Otomotivde Sekiz Yılın En Yüksek Aylık İhracatı

Otomotiv sektörü ihracatı, Haziran ayında, geçen yılın aynı ayına göre % 9 artışla 2,1 milyar dolar oldu. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB) Haziran ayı raporuna göre, otomotiv endüstrisi, yükseliş grafiğini sürdürdüğü Haziran ayında Temmuz 2008’den itibaren aylık bazda en yüksek ihracat rakamını yakaladı. Otomotiv sektörünün Haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre % 9 artarak 2,1 milyar doları buldu.

Türkiye ihracatından % 18 pay alan sektörün son 5 aylık ihracatı ortalama 2 milyar doların üzerine çıkarken, Ocak-Haziran dönemi ihracatı ise % 12 artışla 11,7 milyar dolara yükseldi.

Haziran ayında otomotiv yan sanayi ihracatı % 9 artarak 834 milyon dolar olurken, binek otomobil % 3 artışla 715 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar % 1 artışla 389 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs de % 67 artışla 168 milyon dolara ulaştı.

Türkiye otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya ihracat, Haziran ayında % 15 artarak 330 milyon dolar olarak gerçekleşti. İkinci büyük pazar İtalya’ya ihracat % 54 artışla 280 milyon dolar, üçüncü sıradaki Fransa’ya ise % 3 artışla 228 milyon dolar olarak kaydedildi. En büyük pazar AB’ye ihracat % 13 arttı. Otomotiv endüstrisinin ülke grubu pazarında en büyük pazarı AB’ye yönelik ihracat, Haziran ayında da yükselişini sürdürdü. Sektör ihracatından % 80 pay alan AB ülkelerine Haziran ayında % 13 artışla 1 milyar 706 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Asya ve Okyanusya ülkelerine de % 23 ihracat artışı yaşandı. Amerika ülkelerine ise ihracat, % 35 oranında düştü.

Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin
2016 Otomobil Kampanyaları
Araç Bakımında Neler Değişir ?
Dizel Otomobiller
Sürücüsüz Otomobiller