Hyundai Otomotiv Grubu

Hyundai Otomotiv Grubu
Hyundai Otomotiv Grubu, günümüzde motorlu araçlar üretimi, mühendislik, inşaat, gemi yapımı, çelik, petrokimya, makine, havacılık, elektronik ve finans gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Hyundai Ailesi’nin en büyük ve en önemli kollarından biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Hyundai Otomotiv Grubu’nun en büyük iştiraki, 1998 yılında satın alınan Kia Motors’tur ve üretim ile ürün anlamında birçok teknoloji paylaşımı gerçekleştirilmektedir. Hyundai Otomotiv Grubu’nun diğer iştirakleri arasında ise çelik üretiminde Hyundai Steel ve Hysco, inşaat alanında Hyundai Engineering, yedek parça alanında Mobis, lojistik destek konusunda Glovis ve Ar&Ge yatırımında NGVTek gibi önemli firmalar bulunmaktadır.

Hyundai Otomotiv Grubu, bugün 6 milyon adedin üstündeki araç satış hacmiyle dünyanın en büyük 5’inci otomotiv üreticisi konumunda bulunmaktadır.

Hyundai Motor Company
1967’de kurulan Hyundai Motor Company bugün otomotiv üretiminde Kore’nin tartışılmaz lideri, dünyanın ise önde gelen otomotiv üreticilerindendir. Şirket 60.000’den fazla personeli ile Hyundai Grubu’nun temel taşlarından birini teşkil etmektedir. Hyundai Motor Company’nin yılda 1.7 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip Ulsan fabrikası, dünyanın en büyük entegre otomotiv üretim tesisidir. 1995 yılında, yıllık 100.000 adet üretim kapasiteli ağır ticari araç fabrikası Jeonju, 1996 yılında ise yıllık 300.000 adet binek araç kapasiteli Assan fabrikası üretime geçmiştir. Talebin gelişimine paralel olarak Hyundai Motor Company Yulcheon’da yıllık 500.000 adet araç kapasiteli yeni bir fabrika kurmayı planlamaktadır. 1998 yılında Kia firmasının da satın alınması ile Hyundai, Kore otomotiv pazarının % 70’inden fazlasını elinde bulunmaktadır.

Hyundai 1974 yılında ürettiği ilk modeli “Pony”i 1976 yılının ilk yarısında Ekvator’a ihraç etmiştir. Kuruluşundan sadece 29 yıl sonra 10 milyonuncu aracın üretimini gerçekleştirilen HMC, 2004 yılında ise 10 milyonuncu aracının ihracatını yapmıştır. Hyundai Motor Company Kore’de bir çok ilke de imzasını atmıştır.

Bunların arasında Kore’nin ilk spor otomobili Scoupe (1990), hidrojen ile çalışan araç prototipi, düşük emisyonlu araç prototipi, elektrikli araç üretimi, ultra hafif aluminyum araç ve hibrid araçların üretimleri sayılabilir.

Hyundai Motor Company’nin Güney Kore’deki fabrikaları haricinde Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya’da global üretim merkezleri bulunmaktadır.

Hyundai’nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk üretim tesisi olan Hyundai Assan İzmit Fabrikası, Türkiye ve başta Avrupa olmak üzere yakın bölgelerdeki tüm pazarlar için 1997 yılı Temmuz ayından bu yana üretim gerçekleştiriyor.

“Pres, Gövde, Boya, Montaj ve Motor Montaj” olmak üzere 5 atölyeden oluşan fabrikada, 1.0 lt, 1.2 lt benzinli i10, 1.2 lt, 1.4 lt benzinli ve 1.4 lt dizel motor seçeneklerine sahip olan Yeni i20’nin üretimi gerçekleştiriliyor.

Bugüne kadar 1 milyonun üzerinde araç üreten Hyundai Assan Fabrikası’nda saatte ortalama 36 araç üretiliyor ve günlük toplam üretim yaklaşık 520 adedi buluyor. i10 ve i20 modelleri, başta İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin aralarında bulunduğu Avrupa ülkeleriyle birlikte Orta Doğu ve Kuzey Afrika dahil olmak üzere yaklaşık 40 ülkeye sadece Türkiye’den ihraç ediliyor.

Hyundai’nin İzmit’te üretilen i10 ve i20 modelleri, global üretim merkezleriyle aynı seviyede üretim kalitesini taşıyor. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’nin uygulandığı Hyundai Assan Fabrikası, 2012 yılında yapılan 382 milyon dolar tutarındaki yeni yatırım ile yıllık üretim kapasitesini 203 bin adede çıkardı.

Türkiye, Avrupa ve bölgenin en önemli üretim merkezlerinden biri haline gelen fabrika, aynı zamanda gerçekleştirdiği ihracatla ülke ekonomisine de büyük katkı sağlamış oluyor.

kaynak: Hyundai

Hyundai Kampanyaları
Hyundai i20
Hyundai Tucson
Hyundai Otomotiv Grubu
Otomobil Güvenliği