KIA Rio

Yeni KIA Rio

KIA’nın en çok ilgi gören modellerinden biri olan KIA Rio yeni versiyonu ile önceki nesline göre daha modern görünümü ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çekici. Dördüncü nesil KIA Rio’nun dinamik yeni dış dizaynı göz dolduruyor. Otomobilin ön tarafını, KIA’nın yeni tasarım dilinin en önemli sembollerinden “kaplan burnu” şeklindeki ön ızgara domine ediyor. Yeni KIA Rio, önden arkaya doğru yükselerek uzanan omuz çizgisiyle modern bir görünüm sergiliyor.

KIA’nın küresel çapta en çok satılan modellerinden olan KIA Rio, Avrupa ile aynı anda Türkiye’de satışa sunuldu. Sınıfının en ileri güvenlik özelliklerine sahip olan yeni KIA Rio, daha keyifli ve daha eğlenceli bir sürüş deneyimiyle B segmenti kullanıcılar için çekici bir alternatif oluşturuyor.

İleri Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) paketine sahip olan KIA Rio, üstün güvenlik teknolojileri ile sınıfının en güvenli otomobilleri arasında bulunuyor.

Yenilikçi tasarım ve güvenlik teknolojilerinin yanı sıra yeni KIA Rio’nun kabin tasarımı da konforu garantiliyor. Otomobil, fonksiyonel yapısıyla oldukça geniş bir yaşam alanı sunarken yolculuklara keyif katıyor. KIA Rio ayrıca, 37 litre artışla 325 litreye çıkan yeni bagaj hacmiyle de sınıfının en geniş bagajını sunarak rakiplerinden farklılaşıyor.

Sınıfındaki en gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olan Yeni KIA Rio, sürüş keyfini artıran yenilikçi teknolojilere sahip. KIA’nın küresel düzeyde en çok ilgi gören modeli olan KIA Rio’nun dördüncü nesil versiyonu, sınıfının en genişi olarak dikkat çeken yeni kabin tasarımıyla göz dolduruyor. 325 litrelik daha büyük yük kapasitesi de otomobil severlere daha çok şey taşıma avantajı sağlıyor.

Tasarımdaki yenilikçi bakış açısı 2017 model yeni KIA Rio’ya kendine özgü bir görünüm katarken yeni kabin teknolojileri, güvenlik sistemleri ve bağlantı özellikleri de fark yaratan etmenlerden.

Hem Android Auto hem de Apple CarPlay entegrasyonu sunan Yeni KIA Rio, yaya tanıma yeteneği sayesinde Otonom Acil Frenleme özelliğine sahip ilk model olarak dikkat çekiyor.

Benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunan yeni Rio, KIA’nın son geliştirilen üç silindirli, 1.0 litrelik T-GDI (turbo benzinli direkt enjeksiyon) motorlarıyla yüksek verimlilik ve düşük emisyon sağlıyor. Ölçüleri küçültülen yeni T-GDI motorun hafif yapısı, yeni KIA Rio’nun ön taraftaki detaylı işlemden fayda sağlaması ve otomobilin virajlarda daha az kütle ve eylemsizliğe sahip olması anlamına geliyor.
Yeni KIA Rio motor seçenekleri ve performans bilgileri

Motor 1.25L CVVT
(5 İleri Manuel)
1.4L CVVT
(4 İleri Otomatik)
1.4L WGT
(6 İleri Manuel)
Motor Tipi 4 Sıra Silindirli, 16 Valf DOHC 4 Sıra Silindirli, 16 Valf DOHC 4 Sıra Silindirli 16 Valf Dizel
Silindir Hacmi (cc) 1.248 1.368 1.396
Çap x Strok (mm) 71,00 X 78,80 74,00 X 84,0 75,00 X 79,00
Maks. Güç (Ps/d/d) 84 / 6.000 100 / 6.300 90 / 4.000
Maks. Tork (kgm/d/d) 121,6 / 4.000 133,3 / 4.000 240 / 1,500 ~ 2,500
Performans 1.25L CVVT  (5 İleri Manuel) 1.4L CVVT (4 İleri Otomatik) 1.4L WGT (6 İleri Manuel)
Maksimum hız (km/s) 170 166 175
Hızlanma (sn) 0 – 100km/s 12,9 13,9 12

