Kış Lastiği Takma Zorunluluğu

Zorunlu kış lastiği için son gün
Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2015 tarihinde başlayacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Kış lastiği takmayana ceza
Kurala uymayan araçların işletmecilerine 1 Aralık 2015 itibarıyla 571 lira ceza uygulanacak. Söz konusu ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan % 5,58’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 itibarıyla 602 liraya çıkacak.

İlgili yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasındaki dönemde zorunlu olarak kış lastiği kullanması gerekiyor. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek.

Tüm araçlar için hava sıcaklığının 5 °C altına inmesiyle kış lastiği kullanılmasında önemli faydalar bulunuyor. Sıcaklığın 5 °C seviyesinin altına düşmesiyle yaz lastiklerinin yol tutuş kabiliyetleri azalıyor. Ayrıca karlı zeminlerde araçların kış lastiği olmadan trafiğe çıkmaları trafiğin aksamasına ve tehlikeli durumların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kış Lastiği
Lastik Etiketleri
Uzun Yola Çıkmadan Önce
Otomobil Yol Tutuş
Lastik Boyutları – Lastik Denklik Tablosu