İkinci el otomobil satışları

İkinci el otomobil satışları 2017 yılında arttı
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, yılbaşında artırılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ve dövizdeki kur farkı nedeniyle sıfır araç pazarındaki daralmanın devam ettiğini, ikici el araç piyasasında ise hem satışların hem de fiyatların yükseldiğini belirtti.

Erkoç, yaptığı açıklamada, Otomotiv Sanayi Derneğinin verilerine göre sıfır otomobil satışlarının bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 9,6 azalarak 305.924’e, toplam taşıt satışlarının da % 9 düşüşle 410.609’a gerilediğini kaydetti. İkinci el araç piyasasında ise hareketlilik yaşandığını belirten Erkoç, Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre Ocak-Mayıs döneminde 2016 yılının aynı dönemine göre satışlarda % 6,4 artış gerçekleşerek 2.087.708 aracın satıldığını bildirdi. Erkoç, sıfır araçlarda yılbaşında artırılan ÖTV oranları ve dövizdeki kur farkının fiyatları yükselttiğini, bu piyasadaki daralmanın ikinci el araca yönelimi getirdiğini vurguladı. Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) ve otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi’nin Yönetim Kurulu Başkanı da olan Erkoç, ikinci el araç piyasasında hem satışların hem de fiyatların arttığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “İkinci el piyasada satılan arabayı aynı paraya yerine koyamıyoruz. Mesela bahardan itibaren satışlarda % 10-15’lik artış söz konusu. Bahar aylarında 50.000 TL olan araçlar bugünlerde 55.000 TL-60.000 TL civarında. Tahminlerime göre bu durum 1-2 ay daha sürebilir. Yıl sonuna doğru sıfır otomobil fiyatlarında gerileme olursa, ikinci el otomobil fiyatları da düşer. Sıfır araçta yeni kur ve ÖTV farkıyla araçlar gelirse fiyatlar gerilemez, aksine yükselir. Araba alacaklar için şu an tam zamanı.” Erkoç, ikinci el araç satışlarının tatile ve memleketine gidenlerin artmasından dolayı oto galerileri ve bayilerde genelde Mart-Temmuz aylarında yükseldiğine işaret ederek, Eylül-Ekim aylarında da vatandaşlardan araçlarını satanların arttığını anlattı. 2017 yılında ikinci el otomobillerin artan satışları nedeniyle markalar da ikinci el araçlarında sıfır faizli kredi kampanyalarıyla finansman imkanı sağlıyorlar.

Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, pazar verilerine bakıldığında sıfır araçtan ikinci el oto pazarına bir talep kayması olduğunun açıkça gözlendiğini belirtti. İkinci el pazarındaki hareketliliğin özellikle Kurban Bayramı öncesi arttığına dikkati çeken Denizaşan, “Yaz aylarının girmesiyle geçici olarak durgunluğa giren pazar, bayram öncesi her zamanki hareketliliğini yaşıyor. Pazarın, okulların açılmasının etkisiyle sürekli bir canlılık göstereceği de görülüyor.” dedi.

DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan da 2016’nın son aylarında ÖTV oranlarında yapılan düzenleme ve kurlardaki yükselişin sıfır araç fiyatlarında neden olduğu artışın 2017 yılında kademeli olarak ikinci el araç fiyatlarına yansıdığını söyledi. Müşterilerin araç alma isteğinin azalmadığını fakat daha düşük fiyatlı ve ekonomik araçlara yöneldiğini aktaran Gündoğan, ayrıca garantili araçlara ilginin arttığını söyledi.

En Çok Satılan Otomobiller
Otomobil Tavsiyesi
2. El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İkinci El Otomobil Garanti Zorunluluğu
Otomobil Dünyasında Yenilikler