Mercedes-Benz Vision AVTR

Mercedes-Benz Avatar Filminden Esinlenen Konsept Otomobilini Tanıttı

Mercedes-Benz, bilim kurgu fantezi filmi Avatar’dan tasarım ipuçlarını alan Vision AVTR konsepti ile etkileyici bir tanıtım gerçekleştirdi. Vision AVTR olarak adlandırılan tasarım, ilham aldığı Avatar filmini çağrıştırmanın yanı sıra aynı Gelişmiş Araç Dönüşümü (Advanced Vehicle Transformation) anlamına da geliyor.

AVTR, yönetmen James Cameron’un Avatar filminin kurgusal dünyasından ilham alan tasarımıyla insanların, makinelerin ve doğanın etkileşime girebileceği yeni bir yol gösteriyor.

Sürüngenlerin pullarını taklit etmek için toplam 33 “biyonik kapak” aracın arkasına yerleştirilmiş. Vision AVTR iç mekanı da vegan deri koltuklar gibi, rattan döşemeli sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş.

Otomobilin iç kısmının ortasından geçen çok işlevli bir kontrol elemanı, geleneksel direksiyon simidinin yerine geçiyor ve otomobil ile sürücünün biyometrik okumalar yoluyla bağlanmasını sağlıyor. Araç, ellerini kontrol ünitesine yerleştirdikten sonra yolcunun kalp atışını ve nefes almasını tanıyabiliyor. Yolcu elini kaldırırsa, avuçlarına farklı sürüş işlevlerini seçmek için kullanabilecekleri bir menü seçimi yansıtılıyor.

Mercedes VISION EQS
Tesla Cybertruck
Audi AI TRAIL
Honda e Prototype
Volvo 360c