış oranı da Avrupa’da yüzde 77 civarında. Türkiye için daha fazla C-HR Hybrid alabilseydik yüzde 50’den daha fazla satardık. Bir başka konu ise şu ana kadar hibrit araç sahiplerinin genelde araçlarını satmadıklarını görüyoruz. Son üç senede hibrit araçlarını ikinci elde satışa çıkarmış kişi sayısının yok denecek kadar az olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu kişiler de araçlarını hızlıca ve değerinde satıyorlar” dedi.

Avrupa’da hibrit versiyonuyla birlikte % 77’lik satış oranı elde ederek yüksek bir popülerliğe ulaşan Toyota C-HR modeli Türkiye’de pazara sunulduğu 10 aylık süre içinde de 1.960 adeti hibrit versiyon, 3.629 adedi de benzinli olmak üzere toplamda 5.589 adetlik satışa ulaştı.

Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Dr. Johan Van Zyl de fuarda düzenlenen basın toplantısında, Avrupa’da 16 farklı hibrit modelinin yedi farklı hibrit güç ünitesiyle satışa sunulduğunu kaydetti. Zyl, dünya çapında da 11 milyon hibrit satışı gerçekleştirdiklerini kaydederek şunları söyledi; “Bu satışların 1.5 milyonu Avrupa’da gerçekleşti. Bugün her zamankinden çok daha fazla kişinin ilk tercihi hibrit haline geldiğini görüyoruz. Hibritler, Avrupa’da satışların % 40’ını oluşturuyor ve hatta Batı Avrupa’da % 50’ye yaklaşıyor. Bu da bizim, 2020’deki yüzde 50 hibrit satış hedefimize biraz daha yaklaştığımızı gösteriyor. Bu durum; çevreci otomobillerin ürün gamında yer almasıyla birlikte 2050 karbon emisyonlarını, 2010 yılına göre % 90 oranında düşürmemize yardımcı olacak.”Bu, Toyota 2050 Çevre Hedefleri’ne ulaşma konusunda ana unsurlardan birini oluşturuyor. Toyota ana modellerindeki hibrit satış oranı da oldukça yüksek. Toyota Yaris % 45, Toyota RAV4 % 52, Toyota Auris % 65 ve Toyota-C-HR % 77’lik hibrit satış oranına sahip.

65 Yıllık Miras Frankfurt’ta: Yeni Toyota Land Cruiser
Toyota’nın 1951 yılından bu yana kalite, dayanıklılık ve güvenilirlik konusunda simgesi haline gelen SUV modeli Land Cruiser, yeni haliyle ilk kez Frankfurt’ta ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Toyota Yeni Land Cruiser, modern ve daha dikkat çekici dış tasarımın yanı sıra, daha sofistike ve yüksek kaliteli kabiniyle üst düzey konfor sunarken, şimdi her türlü yol koşulunda dinamik yetenekleriyle de bir adım öne çıkıyor.

Toyota Yeni Land Cruiser’ın dış tasarımı da, aracın artan çevikliğini gösterecek şekilde tasarlandı. Modelin uzunluğu 60 mm uzayarak 4,840 mm’ye çıktı. Böylelikle sıra dışı bir manevra kabiliyeti elde edilirken, dönüş çapı ise sadece 5.8 metre oldu. Yeniden tasarlanan kaput, ön panjur, farlar, ön tampon, çamurluklar Toyota Land Cruiser’ın eşsiz tasarım mimarisini daha da geliştirdi. Yenilenen ön far ve arka stop grubu ise, aracın çekiliğini artırdı.

Toyota, Frankfurt’ta tanıtımını gerçekleştirdiği Yeni Toyota Land Cruiser modeli, üç farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak. 177 HP güç üreten 2.8 D-4D turbo dizel ile birlikte benzinli motor seçenekleri arasında 161 HP güce sahip 2.7 VVT-i ve 249 HP güç üreten 4.0 VVT-i yer alacak.

Sadece 400 adet üretilecek Toyota Yaris GRMN
Toyota’nın yoğun çalışmalarla sürekli geliştirmeye devam ettiği ve Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışan Toyota Yaris WRC’den ilham alan Yaris GRMN’nin en yenisi de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Standart modelden 24 mm daha alçak olan Toyota Yaris GRMN, 212 HP güç ve 250 Nm tork üreten 1.8 litrelik motoru kullanıyor ve segmentinin en güçlü modelleri arasında yer alıyor.

2015 yılından bu yana efsanevi Nürburgring Pisti’nde geliştirilen Toyota Yaris GRMN’nin üretimine 2018’in başında başlanacak ve Avrupalı kullanıcılar için sadece 400 adet üretilip satışa sunulacak. Gücünü altı ileri manuel şanzımanla ön tekerleklere aktaran Toyota Yaris GRMN, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 6.3 saniyede gerçekleştiriyor ve 230 km/s’lik maksimum hızı ise elektronik olarak sınırlandırılmış.

Toyota Hibrit Festivali
Toyota C-HR
Toyota C-HR ve Milla Jovovich
Toyota GT86
Toyota Fiyat Listesi