İkinci El Otomobil Fiyatları

İkinci el otomobiller için fiyat belirlenirken en önemli referans noktasını yine sıfır km otomobillerin fiyatları belirliyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen yeni ÖTV düzenlemesi ve döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle artan sıfır araç fiyatları ikinci el otomobil fiyatlarının da yükselmesine neden olmuştu.

2017 yılının ilk çeyreğinde ikinci el otomobil fiyatları yaklaşık aynı düzeyde kalırken, 2017 model sıfır otomobillerin showroomlarda yerini almaya başlamasıyla beraber, 2017 model sıfır otomobil fiyat listeleri, 2. el araç fiyatlandırmasını da etkilemeye başlayacaktır.

Çelik Motor Genel Müdürü Özgür Maraş, ikinci el araç pazarında, bu sene alım satımın daha fazla olması dolayısıyla 6 milyona yakın aracın el değiştirmesinin beklendiğini söyledi.
ÖTV ve kur artışlarının fiyatlara yansımaya başlaması nedeniyle talebin yöneldiği ikinci el araç pazarında, bu sene alım satımın geçen yıllara oranla daha fazla olması dolayısıyla 6 milyona yakın aracın el değiştirmesi bekleniyor.

“Biz ikinci ele talebin artacağını düşünüyoruz.” diyen Maraş, “Çünkü hem ÖTV hem de döviz kuru artışlarından dolayı yüzde 20’lerin üzerinde artışlar olacak birinci el fiyatlarında. O nedenle Türkiye’de ailenin bineceği bir araba 100 bin liranın üzerinde rakamlara çıktığı için bu sene ikinci ele talep artacaktır.” ifadelerini kullandı.

Maraş, Türkiye pazarının, otomotiv pazarının ortalama 1 milyonluk bir pazar olduğunu, ikinci elin ise bunun 5-5,5 katını bulduğunu belirterek, “Yani 5-5,5 milyon ikinci el ticareti oluyor. Dolayısıyla Türkiye’de asıl büyük pazar, ikinci el pazarıdır. Birinci elin 5 katı büyüklüğünde.” dedi.

İkinci elde yılda ortalama 5-5,5 milyon el değiştirme olduğunu, bu sene ise bu rakamın daha yüksek olabileceğini belirten Maraş, “Birinci el araçlar zam göreceği, fiyatlar artacağı için ikinci ele talebin artacağını düşünüyoruz. Bu sene 5,5 milyonun üzerinde bir ikinci el rakamı göreceğiz, 6 milyona kadar gidebilir.” diye konuştu.

Maraş, ikinci el pazarında 50 bin liranın altındaki araçların çok talep gördüğünü hatırlatarak, şunları kaydetti:

“İnternette, özellikle bazı sitelerde yoğun ikinci el ilanları var ama hala ciddi bir galeriden ikinci el satışı var Türkiye’de. Çünkü orada internetteki fiyatlara baktığınız zaman yüzde 7-8 civarında farklılık var. Galeride internetteki fiyatların altında. Türkiye’de 18-20 bin galeri var. Çok fazla galerisi olan bir ülkeyiz. Hala galerilerde epey bir ikinci el ticareti dönüyor.”

Bunun yanında; Otomotiv markalarının yöneticileri, 2016 model stoklarında sona gelinmesi ve kur artışları nedeniyle 2017 model araçlarda yüzde 20’ye varan zam olacağı iddialarını gerçekçi bulmadıklarını bildirdi.
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, geçen aylardaki kur artışlarının otomobil fiyatlarına zaten her ay küçük küçük yansıtıldığını ifade etti.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş ise sektörde 2017 modellere yönelik fiyat ayarlamalarının zaten yapıldığını belirterek, bu aşamadan sonra da talebin kurlardaki gelişim ile ülkedeki diğer ekonomik ve siyasi konjonktürden nasıl etkileneceğine bakılacağını dile getirdi.

Bu yılın özellikle ocak ve şubat aylarında ağırlıklı olarak ÖTV ve kur artışlarının çok yansıtılmadığı 2016 model araçların satıldığını, mart ayında da 2017 modellerin devreye girmeye başladığını anlatan Çağdaş, “Sektörde fiyat ayarlamalarının çok büyük ölçüde yapıldığını ve bittiğini düşünüyorum. Şu anda fiyat artırımıyla ilgili herhangi bir planımız yok.” değerlendirmesinde bulundu.

2017 yılında otomotiv endüstrisine destek verilmesinin de gündeme gelmesi, henüz bu desteğin kapsamı hakkında detaylı bilgi verilmemiş olmasına karşın yapılacak düzenlemelerin 2. el otomobil piyasasını da etkilemesi sürpriz olmayacaktır.

Otomobil Tavsiyesi
2. El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Dizel mi Benzin mi ?
Otomatik Vitesli Araç Satışı Arttı
Dünya Otomotiv Üretimi