Hyundai ve Audi güçlerini birleştiriyor

Fuel Cell yakıt teknolojisinde Hyundai ve Audi güçlerini birleştiriyor
İki otomotiv devi Hyundai ve Audi, “Fuel Cell Hidrojen Yakıt Hücresi” teknolojisinde çapraz lisans anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, mevcut patentler dahil olmak üzere, geliştirilecek tüm yeni teknolojiler her iki marka arasında kullanıma hazır olacak.

Hyundai Motor Grubu (HMG) ve Audi AG, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçların (FCEV) bileşenlerini ve teknolojilerini kapsayan, uzun süreli bir çapraz lisans anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Yeni ortaklık kapsamında, dünyanın en büyük beşinci otomobil üreticisi Hyundai ve Alman premium otomobil üreticisi Audi, otomotiv endüstrisini daha sürdürülebilir bir geleceğe taşımak için ortak çalışmalar yapacak. Audi’nin bağlı olduğu ana şirket Volkswagen AG dahil olmak üzere, Hyundai’nin sahibi olduğu KIA markası da çapraz lisans anlaşmasıyla gelişmelerden yararlanmış olacak.

Hyundai ve Audi arasındaki ortaklık, FCEV pazarında daha fazla söz sahibi olmak adına büyük önem taşıyor. Koreli üretici ilk adım olarak, Hyundai ix35 FCEV’in yakıt pilini ve ayrıca yeni model olan NEXO’nun geliştirilmesinden elde edilen bilgi birikimini ve tecrübelerini Alman marka ile paylaşacak. Volkswagen Grubu’ndaki yakıt hücresi teknolojisinin geliştirilmesinden sorumlu olan Audi ayrıca, Hyundai’nin FCEV yedek parça tedarik zincirinden de tam olarak yararlanabilecek. Dünyanın ilk büyük yakıt hücresi aracı üreticisi olan Hyundai Motor Company, 2013 yılından bu yana SUV sınıfında gelişmiş hidrojen yakıt hücreli elektrikli modeller sunuyor ve dünya çapında 18 ülkede satış gerçekleştiriyor.

Bu yeni ortaklık ile ilgili görüşlerini dile getiren AUDI AG Teknik Geliştirme Kurulu Üyesi Peter Mertens, “Fuel Cell teknolojisi, elektrikli sürüşün en sistematik hali. Bu nedenle geleceğe yönelik, emisyon içermeyen premium mobilite adına teknoloji portföyümüzde önem kazanacak. FCEV yol haritamızda, Hyundai gibi güçlü ortaklarla güçlerimizi birleştiriyoruz” dedi. Hyundai Motor Company Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Euisun Chung ise, “Hyundai ve Audi ortaklığının, Fuel Cell yakıt hücreli araçların sağladığı vizyon ve çevremize karşı sorumluluğumuz açısından başarıya ulaşacağından eminiz” dedi. Hyundai Motor Group ayrıca, bu ortaklık ile yaratılacak yeni iş fırsatlarına da önem vererek rekabet gücünü artırmayı planlıyor. Önde gelen FCEV üreticisi olan Hyundai, böylelikle pil gelişimi, yedek parça, yazılım teknolojisi ve lojistik açısından da genişleme yoluna gidecek.

Hyundai’nin son FCEV modeli NEXO
Önceki nesil Hyundai Tucson FCEV’e göre daha hafif bir aktarma organına sahip olan Hyundai NEXO, 163 hp gücünde ve yakıt açısından çok verimli bir araç. Maksimum olarak 395 Nm tork değeri sunan ve sadece beş dakika içinde deposunu tamamen doldurabilen Hyundai NEXO, 0’dan 100 km/s hıza 9.5 saniyede çıkıyor. Ayrıca, 800 km menzie sahip olan NEXO, selefinden 169 km daha fazla yol kat edebiliyor.Hyundai NEXO’nun öncelikli hedefi Avrupa
NEXO’nun satışını ve payını özellikle Avrupa pazarında artırmayı hedefleyen Hyundai, bölgedeki yakıt ikmali yapılacak istasyonların yaygınlaşması için gerekli girişimleri yapmaya devam ediyor.

Hidrojen yakıt hücreli araçlar, tamamen elektrikli modellere göre iki önemli avantaja sahip. Birincisi daha uzun bir sürüş mesafesi, ikincisi de daha kısa yakıt ikmali süresi. Bu bağlamda Hyundai, Almanya’yı en umut verici pazarlardan biri olarak görüyor. Çünkü FCEV yakıt hücresi araçlar için ülke çapında 2025 yılına kadar 400 yakıt istasyonu kurulmuş olacak. Ayrıca ilerleyen yıllarda Fransa ve İsviçre’nin de etkili pazarlar olacağı bekleniyor.

Hyundai, Kore’de satışa başladı
Hyundai, anavatanı Güney Kore’de aracın satışına başladı ve ilk etapta 1061 adet NEXO ön siparişi aldı. Ayrıca aracın yaygınlaşması ve insanlar tarafından daha çok tercih edilmesine öncülük etmesi adına da kamuya özel teşvikli satışlar yapıldı. Araçlar, Ulsan ve Gwangju şehirlerindeki yerel yönetimlere yapılan özel törenlerle teslim edildi. Önceki jenerasyonlara göre daha hafif ve daha ferah bir kabine sahip olan Hyundai NEXO, Hyundai’nin büyümekte olan eko-araç portföyünün en son üyesi ve otomotiv sektöründeki en çeşitli güç aktarma organı dizilimine sahip CUV modellerden biri.

Hyundai KONA
Hyundai IONIQ
Hyundai Yeni i10
Hyundai Fiyat Listesi 2018
2018 Cenevre Otomobil Fuarı | Hyundai