Otomatik Vitesli Araç Satışı Arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2015 yılının Ocak-Eylül döneminde iç pazarda satılan 500.905 adet yeni (0 km) otomobilin 244.475 adetini otomatik şanzımanlı modeller oluşturdu. 2014 yılının 9 aylık döneminde 165.551 olan otomatik vitesli otomobil satış adedi, 2015 yılının aynı periyodunda % 48 artış gösterdi.

Otomatik vites en fazla lüks otomobil sınıfında tercih edildi. Bu segmentte satılan 3.404 aracın % 99,8’inde müşterilerin tercihi otomatik vitesten yana oldu. En küçük şehir otomobili olarak bilinen A segmentinde 2.398 adet, bu segmentten biraz daha büyük olan ve küçük otomobil sınıfında yer alan B segmentinde 50.498 adet, küçük aile otomobili olarak nitelendirilen C segmentinde 122.552 adet, büyük aile otomobili olarak bilinen D segmentinde 54.038 adet ve üst sınıf kategorisindeki E segmentinde ise 11.585 otomatik vitesli otomobil satıldı.

Otomatik şanzımanın payı, D segmentinde % 85,7, E segmentinde % 73,4, A segmentinde % 76, C segmentinde % 47, B segmentinde % 33 oldu.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de otomatik vitesli araçların oranının Avrupa’nın gerisinde olduğunu fakat son yıllarda değişen koşullarla bu oranın giderek arttığını söyledi. Sattıkları her iki araçtan birinin otomatik vitesli olduğunu dile getiren Gülan, “Özellikle büyük şehirlerde yaşanan yoğun trafikten dolayı sürekli dur-kalk yapmak zorunda olan sürücüler, bu araçlara büyük rağbet gösteriyor. Bunun yanında konforu, rahatlığı ve sürüş keyfi de tercih kriterlerinde ön sırayı alıyor” dedi.

Gülan, Türk sürücülerde “otomatik vitesli araçların diğerlerine göre daha çok yakıt sarfiyatı yaptığı ve daha pahalı olduğu” düşüncesinin yaygın olduğuna dikkati çekerek, “Gelişen teknoloji ile bu araçların yakıt tüketiminde önemli iyileştirmeler gerçekleştirildi. Bu nedenle otomatik şanzımanlı araçlar pazarda ilgi ile karşılanıyor. Düz vitesli araçlarla olan fiyat farkının kapanmasıyla bu oranın gelecek yıllarda daha da yükseleceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Otomobil Segmentleri
Dünya Otomotiv Üretimi
Sürücüsüz Otomobiller
Yerli Otomobil
En Çok Satılan Otomobil Markaları