Otomobil kredi limitleri

Otomobil kredilerinde limit değişti

Taşıt kredilerinde kredi tutarı, araç değeri 100.000 TL’nin altında olanlar için % 70 oranını aşamayacak şekilde değiştirildi. Bu tutar bir önceki düzenlemede 50.000 TL olarak uygulanıyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak kredilerde taşıtın nihai fatura değerini 50.000 TL’den 100.000 TL’ye yükseltti.

BDDK’nın, “Bankaların Kredi İşlemleri” ile “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları” yönetmeliklerinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, söz konusu yönetmeliklerin taşıt kredilerine ilişkin sınırlamalar bölümünde yer alan ilgili madde;

“Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 100.000 TL ve altında olanlar için % 70’i aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri 100.000 TL’yi aşan binek araçlarda, bedelin 100.000 TL’ye kadar olan kısmı için % 70, 100.000 TL’nin üstünde olan kısım için % 50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.” şeklinde değiştirildi.

Daha önce bu değerler 50.000 TL olarak belirlenmişti. 2013 yılından önce ise tüketiciler otomobil fiyatının %80’ine kadar kredi kullanıp, 60 aya kadar vade ile taksit yapabiliyordu.

Yükselen döviz kurları ile nedeniyle artış gösteren 0 km. otomobil fiyatları, aynı zamanda ikinci el otomobil piyasasında da fiyatları yukarı yönde etkiliyor.

Gerek 0 km. araçlar gerekse ikinci el otomobillerin finansmanında otomobil kredilerine olan talebin arttığı gözlemleniyor.

Opel’in geleceği
25 yıl içinde otomobiller
2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları
SUV ve Crossover Farkı
Dünyanın en değerli araba markaları