KIA Stinger GT

KIA, dünyanın en önemli otomotiv etkinliklerinden Detroit Otomobil Fuarı’nda gelmiş geçmiş en yüksek performanslı modeli 2018 Stinger GT’yi tanıttı. 365 hp gücünde 3,3 litrelik bir V6 motora sahip olan sportif sedan, 0’dan 100’e yalnızca 5,1 saniyede çıkabiliyor.

İlk olarak 2001 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept model üzerinden geliştirilen Stinger GT’nin tasarımında, KIA’nın tasarım ekibinin başındaki isim Peter Schreyer’ın imzası bulunuyor. Otomobilin sürüş ve motor geliştirmeleri ise Almanya’daki Nürburgring pistinde uzun süre çalışmalar yürüten Albert Biermann’ın başında olduğu Koreli mühendislerin eseri.

Kaslı gövdesiyle öne çıkan otomobilde ilk dikkat çeken KIA’nın artık klasikleşen “kaplan burun” ızgarası. Hem tampon hem ön kaput hem de yan taraflardaki hava ızgaralarıyla kusursuz bir uyum içinde olan bu ızgara, otomobile agresif ve atletik bir görünüm kazandırıyor. Tasarımda fark yaratan bir başka detay ise LED farlar. Kompleks yapıdaki ön farlar, yanlarda başlayıp arkayı boydan boya geçen stoplarla tamamlanıyor. Arka kısımdaki dörtlü egzoz da yine yüksek performansı vurguluyor.

KIA Stinger GT’nin iç mekanı da sportif ve modern çizgiler taşıyor. Ön konsolun hemen ortasında dokunmatik bir ekran yer alıyor. Medya merkezi olarak da kullanılabilen bu ekranın hemen altında klima ızgaraları ve fiziksel kontrol düğmeleri sıralanıyor. Hız ve devir göstergeleri arasında yer alan küçük TFT ekranda sürüş ayarı, tur zamanı, motor yağı sıcaklığı ve kat edilen yola ilişkin sürüş verileri anlık olarak görülebiliyor. Krom ve deri detayların bolca yer aldığı iç mekanda deri direksiyon simidine ultra yumuşak Nappa derisi koltuklar eşlik ediyor. Harici bir amfiyle 720 watt ses çıkış gücüne sahip olan Harman/Kardon ses sisteminde 15 hoparlör ve koltukların altlarına yerleştirilmiş subwoofer’lar yer alıyor. QuantumLogic Surround Sound teknolojisi de sürücü ve yolculara çevresel bir müzik keyfi yaşatıyor.

Kişisel, Eco, Sport, Comfort ve Smart olmak üzere beş farklı sürüş moduna sahip olan KIA Stinger GT, 3,3 litrelik twin-turbo V6 Lambda II motor ve 8 ileri otomatik vitesle geliyor. 509 Nm tork üretebilen bu motor, otomobilin 100 km/s hıza 5,1 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Stinger GT, saatte 268 km hıza kadar çıkabiliyor.

KIA Fiyat Listesi
KIA Kampanyası
KIA Soul
Otomobil Markalarının Anlamları
Otomobil Tavsiyesi