İdeal Binek Lastik Özellikleri Nasıl Olmalı?

Özel araçlar için dizayn edilen lastikler arasında belirli farklılıklar vardır. Binek lastiği modelleri arasında her aracın özelliklerine uyum sağlayabilecek seçenekler bulabilirsiniz. Aracınızın jant çaplarına göre uygun olabilecek binek lastiklerini seçmeniz son derece önemlidir.

Boyutları öğrenebilmek için binek lastiğin üzerinde bulunan değerlere göz atabilirsiniz. Değerlerin her birinde farklı bir özellik temsil edilir. Lastik seçimini bu değerlere göre yaptığınız takdirde herhangi bir sorun yaşamamış olursunuz. Lastiklerde bazen sayılar ve harfler yer alır. Bu değerler jant çapı, taban genişliği, yanak yüksekliği ve hız ile yük endeksini sizlere ifade eder. Örneğin, üzerinde 195 yazan bir lastiğin taban genişliği öğrenilir, 60 yazan yerde yanak yüksekliği belirlenir ve inç olarak ifade edilen kısımda yer alabilecek bir rakam ise jant çapını sizlere gösterir. Ayrıca lastiğin değerlerinin son kısmında yer alan harfler azami olarak km/saat süratle gidileceği konusunda bilgi verir.

Jantın üzerinde H harfi yer alıyorsa bu lastikle en fazla 210 km/saat süratle gidebileceğiniz belirlenmiştir. Bu duruma lastik hız endeksi adı verilir. Harflerden önce gelen iki haneli rakamlar lastik yük endeksidir. Tekerlek başına düşen kilo burada ifade edilir.

Binek Lastik Modelleri

Binek lastikleri günümüzde birçok farklı türde üretilebilir. Yaz lastikleri ilk akla gelen seçenekler arasındadır. Bunun dışında mevsimlere uygun olabilecek şekilde dizayn edilen kış lastikleri de vardır. Lastiklerin çeşitleri arasında çapraz katlı, radyal ve tubeless ile tube-type gibi alternatifler vardır.

Çapraz katlı olan lastik modelleri yeni nesil teknolojilerden yararlanılarak tasarlanır ve sizlere sunulur. İplikleri ise birbiri üzerine çapraz olarak gelebilecek şekilde tasarlanır. Çapraz katlı olan lastikler aynı zamanda konvansiyonel lastik olarak da adlandırılır.

Radyal lastik modelleri en yeni lastik türlerindendir. Modern araçlarda genellikle bu tür binek lastiklerine yer verilir. Çapraz katlı modellerle karşılaştırıldıkları zaman daha kompleks yapıya sahip oldukları ortaya çıkar.

İç kısmında birden fazla tekstil materyali ve dönüş yönüne göre yerleştirilmiş tekstil içerikli iplikler bulunur. Kord yerleşimi çapraz olanlara göre dik açı olarak değil, yatay açı olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda radyal modellerin çaprazlara göre tekstil gövdeli ve çelik gövdeli gibi farklı türleri de vardır.

Binek Lastikleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Binek lastiklerinin değiştirilmesi için mevsim şartlarına bakılmalı ve kullanım süreleri kontrol edilmelidir. Lastiğin dış yüzeyindeki diş derinliklerinin azaldığını gözlemliyorsanız lastiğiniz değiştirmenizin vakti gelmiş demektir. Diş derinliği azalan lastikler  araç muayenelerinden de geçemezler. Lastikleriniz yeteri kadar aşınmadıysa dahi kullanım ömrünün en fazla 10 yıl olduğunu asla unutmamalısınız. 10 yılı aşan lastiklerde verimlilik düşer ve güvenliğiniz de olumsuz yönde etkilenmeye başlar.

Binek lastikleri jantlı ve jantsız olarak iki ayrı türde saklanabilecek yapıya sahiptir. Her iki türde de saklanabilecekleri alanların güneş, nem ve kimyasallardan uzak olması gerekir. Ayrıca lastiklerin zemin ile temas etmemeleri de önemlidir.

Jantlı lastikleri saklamak istiyorsanız dikey şekilde olmasına dikkat etmelisiniz. Dikey biçimde konumlandırılan jantlar lastiğe baskı uygulayabilir ve lastikleriniz balans tutmamaya başlayabilir. Jantsız olarak lastik saklamak için yatay veya dikey fark etmeksiniz lastiklerinizi konumlandırabilirsiniz. Binek lastikleri kullanım şartlarına göre zaman içerisinde kirlenebilir. Bu durumda renklerinde bozulmalar ortaya çıkabilir. Aracınızın olumsuz yönde bu olaylardan etkilendiğini düşünüyorsanız, temizlik işlemi için ideal olabilecek özelliklere sahip temizlik solüsyonlarını değerlendirebilirsiniz. Temiz bir bez yardımıyla ürünleri lastiğinize uygulayarak temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz. Periyodik olarak yapacağınız temizlikle sizler de lastiklerinizin kullanım ömrünü de uzatabilirsiniz.