Kaskoya yüzde 30 zam

Sigorta Bilgi Merkezi verilerine göre trafik sigortası fiyatları Kasım ayından bu yana % 10 oranında zamlandı. Trafik sigortasında yaklaşık ortalama fiyatlar 597 TL’den 660 TL’ye yükseldi.

Döviz kurlarındaki yükseliş sigorta sektörüne olumsuz yönde yansıyor. Nisan ayından bu yana % 32 artan dolar kuru trafik sigortası ve kasko maliyetlerini özellikle yedek parça fiyatları nedeniyle etkiliyor. Hasar alan otomobillerin hasar maliyetleri artınca bu sigortacıların maliyetlerine yansıyor. Kurdaki artış ile özellikle de kasko sigortasında önemli fiyat değişikliklerini gündeme getiriyor.

Şimdiden % 5 civarında bir yükseliş ile karşı karşıya kalan araç sahiplerini önümüzdeki günlerde % 15 ile % 30 arasında bir ek fatura bekliyor. Sigorta fiyatlarının her yıl enflasyon oranı olan % 10’lar civarında arttığını hatırlatan Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, “Şimdi dövizdeki yükselişle % 30’a kadar prim artışı bekliyorum. Ancak rekabetten dolayı ve trafik fiyatlarının artmış olması nedeniyle vatandaşlar her iki sigortayı yaptırmakta zorlanıyorlar ve şirketler de fiyat geçişi yapamıyorlar. Bu nedenle artış sınırlanabilir. Ancak her koşulda kasko sigortasına minimum % 15 etki yapabilir. Trafik sigortasında ise asıl dinamik bedeni hasar. Geçen yıl da fiyatlar arttığı için trafikte bir artış beklemiyorum. Ancak bu durum trafikte fiyatların düşmesini yavaşlatır” dedi.

Ortalama kasko sigortası fiyatı 1.000 TL’yi bulduğu için % 30’luk artış ortalamayı 1.300 liraya yükseltecek gibi görünüyor. Eureko Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Süha Çele de şirketlerin primlere şimdiden % 5 civarında zam yaptığını, kurdaki artışın kalıcı olması durumunda maliyet artışının fiyatlara yansıyacağını belirtti. Kur artışının sigorta sektörüne zararı eğer % 30’luk artış kalıcı olursa yaklaşık 2 milyar TL civarında olacak.

Türkiye Sigorta Birliği verilerinden yola çıkılarak yapılan hesaba göre sigortacılar 2016’da zorunlu trafik sigortasında yaklaşık 2.6 milyar TL maddi tazminat ödedi. Kur artışı bu tutarı 794 milyon TL etkileyecek. Kaskoda ise 4.1 milyar TL bir maddi hasar ödemesi söz konusu. Kârdaki artışın yansıması ile bu rakam da 5.2 milyara tırmanacak. Yani sigorta şirketlerinin cebinden 1.2 milyar TL daha fazla para çıkacak. Toplamda 2 milyar TL artışın büyük bölümü de primlere yani otomobil sahiplerine yansıyacak.

Kaynak: HT|Ekonomi

Araç Muayene Ücretleri
2017 Trafik Cezaları
Otoyol ve Boğaz Köprüleri Geçiş Ücretleri 2017
ÖTV Zammı
Araç Muayene Öncesi Yapılacaklar