Kamu Bankalarının Düşük Faizli Taşıt Kredisi Kampanyaları

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın Yıl Sonuna Özel Düşük Faizli Taşıt Kredisi Kampanyaları

Üç kamu bankası otomotivde yerli üretime özel taşıt kredisi paketleri hazırladı. Ekim ayından itibaren uygulanmaya başlayacak olan kampanya yıl sonuna kadar geçerli olacak.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, 3 kamu bankası yerli üretimi desteklemek amacıyla Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile iş birliği gerçekleştirdi.

İş birliği kapsamında Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri hazırlandı. Böylece firmalarla yapılan anlaşmalar ile Türkiye’de üretilen binek ve ticari taşıtların alımında uygulanan kredi faizleri düşürüldü.

Hazırlanan otomobil kredi paketleri doğrultusunda, fiyatı 50 bin TL ila 120 bin TL arasında bulunan sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vade için aylık faiz oranı yüzde 0,49-0,69 bandında uygulanacak.

Fiyatı 72 bin TL ila 120 bin TL arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlarda ise 30-60 ay vadeli kredi; aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile kullanılabilecek.

Taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmakla birlikte kampanyanın otomotiv sektörüne de önemli bir hareketlilik getirmesi hedefleniyor. Kampanya, 1 Ekim-31 Aralık 2019 döneminde geçerli olacak.

Yeni Kampanya Örnek Hesaplama:
30 ay vade ile alınan 120 bin lira taşıt kredisinde toplam avantaj 23.285 TL. Aylık ödemeler 777 TL düşüyor.
Mevcut kredi faizi olan yüzde 1.43 ile 30 ay vadeyle 120 bin lira çekildiğinde aylık ödeme 5151 TL… toplam ödeme 154.531 TL
Yüzde 0.49 ile aynı vadede aynı tutar kredi alınırsa aylık ödeme 4374 TL. Toplam ödeme 131.246 TL.

Bu örnekte 120 bin lira kredi alan bir tüketici 30 ayda toplamda 23 bin 285 bin lira az ödemiş olacak. Bu da aylık taksitlere 766 liralık avantaj olarak yansıyacak.

Kamu bankalarının Ekim başından 2019 yılı sonuna kadar uygulamayı planladığı düşük kredi faizi oranları otomotiv sektörünü hareketlendirecek. Yıl sonu satış tahminleri 400 binlerden 450 binlere yükseldi.

Kamu bankalarının taşıt kredisi kampanyasında anlaşmalı otomotiv firmaları

Binek araçlarda; Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais, Toyota
Ticari araçlarda: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa, Otokar, BMC, Mercedes

Yıl sonu kampanya fırsatlarından yararlanarak 0 km otomobil almayı planlayanlar, kamu bankalarının sağladığı düşük faizli otomobil kredilerinin hangi modellerde geçerli olduğunu merak ediyorlar.

Kampanya dahilinde yer alan otomobil markaları, müşterilerinin hangi modellerde kamu bankalarının sağladığı düşük faizli kredi imkanından faydalanabileceklerini Ekim 2019 kampanyalarıyla açıklıyorlar.

Toyota taşıt kredisi kampanyası

Toyota 2019 yılı son çeyreğine özel bir otomobil kampanyası ile giriyor. Toyota, kamu bankaları ile birlikte yerli üretim araçları desteklemek maksadıyla hayata geçirilen taşıt finansmanı kampanyası kapsamında 50.000 TL, 36 ay vade ve %0,69 faizli finansman kampanyasını uygulamaya aldı.

Yıl sonuna kadar devam edecek olan kampanyaya Türkiye’de üretilen Toyota Corolla Flame, Corolla Passion ve tüm Toyota C-HR modelleri dahil olacak. Temmuz ayından bu yana kampanya kapsamındaki modellerde fiyat artışı yapmayan Toyota, Ekim ayında da aynı fiyatları müşterilerine sunmayı sürdüreceğini açıklıyor.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt da 1 Ekim 2019 tarihinde başlayıp 31 Aralık 2019’a kadar devam edecek faiz indiriminin otomotiv sektörünü son çeyrekte hareketlendireceğini bildirdi. Bozkurt şunları söyledi: “Hatta bayilerimizden aldığımız bilgilere göre bu kampanyanın olumlu ektilerini şimdiden görmeye başladık. Markalar farklı modellerine göre farklı oranlarda bu kampanyaya dahil olacaktır. Toyota olarak farklı modellerimiz için yaptığımız çok cazip kampanyalar ile biz de bu kampanyada yer alacağız. Bu konuda geniş kapsamlı ve müşterilerimizin yararına olacak şekilde hazırlanıyoruz. Toyota olarak “0” finansman oranını biz şimdiden devreye aldık. Bazı modellerimizde devreye aldığımız “0” finansman oranı ile birlikte kamu bankalarının sunduğu yüzde 0,69 cazip finansman oranına denk bir oranı biz de yarından itibaren müşterilerimize sunmaya başlıyoruz. Ayrıca Ekim ayında fiyatlarımıza zam yapmayacağız.”

