Hyundai CVVD Motor

Hyundai Motor Grubu, gelecekteki Hyundai modellerinde kullanılmak üzere yeni nesil turbo benzinli motorunu üretimini gerçekleştirdi. Hyundai’nin geliştirdiği yeni motorda öne çıkan en önemli özellik, dünyanın seri üretim ilk Sürekli Değişken Valf Süresi (Continuously Variable Valve Duration- CVVD) Teknolojisi. Bu yeni teknolojiye sahip ilk motor olan Smartstream G1.6 T-GDi, hem performansa hem de yakıt ekonomisine doğrudan katkı yapıyor.

Tamamen Hyundai tarafından geliştirilen valf kontrol teknolojisi, sürüş koşullarına göre valf açma ve kapama süresini düzenliyor. Böylelikle performansta %4 oranında artış sağlanırken aynı zamanda yakıt ekonomisinde de güncel motorlara göre yaklaşık %5 oranında iyileşme elde ediliyor. Ayrıca, Hyundai’nin yeni motoru egzoz emisyonlarını da %12 oranında azaltıyor.

Üretimini gerçekleştirdiği %100 elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıt hücreli elektrikli otomobillerin haricinde geleneksel içten yanmalı motorlarda da gelişim sağlayan Hyundai, özellikle performansı ve verimliliği artırmak için yakıt emme, sıkıştırma, supap açılma kapanma zamanlarında işleyişe ağırlık veriyor. Değişken Valf Kontrol Teknolojisi (CVVD), 90 km/s hızla giderken pistonlardaki giriş valfini aktif ediyor. Performansta herhangi bir kayıp olmaksızın, motorda oluşan basıncı azaltarak yakıt tüketiminin azalmasını sağlıyor. Düşük basınçlı egzoz gazı devridaimine (LP EGR) sahip motor, bu sayede motor tarafından yakılan azot oksit gazlarının bir kısmını yanma odasına döndürüyor. Böylelikle soğutma etkisi oluştururken emisyonu da azaltılıyor.

Yeni ünite kendini hızlı bir şekilde en uygun sıcaklığa çıkaran veya soğutan Entegre Termal Yönetim Sistemine de sahip. Hyundai’nin bir önceki nesil T-GDi motorunda 250 bar olan doğrudan püskürtme sisteminin basıncı, yeni CVVD motorda 350 bara ulaşıyor. Böylelikle motor sürtünmesi de %34 oranında azaltılıyor.

Yeni CVVD teknolojisiyle beraber motor gücünde de herhangi bir kayıp yaşanmıyor. İlk olarak Hyundai Sonata modelinde yer verilen bu yeni ünite 180 hp güç ve 265 Nm maksimum tork üretiyor. Hyundai’nin benzinli turbo Smartstream G1.6 T-GDi motoru, önümüzdeki yıllarda markanın SUV, hatchback ve sedan modellerinde de kullanılacak.

Hyundai Motor Grubu Araştırma ve Geliştirme Bölüm Başkanı ve aynı zamanda N Motorsport Takımı’nın önde gelen ismi Albert Biermann, yeni motor teknolojisi ile ilgili olarak, “CVVD motorun geliştirilmesi, Hyundai Motor Grubu’nun teknolojimizi nasıl kullandığımızı gözler önüne seriyor. Sürüş keyfi ve yakıt ekonomisi için bu tip yenilikçi çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Hyundai Yetkili Satıcılarından edinebilirsiniz.

Hyundai i30 N Line
Hyundai Tucson
Hyundai’nin Elektrikli Otomobil Hedefleri
Hyundai Yeni Elantra
Hyundai Fiyat Listesi