İkinci El Araç Satışına Sınırlama

Bir yıl içinde kaç araç alım satımı yapılabilir ? Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılacak düzenleme ile vatandaşlar tarafından yapılan ikinci el araç satışı yılda üç ile sınırlı kalacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılması planlanan düzenleme kapsamında vatandaşlar yılda 3’ten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el araç satışı gerçekleştiren işletmeler, taşıta ilişkin ekspertiz raporu alacak ve bir kopyasını alıcıya teslim edecek. Ayrıca, 10 yaş veya 200.000 kilometrenin altındaki taşıtların motor ve şanzıman gibi önemli parçalara, satışı yapan veya satışa aracılık eden işletmelerce garanti verilecek.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı” hazırlandı. Taslağa göre, ikinci el araç ticaretinin yalnızca bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılması hedefleniyor. Yeni düzenlemeye göre vatandaşlar bir yılda üçten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el araç ticareti yapmayan esnaf ve sanatkarlar ile tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin ise bir yıl içinde 3’ten fazla ikinci el araç satışı yapabilmeleri, bu araçların en az 3 yıldır kendileri adına tescilli olması şartına bağlanıyor. Bu sayede ikinci el taşıt ticaretindeki kayıt dışı faaliyetler ile vergi kayıplarının önüne geçilmesi planlanıyor.

İkinci el araç satışlarını düzenleyen yeni taslakta, satışa sunulan taşıtın üzerinde, taşıtı tanıtıcı bilgilerin yer aldığı “tanıtım kartı” bulundurulması öngörülüyor. Ayrıca, işletmeler satılacak taşıta ilişkin ekspertiz raporu alacak ve bir kopyasını alıcıya teslim edecek. Böylece tüketiciler, taşıtın durumuna ilişkin tüm bilgilere sahip olabilecek, bu bilgilerin gerçek olup olmaması konusunda endişe yaşamayacak.

İkinci el araçlara garanti
10 yaş veya 200.000 kilometrenin altındaki taşıtların motor ve şanzıman gibi önemli parçaları, satışı yapan veya satışa aracılık eden işletmenin garantisi altında olacak. Söz konusu garanti, satıştan itibaren 6 ay veya 10.000 kilometre boyunca geçerli olacak. Garanti süresinde oluşan arızalar, işletme tarafından 3 ay içinde giderilecek ve araç sahibine arıza süresince kullanılmak üzere ücretsiz ikame bir taşıt verilecek.

Vatandaşlar tarafından “galeri” olarak adlandırılan ikinci el taşıt ticareti yapılan işletmelerin, toplu iş yerlerinin ve ikinci el araç pazarlarının da düzenleme ile fiziksel şartları belirlenecek. Söz konusu işletmelerin taslakta belirtilen şartları taşıyıp taşımadıkları kontrol edilecek. Şartları taşımadığı belirlenen işletmelere ruhsat verilmeyecek.

Noterler tarafından ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal eden işletmeler adına yapılan satışlarda yetki belgesi, vekaleten yapılan satışlarda ise satış sertifikası ve adına satış yapılan işletmenin yetki belgesi aranacak. Bu belgeler olmadan satış yapılamayacak. Vatandaşlarca bir yıl içinde asaleten veya vekaleten yapılan üçüncü satıştan sonraki satışlarda ise yetki belgesi ve satışı yapan kişi adına düzenlenmiş satış sertifikası aranacak. Söz konusu belgeler olmadan satış gerçekleştirilemeyecek.

Diğer yandan taslakta ikinci el araç ticareti yapacakların her bir işletmesi için yetki belgesi alma zorunluluğu gerekecek. Yetki belgesi alınabilmesi ise ilgili kişilerin medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması, müflis olmaması, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm almaması ile satış sertifikasına sahip olması şartlarına bağlanıyor. Söz konusu belgenin alınmasında, ikinci el taşıt ticaretinin yapıldığı işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri yetkili olacak. Bu işletmelerde çalışan satış personellerine de gerekli eğitim ve sınav şartlarını sağlaması koşuluyla “satış sertifikası” alma zorunluluğu getirilecek. Taslak, ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen görüşlerin değerlendirilmesinin ardından en kısa sürede yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilecek.