Fiat, kampanyaya hem otomobil hem ticari araçla katılıyor

Kampanyanın 1 Ekim 2019 tarihinde başladığı belirtilen açıklamada, Fiat’ın bu özel taşıt kredisi kampanyasına hem otomobil hem de ticari araç modelleriyle katılan tek marka olduğu aktarıldı.

Kampanya kapsamında, Fiat’ın Doblo ve Fiorino modellerini tercih eden tüketicilerin 120.000 TL tutar ve 60 aya kadar vadeli taşıt kredisine %0,49 faiz oranıyla sahip olabileceği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Üç bankadan kullanılabilecek bu avantajlı koşullara, Egea Sedan, Egea HB ve Egea SW modellerini tercih eden tüketiciler ise 120.000 TL’lik tutar ve 30 aya kadar vade seçeneğiyle yine %0,49 faiz oranıyla ulaşabilecek. Sunulan kredi koşulları yerine araçlarını peşin olarak satın almayı düşünen tüketiciler ise Fiat bayilerinde yine oldukça avantajlı nakit ödeme fırsatlarından yaralanabilecek. Fiat Egea’ya ekim ayı boyunca 76.400 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olunabilecek.”

Renault Clio HB, Clio Sport Tourer ve Megane Sedan Devlet Teşvikli 0,69% faiz fırsatıyla

Renault Clio HB, Clio Sport Tourer ve Renault Megane Sedan Ekim ayına özel Devlet Teşvikli 50.000 TL, 36 ay 0,69% faiz fırsatıyla satışa sunuluyor.

Belirtilen 50.000 TL 36 ay % 0,69 faiz oranı kampanyaya katılan kamu bankalarında Halk Bank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve tüm yerli üretim Renault Clio HB, Renault Clio Sport Tourer ve Renault Megane Sedan model araçlar için geçerlidir. Kredi kullanımı finans kuruluşunun onayına bağlıdır. Kampanyada 12/12/2017 tarih ve 30268 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan BDDK Yönetmeliği gereği taşıt kredilerine ilişkin sınırlamalar geçerlidir.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş düşük faiz kararının ülkemize ihracat, üretim ve istihdam açısından en yüksek katma değeri yaratan otomotiv sektörüne verilen önemli bir destek olduğunu belirtti.

Çağdaş, “Merkez Bankası’nın faiz indirim adımını takiben açıklanan bu paket, iç pazarı canlandıracak ve finansmana erişim kolaylığı sağlayacak. Faiz oranlarının düşmesinin çok önemli olduğunu her platformda dile getirdik çünkü Türkiye’de satılan her 100 otomobilin asgari 60’ı kredi ile satılıyor. Bu yüzden kredi faizlerinin tüketicinin finanse edebileceği aylık ödeme seviyesine gelmesi çok memnuniyet verici bir gelişme. Bu gelişmenin 2019 yılı toplam pazarının 450.000 seviyesine taşıma olasılığı yüksek “dedi. Otokoç Yönetim Kurulu Üyesi Görgün Özdemir kararın satışları hareketlendireceğini ancak uygulama prensiplerinin süratle hayata geçmesi gerektiğini  vurguladı. Uygulamının ekim başında başlamasının eylül ayının son günlerindeki satışları olumsuz etkileyeceğini söyleyen Özdemir, “Türkiye’de yaklaşık bin kadar yetkili satıcı var. Hepsi sadece yerli araç satmıyor. Geri kalanlara da destek verilebilirse çok daha yararlı olacak” diye konuştu.

Isuzu ticari araç müşterilerine uygun ödeme koşulları sağlayacak

Anadolu Isuzu, devlet katkılı kampanyası ile ticari araç müşterilerine yeni uygun ödeme koşulları sağlayacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Isuzu, hayata geçirdiği kampanya ile ticari araç satın almak isteyenlere birbirinden cazip ödeme koşulları sunuyor.

Kamyon, kamyonet modellerinin yanı sıra Türkiye’nin tek yerli pick up’ı olan D-Max ve midibüs, otobüs modellerinin de dahil olduğu kampanya kapsamında müşterilere Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan %0,59 ile %0,69 faiz oranları ile 48 ay vadede ödeme olanağı sunuluyor.

2019 sonuna kadar sürecek kampanya kapsamında Isuzu midibüs ve otobüste 250.000 TL’ye %0,69, kamyon ve kamyonette 120.000 TL’ye %0,59, pick-up’ta 84.000 TL’ye %0,69 faiz oranları ile 48 ay vadede ödeme koşuluyla ticari araç satın alınabiliyor. Kampanya ile ayda 2.898 TL’ye kamyon, 2.078 TL’ye pick up ve 6.185 TL’ye de midibüs satın almak mümkün olabilecek.

Hurda İndirimi Ne Zaman Bitiyor
Sıfır Otomobil ÖTV İndirimi
Araba Alırken Renk Seçimi
Otomobil Tavsiyeleri
Otomobil Satışlar