 

Yeni KIA Rio yakıt tüketimi bilgileri

Yakıt Tüketimi 1.25L CVVT
(5 İleri Manuel)
1.4L CVVT
(4 İleri Otomatik)
1.4L WGT
(6 İleri Manuel)
Şehir içi (L/100 km) 6 8,2 4,7
Şehir dışı (L/100 km) 4,1 4,9 3,4
Karışık (L/100 km) 4,8 6,1 3,8
CO2 Emisyonu (Karışık, g/km) 109 140 98

* Yukarıdaki tabloda verilen yakıt tüketimi değerleri, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun EEC 93/116/EC direktifiyle uyumlu resmi testlerden alınmıştır. Bu değerler otomobilin yakıt tüketimiyle ilgili bir garanti teşkil etmez ve gerçek kullanım altında elde edilen değerlerden farklılık gösterebilir. Bu testlerde kullanılan araçlar standart donanımda olup opsiyonel donanım ve aksesuarlar, jantlar ve lastikler yakıt tüketimini etkileyebilir.

Yeni KIA Rio’nun kabini ve yük kapasitesi, 10 mm daha uzun dingiller arası mesafe ve 15 mm daha uzun araç yapısı sayesinde daha da genişletilmiştir. Ön tarafta ayak koyma yeri 1.120 mm’ye, arka tarafta ise 770 mm’ye çıkarılmış. Yeni Rio’nun yüksekliği önceki modelden 5 mm daha kısa olmasına karşın, ön ve arka tavan boşluğu (sırasıyla 1.021 mm ve 966 mm) segmentinin en iyilerinden.

KIA Rio’da yapılan değişiklikler arasında, profili yenilenen kapı trimleri, yeni tavan döşemesi materyallerinin kullanımı, gösterge panelinin şeklinde yapılan iyileştirmeler yer almaktadır. Dahası, derinliği 87 mm azaltılan daha ince C sütunları ve yeri değiştirilen kapı aynaları (A sütununun merkezine yerleştirilmiş) sürücü için kör noktaları en aza indiriyor ver çok yönlü görüş özelliğini geliştiriyor. Arka kısımdaki yakıt deposu, 45 litre yakıt alabiliyor; başka bir deyişle, bir önceki modelden iki litre daha geniş.

KIA Rio’nun arka kısmı şimdi neredeyse dikey bir arka cam ve daha kısa sarkıntı ile daha dik bir yapıya sahip. Izgaradan, farlardan ve kapılardan geçen düz çizgi otomobilin arka tarafına doğru devam ediyor ve daha ince ve şekilli arka lambalarla birleşiyor. Arka lambalar ise şimdi yeni sıralı LED ışık imzasını taşıyor. Yeni Rio’nun daha geniş görünen ‘yüzü’ gibi, arka tasarımı da otomobile genel olarak daha güçlü bir görüntü katıyor

Dış tasarımda olduğu gibi, iç tasarımın şeklini de gösterge paneli üzerine derinlik katan düz çizgiler belirliyor ve kabine daha geniş bir izlenim katarak yolculara daha çok alan hissi veriyor. Gösterge paneli, sürücü odaklı bir tasarım ile üst kalitede bir karakter sağlıyor. Gösterge panelinin merkezinde yüksek çözünürlüklü dokunmatik bir ekran bulunuyor. Alt kısımda ise sürücü odaklı, orta konsolda düğmeler ve onun da altında da ısıtma ve havalandırmayı kontrol etmek için tuşlar yer alıyor. Yeni Rio, siyah veya gri renkli kumaş koltuk döşeme seçenekleriyle sunuluyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri KIA Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

KIA Kampanyası
KIA Sportage Kampanyası
KIA Soul
KIA Stinger GT
Yeni KIA Cerato