Konu ile ilgili Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan şunları ifade etti; “Yönetmelik ile ikinci el araç satışlarında hiçbir şekilde düşüş yaşanmayacağı gibi, tüketiciler açısından daha güvenilir bir hizmet sunacak düzenlemeler gerçekleşmiş olacak. TOBB Otomotiv Sektör Meclisi’nde OYDER olarak katıldığımız çalışmalarda, yaşanan bazı sorunların önüne geçilebilmesi ve tüketicinin önemli faydalar sağlayabilmesi için önerilerde bulunduk. Yapılan bu düzenleme ile de tüketiciler güvenilir bilgiler ve kaliteli hizmet ile ikinci el araç alabilecekler.

Yönetmelik kapsamında yapısal olarak birtakım düzenlemeler gelecek. Artık tüketiciler daha iyi şartlarda hizmet alabilecek. Bugüne kadar da satılan araçlara bir garanti zorunluluğu vardı, ancak içeriği belirsizdi. Şimdi bu yönetmelik ile beraber garanti konusu da netleşecek. Tüketici, satın aldığı araca nasıl bir garanti uygulanacağını, süresini ve detaylarını bilecek. Ayrıca, ikinci el araçlarda ekspertiz raporu da zorunlu olacak.”

OYDER Başkanı Gülan, uzun zamandır Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan ve takip edilen konulardan birinin bir yıl içinde 3 adetten fazla satış yapan ve vergi mükellefi olmayan araç sahiplerinin satışları olduğunu söyledi. Burada yeni bir düzenleme olmadığına ve her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının aracını istediği gibi alıp satmaya devam edeceğine işaret eden Gülan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bu durumun kayıt dışı ve tüketiciler açısından riskli bir ticaret haline dönmemesi için kontrol edilebilmesi amacıyla yılda 3 adetten fazla satış yapan kişiler bir vergilendirme sistemine dahil oluyorlar. Bu durum aynen devam edecek. Dolayısıyla satışlara etkisi anlamında çok büyük bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Ama şunu belirtmek isterim ki, burada amaç, satıştan ziyade ikinci el ticaretinin düzenlenmesidir. Tüketicinin mağdur olacağı bazı olumsuz durumların önüne geçilecek ve güvenli ikinci el alışveriş yapılmasını sağlayacak bir düzenlemedir ki bundan da böyle bir fayda sağlanabilir.”

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök de düzenleme sayesinde tüketicinin ikinci el araçta daha güvenerek alışveriş yapacağını söyledi. İkinci el otomotiv piyasasının hareketleneceğini ifade eden Özkök, şöyle konuştu: “Belki ilk etapta hacim anlamında düşüş yaşanabilir. Çünkü regülasyonun bir uyum süreci var. Ama o uyum süreci tamamlandıktan sonra uzun vadede olumlu etkileyecektir. Neticede bu işi artık profesyonelleri yapacak. Gerçekten ikinci el ticaretini yapan profesyonel firmalar ya da bütün otomotiv bayileri bu işin içinde olacaklar. Dolayısıyla tüketici, çok daha güvenilir bir altyapıyla gelip alışverişini, ticaretini yapabilecek.

Kısa vadede adet düşüşü olabilir, bu sıfır otomobile de yansıyabilir ama ikinci el, uzun vadede çok daha sağlıklı ve sağlam bir yapıda yürüyecek. İkinci elin hareketlenmesi demek, sıfır araç ticaretinin de hareketlenmesi demek. Toplam otomotiv pazarına da uzun dönemde pozitif yansıması olacaktır. Biz her zaman regülasyon olsun, merdiven altı işler olmasın diyoruz. Bu sadece ikinci elde değil, kiralama sektöründe, otomotiv satışlarında ve finansalda da aynı şekilde.”

2. El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Otomobil Tavsiyesi
Sürücüsüz Otomobiller
Otomobilde Renk Tercihi
En Çok Satan Otomobiller