Mercedes VISION EQS

Otomobil için yeni bir çağda bir dönüm noktası

VISION EQS konsept modeli Mercedes-Benz’in geleceğine dair bir bakış açısı sunuyor. Çünkü iki şey zamansızdır: mobilite ihtiyacı ve lüks ihtiyacı.

Mercedes-Benz için sürdürülebilirlik marka felsefesinin bir diğer ayrılmaz bileşeni. VISION EQS ise markanın gelecekteki elektrikli otomobilleri hakkında bir fikir veriyor.

Sürdürülebilir, akıllı ve lüks

Yenilikçi, uzatılmış “tek yay” tasarımıyla VISION EQS, Mercedes-Benz’in EQ modellerinin Progressive Luxury tasarım felsefesini yeni bir boyuta taşıyor. VISION EQS’in akan gövde hatlarına mücevher benzeri bir karşı parça oluşturan 24 inç çok kollu jantlar, otomobilin lüks karakterini vurguluyor. Aynı zamanda, gövdeye entegre edilmiş olan 229 ayrı LED yıldız ile marka logosunun uygulanmasında tamamen yeni bir yaklaşım sergileniyor.

Digital Light farlar

Siyah panel LED matris ızgarası ve arka lamba kümeleriyle ön farları birleştiren sürekli 360 ° dış ışık kemeri tarafından yaratılan önemli kontrast, teknik hassasiyeti ile yeni bir dış yapı biçimi tanımlıyor. Araç gövdesi üzerinde yüzen bir cam kubbenin etkisi de bu ultra modern otomobili görsel olarak genişletiyor.

Ancak, tasarım başka bir adım daha ileri gidiyor. Işıkların kesintisiz entegrasyonu sayesinde, VISION EQS iletişimsel bir araç haline geliyor. 360 derecelik dış ışık kemeri, dijital LED matris ızgarası ve DIGITAL LIGHT farlar araç ve çevresi arasında etkileşime izin veriyor.

Gelişmiş MBUX

Organik olarak orta konsoldan çıkan merkezi ekran sayesinde araç fonksiyonları, geniş ekran yüzeyindeki dokunmatik kontrolle çalıştırılabilir. Her koltukta maksimum konfor: sürücü ve ön yolcu koltuklarında bulunan ekranlar, gelecekte ön yolcu için de Mercedes me ID – girerek sürüş deneyiminin kişiselleştirilmesine olanak sağlıyor.

Dıştaki 360 ° ışık kemeri gibi tüm iç kısım boyunca dolaşan ışık bandı aracın içinde özel aydınlatma havası yaratıyor, ancak aynı zamanda yolculara bilgi de iletebiliyor. VISION EQS konsepti geleceğin elektrikli lüks otomobillerini ifade ediyor.

Süper spor otomobilin performansı

350 kW’ın üzerinde bir güç çıkışı, VISION EQS’e süper bir spor otomobilinin performansını veriyor. Her dingildeki kompakt ve yüksek performanslı bir güç ünitesi ile EQ performansında yeni bir standart belirliyor.

Akıllı ve tamamen değişken tork dağılımı sayesinde, iki motordan hemen elde edilebilen güç sadece mümkün olan en iyi kullanım için değil, her şeyden önce olağanüstü verimlilik için de yönetilebiliyor. Mercedes VISION EQS 4.5 saniyenin altında 0-100 km/s hıza ulaşıyor ve WLTP’ye göre 700 kilometreye kadar konforlu bir çalışma sunuyor.

VISION EQS, 20 dakikadan daha az bir sürede %80 şarj olabiliyor. Buna göre, EQ konsepti sadece dinamizmiyle etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda yeni verimlilik standartları da belirliyor.

Tamamen değişken elektrikli tahrik platformu

VISION EQS teknoloji platformu ile Mercedes-Benz, tamamen yeni, tamamen değişken bir elektrikli tahrik platformu seçiyor. Mercedes-Benz’in modern seri üretim modellerinde olduğu gibi, araç yapısı çelik, alüminyum ve karbon elyaftan oluşan akıllı, çok malzemeli ve artı geri dönüşümlerden elde edilen sürdürülebilir malzemelerin karışımına dayanıyor.

Tesla Cybertruck
Maserati’nin Elektrikli ve Otonom Araç Teknolojileri
Elektrikli Araç Kullanımı
Audi AI: TRAIL
Alfa Romeo Tonale