Kendi Kendine Sürülen Araba (Self-Driving)

Kendi kendine sürülen araba yakın tarihte seri üretime geçebilecek mi?

Coğrafi Bilgi Sistemlerinde özellikle son 10 yılda yaşanan gelişmelere baktığımızda, bu durumun otomotiv endüstrisine yansımalarını uzaktan algılama ve navigasyon sistemlerindeki gelişmeler ile görebiliriz. Günümüzde navigasyon sistemleri otomobillerde donanım opsiyonları ile sunulduğu gibi ayrı bir navigasyon cihazı, entegre GPS ve GPRS özellikleri bulunan tablet ve akıllı telefonlar ile de  kullanılabilmektedir. Kullanımın yaygınlaşması beraberinde haritaların daha sık ve detaylı güncellenmesine ve navigasyon sistemlerinin daha uygun fiyatlara ulaşmasına neden olmuştur.

Son birkaç yılda kendi kendine park edebilen arabalar pek çok otomobil markasının model serilerinde görülmekte ve bir sonraki adım olan kendi kendine sürülen arabalar konusundaki çalışmalar daha detaylı olarak duyurulmaktadır. Otomobil markaları kendi kendine sürülebilen araba konusunda araştırmalarını hızla sürdürüken, Volvo, 2017 yılında kendi kendine sürülebilen modelini test edeceğini duyurdu. 28 adet kamera, sensörler, lazerler ve karmaşık yazılım kuralları ile Volvo sistemi tüm sürüş durumlarında güvenli ve konforlu bir sürüş sağlanabilmesini hedefliyor.

Volvo’ nun kendi kendine sürülebilen arabasıda, bilgisayarlar günlük sürüş durumlarını anlamak için radarlar , çeşitli kameralar, ön tampondaki çoklu lazer tarayıcıları ve 12 ultrasonik sensörden faydalanıyor. Araçta otomotik pilot kapatılarak gerekirse sürücünün komuta edebilmesi de mümkün olabilecek. Otomobilin komutası özel yüksek çözünürlüklü 3D haritalar, GPS sensörleri ve yerel trafik kontrol birimlerine bağlı olarak gerçekleştirilecek. Yapılan çalışmalar sonucunda kendi kendine sürülebilen otomobilin, sıradan bir sürücü için güvenli, sağlam ve ulaşılabilir bir fiyata sahip olması hedefleniyor.

Kendi kendine sürülen araba teknolojisi (self-driving) üzerinde çalışan Volvo ve Mercedes-Benz gibi otomobil firmalarının yanında Google gibi teknoloji firmaları da bulunuyor.  Kendi giden arabalar, trafikte yaşanan sorunların ve kazaların önlenebilmesinde önemli gelişmeler sağlayabilir. Hukuki düzenlemelerin de gerekli olduğu kendi kendine sürülen otomobillerin yollarda görülebilmesi için 2020-2015 yılları öngörülmektedir.

Akıllı Scooter
Trafikte Yeni Proje eCALL Acil Çağrı Sistemi
BMW Cruise Bike ve Cruise M Bike
Türkiye’de Yasal Hız Sınırları