Nissan Dinamik Kontrol Sistemi

Yeni Nissan Juke modelinde bulunan Nissan Dinamik Kontrol Sistemi (NDCS), özel olarak tasarlanmış düğmeleri ve akıllı kullanıcı ara yüzü ile araç üzerinde kontrol ve eğlenceli sürüş deneyimini bir arada sunuyor.

Yeni Nissan Juke, Tekna versiyonundan itibaren yer alan bu donanım, tek dokunuşla değiştirilebilen Sürüş (Drive) ve Klima Kontrol (Climate Control) modları sunuyor. Sürüş modu; Eco, Normal ve Sport seçenekleriyle ruh halinize göre sürüş performansı sunarken, klima kontrol modu; fan ayarlarına kolaylıkla erişebilmeniz olanak sağlıyor.

Nissan Dinamik Kontrol Sistemi’nde her sürüş modu temelde motor, direksiyon sistemi ve klima donanımlarını kontrol eder şekilde. Eco sürüş modu seçeneği, sorunsuz bir sürüş için ekonomik performans sağlanmasına yardım ederken, motor gaz kelebeği gaz verme miktarından daha az açılarak, yakıt ekonomisini arttırıyor. Direksiyon çevrilen yöne hareket uygular. Basınç sensörlerinden gelen bilgiler doğrultusunda klima basıncı düşerek, klimanın motordan daha az yük çekmesi sağlanıyor. Eco modda klima performansının artırılması klima değerlerinin ayar menüsünden normal değerlere getirilmesiyle sağlanabiliyor. Bu durumda, yakıt performansı aksi yönde etkilenecektir.

Normal sürüş modu seçeneği motor, direksiyon ve klima donanımlarını normal performanslarında çalıştırıyor.

Sport sürüş modu seçeneği, maksimum sportif özellikler ile güçlü tepkileri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Motor tamamen gaz pedalını kontrol eder. Gaz kelebeğini gaz verme miktarından daha fazla açarak sportif hissiyatı artırır. Bu mod, direksiyonu döndüren elektrikli direksiyon motoruna etki sağlıyor, direksiyonun çevrildiği yönün aksine hareket uygulayarak direksiyon hassasiyetini arttırıyor. Klima üzerinde yer alan basınç sensörleri seçilen sıcaklığı baz alarak normal kullanım uygularken, bunu da kullanıcı ekranında gösteriyor.

Sürüş moduna dair belirtilen sürüş seçeneklerinin yanı sıra Ayarlar (set up), Sürüş Bilgisi (drive info) ve Eko Bilgi (eco info) tuşlarıyla da teknik özellikler ve yakıt tasarrufu aynı rahatlıkla görüntülenebiliyor. Ayarlar (set up) düğmesinden, ekran ve tuş takımı parlaklıkları, dil seçimi, saat ve birim ayarları, otomatik iç aydınlatma ayarlanabilir, yakıt tüketim verileri sıfırlanabilir. Sürüş esnasında, Ayarlar fonksiyonları seçildiğinde sürüş güvenliği açısından boş ekran görüntüleniyor.

Sürüş bilgisi (drive info) düğmesinden, son sıfırlamadan o ana dek geçen süre, ortalama hız ve kat edilen yol mesafesi görüntüleniyor. Sürüş Bilgisi düğmesine ikinci kez basıldığında mevcut hızlanma- yavaşlamayla ve sağa, sola savrulmayla, araç üzerine binen 4 yön G-Kuvveti (Gravity) ekranı görüntülenir.

Eko bilgi (eco info) düğmesinden, günlük ve haftalık yakıt tüketim bilgileri görüntülenir. Nissan Dinamik Kontrol Sistemi, tek dokunuşla Klima Kontrol Modu’na değiştirildiğinde, klima fonksiyonlarını ayarlayabileceğiniz, kabin sıcaklığı ve fan hızını gösteren ekran görüntüsü sunmaktadır. Klima ayarlarında otomatik mod (auto) seçildiğinde, istenilen sıcaklık girildikten sonra sistem sabit ısıyı, hava akış dağılımını, fan hızını oto­matik olarak kontrol eder. Nissan Dinamik Kontrol Sistemi detay ekran görüntülerine Nissan Juke model sayfasından erişilebilir.

Nissan 2015 Kampanyası
Nissan Modelleri
Nissan Fiyat Listesi
Nissan Juke
Nissan Yeni Maxima