Sıfır otomobil ÖTV indirimi olacak mı ?

Otomotivde ÖTV indirimi sürecek mi ?

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Ekici, Türkiye otomotiv pazarının sayısal ve niteliksel nüfusu sebebiyle yüksek bir alıcı potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Otomotiv pazarının, 2018’e kadar her yıl gerçekleştirdiği yıllık 1 milyon adetlik satış rakamlarıyla güçlü bir potansiyele sahip olduğunu gösterdiğini kaydeden Ekici, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sektörümüzün iç pazara yönelik en önemli gündeminin vergi oranları olduğunu belirtebiliriz. Haziran sonu itibarıyla sonlanan vergi indirimlerinin pazarımızı rakamsal olarak öngörümüzün üzerinde daraltacağını söylemek mümkün. Bir diğer konu ise tüketici faiz oranları… Geçtiğimiz yıllarda faizler yüzde 1’ler seviyesinde iken pazardaki satış rakamlarının 1 milyon seviyesinde gerçekleştiğini görmüştük. Faiz oranları, tüketicilerin satın alım kararlarını etkileyen önemli dinamiklerden biri. Faizlerdeki olası düşüşün de pazarı olumlu etkileyeceğini söyleyebiliriz. Çünkü bu, satın alma iştahını artıracaktır. Unutmamak gerekiyor ki, yaklaşık bir yıldır da Türkiye’de şirketler ve bireylerde ötelenen bir araç değişimi ihtiyacı var. Uygun ekonomik ortamın oluşması ile hızlı bir düzelme yaşanacaktır.”

Otomotivde ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, otomotivde ÖTV indirimi beklentisinin müşterilerin satın alma kararlarını etkilediğini belirterek, “Müşteriler, bu beklentileri görmeden ve ÖTV konusunda net bir açıklama duymadan maalesef satın alma kararını şu an için erteliyorlar.” dedi.

Kılıçer, Honda’ya özgü i-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürücü) teknolojisine sahip yeni Honda CR-V Hybrid modelinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, otomobil pazarında Ocak-Haziran döneminde %43’lük bir daralma yaşandığını ve Honda’nın satışlarının da bu dönemde %40 civarında azaldığını söyledi. Temmuz ayında toplam pazarın 10-15 bin bandında kalabileceğini belirten Kılıçer, Ayrıca bu durumun yaklaşık %75-80 arasında bir daralma anlamına geldiğini ifade etti.

ÖTV indiriminin sona ermesi ile otomobil fiyatları %11 artacak

Motor hacmi 1.6 litre altında kalan otomobillere uygulanan 15 puanlık ÖTV indirimi Haziran ayı ile birlikte sona erdi. Mevcut duruma göre indirimin sona ermesiyle sıfır otomobil fiyatlarında ortalama %11’lik yükseliş gerçekleşecek.

Geçen yıl Kasım ayında başlatılan ve iki kez uzatılan ÖTV indirimi düzenlemeleriyle motor hacmi 1.6 litre altında kalan modellerin ÖTV oranlarında 15 puan indirime gidilmişti. Sektör temsilcileri uygulamanın devamını, hatta daha yüksek bir indirim oranıyla devamını talep ederken hükümetin henüz bu konuda bir adım atıp atmayacağı bilinmiyor.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamada bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, 2019 sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin %1 olarak devam ettirilmesini önerdi.

Sıfır otomobil satışlarında %50 daralma yaşandı

Bilaloğlu, yazılı açıklamasında “Önlemlere rağmen otomotiv toplam pazarı 2018’de %35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre %50 azalarak 156.990 adet oldu. Otomotiv pazarı 5 yıllık Ocak- Mayıs ayı ortalama satışlarına göre de %51.4 azaldı. Otomotiv ekosisteminin, en önemli parçalarından ve 80.000 kişiye istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin sektörün ihtiyacına cevap veren düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesi sürdürülebilirlikleri bakımından gereklidir” ifadelerini kullandı. Benzer bir şekilde İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de otomotivdeki KDV ve ÖTV indirimlerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılması çağrısı geldi.

ÖTV indirimi uzar mı, ÖTV indiriminin sona ermesi fiyatlara nasıl yansır ?

Galeriler fiyatların yeniden belirlendiğini belirtirken, bazı markaların internet sitelerinde de benzer bir şekilde fiyat listelerinin güncellendiği uyarısı çıkıyor. İndirim kapsamında vergi öncesi değeri 70.000 ila 120.000 lira olan 1.6 altındaki motora sahip otomobillerden %35 ÖTV alınıyordu. Şimdi bu oran yeniden %50’ye yükseldi. Araçlarda %18’lik KDV, ÖTV eklendikten sonraki meblağ üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla ÖTV oranının artması miktar olarak ödenen KDV’nin de artması anlamına geliyor. Buna göre vergi öncesi değeri 100.000 lira olan bir aracın satış fiyatı ÖTV indiriminin sona ermesiyle 159.300’den 177.000 liraya yükseliyor.

İkinci el otomobillere de fiyatlar yansıyacak

ÖTV indirimi sıfır araçlar için uygulanmış olsa da araçların ‘sıfır’ fiyatlarındaki düşüş ikinci el pazarındaki fiyatları da etkilemişti. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan ÖTV indiriminin ardından sıfır araç fiyatlarında %10 civarında düşüş olurken ikinci el araçların fiyatlarındaki düşüşün %7’yi bulduğunu açıklamıştı. Dolayısıyla yeni bir ÖTV indirimi gelmemesi durumunda ikinci el otomobil fiyatlarında da %7-8’lik bir artış yaşanması bekleniyor.

Hurda araç teşviki yıl sonuna kadar sürecek

ÖTV’deki 15 puanlık indirim sona ereken 12 Haziran’da Resmi Gazete’de ayımlanan kararla üst limiti 10.000 liradan 15.000 liraya çıkarılan hurda araç teşviki devam ediyor. Yeni kanunla vergisiz fiyatı 70.000 liranın altında olan sıfır araçlar için hurda teşvikinde ÖTV indirimi 15.000 lira olarak uygulanıyor. 70.000 – 120.000 lira aralığındaki sıfır araçlar için ÖTV indirim tutarı ise 12.000 TL. Mevcut kanuna göre söz konusu hurda teşviki sene sonuna kadar devam edecek. Ancak sektörden bu teşvikin devamı için de yoğun talep geliyor. Ömrünü Tamamlamış Araç Sanayicileri Derneği (ÖTASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günay Dar iki hafta önce yaptığı açıklamada hurda teşvikinin sıfır araç satışlarını artırdığını ve süresiz devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA, Habertürk, Bloomberght

Peugeot 2019’da Marka İmzasını Değiştiriyor
Citroen’in Türkiye’deki faaliyetlerini Groupe PSA yürütecek
İkinci el araçta KDV indiriminin detayları
En Çok Satan Arabalar
MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) hesaplama 2019